Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Policisté speciální pořádkové jednotky pomáhají na horách

V létě dohlížejí na dodržování plavebního pořádku na přehradách, v zimě dohlížejí na pořádek na horách. Vybraný tým policistů speciální pořádkové jednotky působí ve vytypovaných zimních rekreačních oblastech od roku 2019. Nejčastěji ale asistují zdravotníkům horské služby.

Hlavním úkolem policistů na horách je bezpečnostně preventivní působení v rámci ski-areálů.

Daniela Vlčková, mluvčí PČR MSK: "Například dohlížení na dodržování provozních řádů areálů, v součinnosti s horskou službou poskytují neodkladnou zdravotní péči, se správami chráněných krajinných oblastí řeší přestupky v souvislosti s ochranou přírody. Podílejí se také na pátracích akcích po pohřešovaných, na prevenci kriminality v chatových osadách či dohlížejí na dodržování protiepidemických opatření."

S policisty na lyžích se mohou setkat nejen návštěvníci Beskyd (např. na Gruni, Bílé, Pustevnách, v Mostech u Jablunkova), ale také v Jeseníkách (např. na Ovčárně).

Daniela Vlčková, mluvčí PČR MSK: "V této zimní sezoně asistovali při vyprošťování kamionu či vozidla ze závěje, při dopravních nehodách, řešili přestupky v souvislosti s parkováním vozidel nebo střežili otevřený automobil do doby, než si ho zabezpečil majitel. Policisté také museli „tlumit“ slovní při turistů, případně v součinnosti se strážci ochrany přírody se podíleli na řešení přestupků, kterých se dopouštěli neukáznění návštěvníci hor."

Nejčastěji asistovali zdravotníkům horské služby při ošetřování úrazů, převážně dolních končetin, o které v zimních sportech bohužel není nouze.

Daniela Vlčková, mluvčí PČR MSK: "Jedním z nich byl například úraz lyžaře, ke kterému došlo v sobotu 12. února v katastru obce Bílá. Členové horské služby požádali policisty o spolupráci při ošetření zraněného běžkaře. Muž si při pádu na stopě zlomil stehenní kost a kromě prvotního ošetření bolestivé zlomeniny bylo potřeba zabalit ho do termoizolační folie, naložit na nosítka a připravit k transportu do nemocnice."

Z poměrně krátké historie činnosti lyžařských hlídek, která byla navíc poznamenaná útlumem zimních sportovních rekreačních aktivit v souvislosti s protiepidemickými opatřeními, zřetelně vyplývá jejich účelnost a užitelnost. Už samotná přítomnost policistů-lyžařů může napomoci k tomu, aby rekreanti dodržovali lyžařské desatero, neboli 10 pravidel FIS. Jejich hlavní myšlenkou je totiž vzájemná ohleduplnost.

Nahlásit chybu


K tématu
KOVO Třinec s.r.o. - areál TŽ
Třinec
od 23 296 Kč/měsíc

Detail

Zvar-Va Montáže s.r.o.;
Ostrava
od 19 700 Kč/měsíc

Detail

DELTA facility, s.r.o. - Hasičská zbrojnice Ostrava - Zábřeh
Ostrava
od 8 650 Kč/měsíc

Detail