Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Pro vážně zraněnou šestnáctiletou dívku letěl do Beskyd vrtulník ze Slovenska

Šestnáctiletá dívka ze Slovenska se v pondělí odpoledne těžce zranila při lyžování ve skiareálu Kohútka, horští záchranáři pro ní povolali vrtulník z Trenčína.

Nehodu nahlásila Horské službě obsluha skiareálu, který leží hned na hraniční čáře, krátce po třetí hodině. 

Antonín Paločko, zasahující člen Horské služby Beskydy: "Na místě jsme zjistili, že dívka si pádem způsobila závažné poranění hlavy a obličeje. Měla bezpečnostní přilbu, ale lyžařské brýle jí nárazem praskly. Trpěla výpadky paměti, špatně komunikovala a popisovala velké bolesti hlavy a za krkem."

Protože byla dívka na lyžařském školním výcviku z vedlejšího státu, požádali záchranáři o pomoc slovenskou leteckou záchrannou službu. 

Antonín Paločko, zasahující člen Horské služby Beskydy: "Zatím jsme dívku ošetřili, nasadili jí krční límec a zafixovali do vakuové matrace. Když dorazil vrtulník z Trenčína, dosedl kousek od nás, a jejich lékař si pacientku hned převzal."

Posádka pak zraněnou transportovala do nemocnice v Žilině. I přes fungující přeshraniční spolupráci beskydské HS jde o první transport vrtulníkem slovenské LZS. 

Radan Jaškovský, náčelník Horské služby Beskydy: "A koordinace proběhla perfektně. Náš záchranář konzultoval vše s dispečinkem linky 155 Moravskoslezského kraje, ten okamžitě kontaktoval slovenskou stranu a ti vzápětí přepojili našeho člena na trenčínskou základnu LZS. I komunikace na místě s přilétající posádkou byla rychlá a bezchybná."
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy