Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Expozice v DOV dává příležitost vyzkoušet si úskalí života hendikepovaných

„Žít normálně“ - tak se jmenuje nový zážitkový program a expozice ve Velkém světě techniky v Dolních Vítkovicích. Program má návštěvníkům formou osobní zkušenosti zprostředkovat problémy běžného života hendikepovaných lidí.

Program začal v úterý 15. února.

Kateřina Bonito, ředitelka Světa techniky: "Naším cílem je netradiční, zážitkovou cestou umožnit hlavně žákům posledních ročníků základních škol a středoškolákům setkání se světem lidí se zdravotním postižením. A to nejen s tělesnými vadami, ale také s mentálními problémy, včetně třeba rozšířené anorexie."

Celý program Žít normálně, který financuje Moravskoslezský kraj, staví na bezprostředním kontaktu s hendikepovanými lidmi. Budou to právě oni, kdo povede besedy s náctiletými a kdo je připraví i na zážitky v nové části interaktivní expozice Tělo a technika. Tam si návštěvníci vyzkouší, jaké to je žít s hendikepem. Jak se jezdí na invalidním vozíku, jak se dá orientovat hmatem nebo jaké technické pomůcky usnadňují život lidí s tím kterým postižením.

Petr Vitásek, autor expozice o hendikepech: "Vzdělávací lekce jsou určeny školám, navazující expozice je otevřená pro veškerou veřejnost." 

Lektory hledal mezi zdravotně postiženými zhruba tři čtvrtě roku a nebylo to, jak říká, vůbec jednoduché.

Petr Vitásek, autor expozice o hendikepech: "Musí zvládat vystupování před publikem, mít k dispozici osobního asistenta a časový prostor."

Pětice vybraných lektorů se tak rekrutuje nejen z Ostravy, ale i z Bruntálska. V rámci interaktivních výukových programů pro školy se účastníci dozví o různých druzích hendikepů - smyslových, tělesných, mentálních a kombinovaných postiženích, včetně duševních onemocnění.

Petr Vitásek, autor expozice o hendikepech: "Chtěli bychom, aby od nás návštěvníci odcházeli vlídnější a chápavější, aby se posílilo empatické chování a porozumění vůči osobám se zdravotním hendikepem. Každému z nás se přece během vteřiny může život změnit na život s postižením nebo s postiženým."

Aktivity programu Žít normálně pro školy jsou plánovány na každé úterý a čtvrtek až do konce školního roku. Pro mimoškolní veřejnost je rozšířená expozice Tělo a technika přístupná v běžných otevíracích časech Velkého světa techniky.

Moravskoslezský kraj financuje program Žít normálně prostřednictvím stejnojmenného projektu, který uspěl a získal přímou dotační podporu z prostředků operačního programu Zaměstnanost Ministerstva práce a sociálních věcí.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy