Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Obrovská vlna pomoci napadené Ukrajině, pomáhají města, obce, lidé i instituce v Moravskoslezském kraji

Celý MS kraj |

Také v našem regionu se lidé snaží pomoct Ruskem napadené Ukrajině. Moravskoslezský kraj v sobotu avizoval, že vyčlenil ve svých školských zařízeních ubytovací kapacity pro ukrajinské uprchlíky. Na Ukrajinu poputují i elektrocentrály, o které požádaly partnerské oblasti a kraj ve spolupráci celostátními a mezinárodními organizacemi připravuje další humanitární, materiální a finanční pomoc. V sobotu do Bohumína dorazil první vlak s ukrajinskými uprchlíky a Ostrava zřídila sběrné místo pro materiální pomoc.

Ivo Vondrák (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: „Je nepředstavitelné, jakou hrůzu a obavy o holý život Ukrajinci prožívají. Říká se, že když člověk může pomoci jinému, tak to prostě musí udělat. Řada lidí v našem kraji je ochotná nabídnout své možnosti a pomáhat ostatním. Jsem za to velmi rád a děkuji. Právě v krizi se prověřují charaktery a solidarita je klíčová. A v tomto případě není o čem diskutovat, je třeba konat.“

Krajské vedení se podle hejtmana shodlo i na finanční pomoci Ukrajině. Částku 10 milionů korun v pondělí schválili radní Moravskoslezského kraje. Kraj dále ve svých školských zařízeních v Bílé, Ostravě, Bílovci a Kopřivnici vyčlenil čtyři stovky míst, která budou moci využít uprchlíci z Ukrajiny, ta byla dříve využívána například pro školy v přírodě. Podle MSK se stále řeší podrobnosti, kraj chystá i další pomoc lidem na Ukrajině. Kromě ubytovacích kapacit nabízí také autobusy s řidiči, kteří mohou do osmi hodin od požadavku dojet na hranice a uprchlíky vyzvednout. 

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: „První autobus s ženami a dětmi z ukrajinské Nadvirny míří do partnerského Krnova. Čekají tu na ně pracovníci krnovské Charity. Poskytnou jim jídlo a ubytují v Larischově vile, kterou její majitel zdarma nabídl. Poté si je vyzvednou příbuzní a známí, které tito lidé v Česku mají.“
Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: „Hned po vypuknutí války jsme telefonicky a písemně oslovili naše partnerské oblasti a ptali jsme se, co by tam lidi potřebovali nejdříve. Kromě toho, abychom se postarali o uprchlíky, to byly právě elektrocentrály, o které požádali. Nakoupili jsme jich devět. Jejich dopravu na místo, která je teď největším problémem, jsme prozatím vyřešili takto. Tak snad se vše podaří.“ 

Moravskoslezský kraj po dohodě s krnovskou nemocnicí pošle na Ukrajinu také základní zdravotnický materiál. Humanitární pomoc kraj organizuje jednak podle právních předpisů, ale také po konzultacích s ministerstvem vnitra, ostatními českými kraji a ve spolupráci s Charitou ČR. 

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje a ředitel Charity ČR: „Vážíme si nabídek a ochoty jednotlivých lidí pomáhat. Ale v této chvíli musíme koordinovat pomoc s organizacemi, které mají s touto činností zkušenosti, potřebné kontakty, prostě vědí, jak to udělat, aby se ve válce všechny dary dostaly k potřebným. I proto prozatím nezřizujeme v regionu žádné vlastní ‚krajské‘ sběrné místo a sbírku.“ 

Do Bohumína v sobotu odpoledne dorazil humanitární vlak z Ukrajiny. Všech čtrnáct uprchlíků pokračuje dále do Prahy, Brna a dalších míst. Ve vestibulu železniční stanice se sešla zhruba stovka obyvatel města, aby lidem prchajícím před válkou poskytla materiální pomoc. 

Igor Bruzl (ČSSD), místostarosta Bohumína: „Děkujeme všem, kteří dnes přišli vyjádřit svou solidaritu a přinesli s sebou potraviny, oblečení, hračky, hygienické pomůcky a další věci. O čtrnáct ukrajinských občanů je díky Českému červenému kříži výborně postaráno, doprovází je celou cestu. Uprchlíci mají vše potřebné a pokračují z Bohumína dále.“ 

Vlakový spoj měl mít původěně konečnou stanici v Praze, svou jízdu ale ukončil za hranicemi s Polskem.

Až do odvolání bude sedm dní v týdnu, vždy od 8:00 do 20:00 hodin fungovat nové místo v Ostravě, kam mohou lidé nosit materiální pomoc určenou obyvatelům Ukrajiny. Provoz zahájí v neděli 27. února v 8:00 hodin. Místo bude zřízeno v halách na Wattově ulici v Ostravě-Přívoze, konkrétní adresa místa: Wattova 797/17, Ostrava-Přívoz, 702 00, kontaktní telefon 601 297 496.

Tomáš Macura (ANO), primátor Ostravy: „To, co se děje na Ukrajině, jsme odsoudili od prvních okamžiků. Zločiny proti lidskosti tolerovat nelze. První symbolickou pomoc Ukrajině jsme vyjádřili už v pondělí, od čtvrtečního útoku řešíme formu a rozsah další pomoci. Všichni věříme, že Ukrajinci situaci zvládnou a svou zemi ubrání. Válka nicméně dopadá nejvíce na ty nezranitelnější, civilní obyvatelstvo. Aktuálně pomůžeme otevřením sběrného místa, abychom shromáždili věci pro potřebné a zajistili jejich předání tam, kde je to zapotřebí. Jde o jeden z kroků, které činíme, jsme samozřejmě připraveni pomoci i dalšími způsoby.“
výzva Magistrátu města Ostravy: "Žádáme ty, kdož jsou ochotni pomoci, aby přispěli věcmi, které mohou být ve válkou zasažených oblastech ke kýžené i efektivní pomoci. Pomoc však bude cílena uprchlíkům, kteří zde budou určitou dobu pobývat. Tato pomoc bude směřována zejména k ženám s dětmi či seniorům, kteří se k nám uchýlí do bezpečí a mnozí z nich utíkají se skromnými zavazadly, aby se mohli co nejrychleji přesunout. Současně prosíme, aby lidé nenosili materiál, který má omezenou trvanlivost nebo vyžaduje speciální podmínky pro skladování a transport (rychle se kazící potraviny, potraviny se záhy končící trvanlivostí, léky s končící trvanlivostí, věci podléhající zvláštnímu zacházení jako např. zbraně, munice či jiné nebezpečné látky atd.). Pomoc bude použita po komunikaci s ukrajinskými orgány i charitativními, humanitárními a pomáhajícími organizacemi všude tam, kde jí bude potřeba. Děkujeme. 
Příkladmo lze uvést některé věci, které jistě uprchlíci v prvních dnech přivítají:
- komunikační prostředky
- mobilní telefonní přístroje, sim karty, nabíječky, nabité power banky
- prostředky osobní hygieny (plenky, vložky, vlhčené ubrousky, dezinfekce rukou…)
- balenou vodu
- kojenecké potřeby, včetně trvanlivého jídla pro malé děti
- hračky pro děti
- trvanlivé potraviny
- deky, přikrývky atd.

Vedení města Opavy a zástupci krizového štábu v neděli rozhodli o prvních obrysech pomoci Ukrajině napadené Ruskem. 

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Několik posledních dnů jednáme s ostatními starosty, institucemi, firmami a dobrovolníky o tom, jakou formou se zapojíme do pomoci. Shodli jsme se na tom, že nemá smysl, aby každý jel na vlastní triko. Proto se přikláníme k tomu pomoci společně.“

Opavský primátor také na pondělí svolal jednání krizového štábu, na který budou mimořádně pozváni i zástupci Úřadu práce, Okresní hospodářské komory a Charity Opava.

První skupina 16 uprchlíků z Ukrajiny strávila noc ve Frenštátském autokempu. Do Frenštátu dorazili v neděli večer. Po dlouhé cestě až z rumunsko-ukrajinských hranic pro ně byla připravena večeře a ubytování v chatkách Frenštátského autokempu. V průběhu noci a dnešního rána všichni autokemp postupně opustili, vyzvedli si je jejich příbuzní a známí nebo je dále naši dobrovolníci rozvezli do různých částí naší republiky. Pro nejbližší týdny bude frenštátský Autokemp základním záchytným místem pro uprchlé občany z Ukrajiny v našem městě. V případě potřeby větší kapacity, mohou být ubytováni také v Astře, centru volného času.

V souvislosti s válkou na Ukrajině a očekávanou migrační vlnou primátor Opavy Tomáš Navrátil na pondělní odpoledne svolal krizový štáb Obce s rozšířenou působností Opava. Do něj byli pozváni i zástupci Charity Opava, Úřadu práce, MAS Opavsko či Okresní hospodářské komory. Spolu se zástupci města, policie, městské policie, hasičů, Slezské nemocnice, Českého červeného kříže a dalších složek se radili o dalším postupu.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Ostravy: „Mám velkou radost z toho, že Opavané i lidé z Opavska mají velké srdce. Hlásí se nám občané, firmy i starostové okolních obcí, kteří chtějí pomáhat. Všem moc děkuji. Po konzultaci z odborníky však i nadále budeme upřednostňovat nabídku ubytování a finanční pomoci.“
Nahlásit chybu


K tématu

Odstartoval další ročník projektu Na kole dětem pomáhající dětským onkologickým pacientům

2. června 2023 13:22 | Celý MS kraj | Monika Danková

Havířov se stal jednou ze zastávek cyklistů v rámci projektu Na kole dětem, který před 14 lety založil Josef Zimovčák, několikanásobný mistr světa v jízdě na vysokém kole. Cyklotour má za cíl finančně pomoci onkologicky nemocným dětem.

Dny dobrovolnictví nabídnou pestrou paletu dobrovolnických akcí

19. dubna 2023 14:39 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

V Moravskoslezském kraji se 26. - 29. dubna uskuteční Dny dobrovolnictví. Během nich si lidé mohou vyzkoušet různé formy dobrovolnictví. Akce proběhne v 11 městech napříč krajem a zájemci mají na výběr z více jak 60 dobrovolnických aktivit. Akci pořádá Regionální dobrovolnické centrum Moravskoslezského kraje.

Havířov podpořil projekt Na kole dětem pomáhající dětským onkologickým pacientům

3. června 2023 15:52 | Havířov | Monika Danková

Havířov se stal jednou ze zastávek cyklistů v rámci projektu Na kole dětem, který před 14 lety založil Josef Zimovčák, několikanásobný mistr světa i ČR v jízdě na vysokém kole. Cyklotour má za cíl finančně pomoci onkologicky nemocným dětem.


Práce týkající se čištění jezera v parku Boženy Němcové pomalu končí

Od srpna roku 2022 probíhalo v Karviné čištění jezera v parku Boženy Němcové.Samotná realizace, která zahrnovala i úpravy břehů jezera a zvětšení plochy jednoho z ostrovů, pomalu končí.

Florbalový turnaj přípravek a žákovských týmů v hale ABC

Středisko volného času Fokus pořádalo florbalový turnaj přípravek a žákovských kategorií. Zaplněná hala ABC ukázala, že tento sport je mezi mladými hráči stále velmi oblíbený.

Město rozkvetlo do jarních barev, přibyly nové záhony

Město rozkvetlo tisíci tulipány, narcisy a dalšími jarními květinami. Barevná podívaná je zejména kolem centra, ale vznikly i tři nové záhony. Nepřehlédnutelný je ten v Janáčkových sadech.

Razantní prořezy, úmyslné řezy pilou. Porubané svými zásahy ničí stromy a keře

12. dubna 2024 17:28 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů a keřů. Naposledy se stal terčem letitý jalovec, který někdo ořezal tak razantním způsobem, že z něj zbylo pouze torzo.

Revolution train zamířil do Moravskoslezského kraje

Protidrogový vlak, Revolution train, zamířil do Moravskoslezského kraje. Zastaví tu jen ve dvou městech, Ostravě a Novém Jičíně, kam se vrací po tříleté pauze.

Náměstí SNP se promění v místo k setkávání. Návrh mohli Ostravané konzultovat s architekty

Městský ateliér prostorového plánování a architektury představil své plány na budoucí podobu náměstí SNP v Ostravě. Obě strany náměstí se mají například propojit zvýšením vozovky. Návrh si přišli poslechnout i zaujatí občané na veřejné setkání.

V Palkovicích si lidé pochutnali na obecní zabijačce

Na tradičním setkávacím místě před požární zbrojnicí v Palkovicích se v sobotu konala obecní zabijačka. K dobré náladě hrála dechová hudba a lidé mohli dobroty od řezníka ochutnat přímo na místě nebo si nakoupit domů.

Studenti postavili v centru Ostravy první májku. Z akce chtějí udělat tradici

Na Masarykově náměstí v centru Ostravy stojí historicky první májka. Postavili ji tam studenti z vysokých a středních škol, kteří tím zahájili přípravy na majálesové oslavy.

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů. Neoprávněné zásahy lidí zřejmě nepřežijí

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů a keřů. Naposledy se stal terčem letitý jalovec, který někdo ořezal tak razantním způsobem, že z něj zbylo pouze torzo.

Ostrava hledá náhradní rodiče pro ohrožené děti. Význam rodiny je nezastupitelný

12. dubna 2024 10:43 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Jistě se shodneme, že význam rodiny je pro dítě nezastupitelný. Bohužel ne každé dítě má to štěstí, že se o něj jeho vlastní rodiče postarají. V Ostravě naštěstí velmi dobře funguje systém pomoci a děti mají velkou šanci, že se brzy dostanou do náhradních rodin. Noví pěstouni jsou ale stále potřeba.

Recepční

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 20. února 2024 od 25 000 Kč

Revolution train zamířil do Moravskoslezského kraje, zastavuje ve dvou městech

Protidrogový vlak, Revolution train, zamířil do Moravskoslezského kraje. Zastaví tu jen ve dvou městech, Ostravě a Novém Jičíně, kam se vrací po tříleté pauze.

Cykloturisté se mohou vydat na několikadenní přejezd Beskyd

11. dubna 2024 12:21 | Celý MS kraj | Libor Běčák | Beskydský expres

Horské chaty v Beskydech pokračují v zajímavém projektu zaměřeném na cykloturisty. Ti si mohou naplánovat několikadenní hřebenovku, na které jim chataři zajistí nocleh a stravu.

Policisté asistovali u porodu na D56 u Paskova, narodila se zdravá holčička

11. dubna 2024 11:26 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Policisté z oddělení silničního dohledu Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje, praporčíci Jaroslav Masnica a David Machanec, mají za sebou nezapomenutelný zážitek. Během středečního odpoledne asistovali u náhlého porodu na D56. Informovala o tom policejní mluvčí Pavla Jiroušková.

V Bruntále byla zahájena realizace největší investice v jeho novodobé historii – příprava lokality pro výstavbu domů a bytů

11. dubna 2024 11:09 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Bruntálský miniexpres

Město Bruntál čekají roky největších investic v jeho novodobé historii. Byla zahájena příprava strategické rozvojové lokality s pracovním názvem Lokalita Za mlékárnou. Jde o desetihektarovou plochu, na které vyrostou desítky nových domů, jak bytových, tak pro individuální bydlení.

Nový hejtman se sešel s odboráři a zástupci Liberty. Zaměstnanci už berou jen 70 procent mzdy

Setkání nového hejtmana Josefa Bělici s odboráři a zástupci hutě Liberty nepřineslo nic nového. Situace je stále najatá a každý týden pouze přichází informace, že se nástup pracovníků o týden odkládá. Jasněji by mohlo být po schůzce členů vlády s majitelem huti v Praze.

V Rychalticích objevili na zahradě munici, policisté radí, jak postupovat při podobných nálezech

10. dubna 2024 11:21 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Minulou sobotu před polednem byli frýdecko-místečtí policisté povoláni do obce Hukvaldy – Rychaltice kvůli nálezu předmětu, který připomínal munici. Nalezen byl během výkopových prací. Na místo okamžitě dorazila policejní hlídka společně s pyrotechniky.

Obrovská vlna pomoci napadené Ukrajině, pomáhají města, obce, lidé i instituce v Moravskoslezském kraji
Vydáno 26. února 2022 17:47, Celý MS kraj, Lukáš Zavadil
Také v našem regionu se lidé snaží pomoct Ruskem napadené Ukrajině. Moravskoslezský kraj v sobotu avizoval, že vyčlenil ve svých školských zařízeních ubytovací kapacity pro ukrajinské uprchlíky. Na Ukrajinu poputují i elektrocentrály, o které požádaly partnerské oblasti a kraj ve spolupráci celostátními a mezinárodními organizacemi připravuje další humanitární, materiální a finanční pomoc. V sobotu do Bohumína dorazil první vlak s ukrajinskými uprchlíky a Ostrava zřídila sběrné místo pro materiální pomoc.

foto: KÚ Moravskoslezského kraje

Ivo Vondrák (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: „Je nepředstavitelné, jakou hrůzu a obavy o holý život Ukrajinci prožívají. Říká se, že když člověk může pomoci jinému, tak to prostě musí udělat. Řada lidí v našem kraji je ochotná nabídnout své možnosti a pomáhat ostatním. Jsem za to velmi rád a děkuji. Právě v krizi se prověřují charaktery a solidarita je klíčová. A v tomto případě není o čem diskutovat, je třeba konat.“

Krajské vedení se podle hejtmana shodlo i na finanční pomoci Ukrajině. Částku 10 milionů korun v pondělí schválili radní Moravskoslezského kraje. Kraj dále ve svých školských zařízeních v Bílé, Ostravě, Bílovci a Kopřivnici vyčlenil čtyři stovky míst, která budou moci využít uprchlíci z Ukrajiny, ta byla dříve využívána například pro školy v přírodě. Podle MSK se stále řeší podrobnosti, kraj chystá i další pomoc lidem na Ukrajině. Kromě ubytovacích kapacit nabízí také autobusy s řidiči, kteří mohou do osmi hodin od požadavku dojet na hranice a uprchlíky vyzvednout. 

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: „První autobus s ženami a dětmi z ukrajinské Nadvirny míří do partnerského Krnova. Čekají tu na ně pracovníci krnovské Charity. Poskytnou jim jídlo a ubytují v Larischově vile, kterou její majitel zdarma nabídl. Poté si je vyzvednou příbuzní a známí, které tito lidé v Česku mají.“
Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: „Hned po vypuknutí války jsme telefonicky a písemně oslovili naše partnerské oblasti a ptali jsme se, co by tam lidi potřebovali nejdříve. Kromě toho, abychom se postarali o uprchlíky, to byly právě elektrocentrály, o které požádali. Nakoupili jsme jich devět. Jejich dopravu na místo, která je teď největším problémem, jsme prozatím vyřešili takto. Tak snad se vše podaří.“ 

Moravskoslezský kraj po dohodě s krnovskou nemocnicí pošle na Ukrajinu také základní zdravotnický materiál. Humanitární pomoc kraj organizuje jednak podle právních předpisů, ale také po konzultacích s ministerstvem vnitra, ostatními českými kraji a ve spolupráci s Charitou ČR. 

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje a ředitel Charity ČR: „Vážíme si nabídek a ochoty jednotlivých lidí pomáhat. Ale v této chvíli musíme koordinovat pomoc s organizacemi, které mají s touto činností zkušenosti, potřebné kontakty, prostě vědí, jak to udělat, aby se ve válce všechny dary dostaly k potřebným. I proto prozatím nezřizujeme v regionu žádné vlastní ‚krajské‘ sběrné místo a sbírku.“ 

Do Bohumína v sobotu odpoledne dorazil humanitární vlak z Ukrajiny. Všech čtrnáct uprchlíků pokračuje dále do Prahy, Brna a dalších míst. Ve vestibulu železniční stanice se sešla zhruba stovka obyvatel města, aby lidem prchajícím před válkou poskytla materiální pomoc. 

Igor Bruzl (ČSSD), místostarosta Bohumína: „Děkujeme všem, kteří dnes přišli vyjádřit svou solidaritu a přinesli s sebou potraviny, oblečení, hračky, hygienické pomůcky a další věci. O čtrnáct ukrajinských občanů je díky Českému červenému kříži výborně postaráno, doprovází je celou cestu. Uprchlíci mají vše potřebné a pokračují z Bohumína dále.“ 

Vlakový spoj měl mít původěně konečnou stanici v Praze, svou jízdu ale ukončil za hranicemi s Polskem.

Až do odvolání bude sedm dní v týdnu, vždy od 8:00 do 20:00 hodin fungovat nové místo v Ostravě, kam mohou lidé nosit materiální pomoc určenou obyvatelům Ukrajiny. Provoz zahájí v neděli 27. února v 8:00 hodin. Místo bude zřízeno v halách na Wattově ulici v Ostravě-Přívoze, konkrétní adresa místa: Wattova 797/17, Ostrava-Přívoz, 702 00, kontaktní telefon 601 297 496.

Tomáš Macura (ANO), primátor Ostravy: „To, co se děje na Ukrajině, jsme odsoudili od prvních okamžiků. Zločiny proti lidskosti tolerovat nelze. První symbolickou pomoc Ukrajině jsme vyjádřili už v pondělí, od čtvrtečního útoku řešíme formu a rozsah další pomoci. Všichni věříme, že Ukrajinci situaci zvládnou a svou zemi ubrání. Válka nicméně dopadá nejvíce na ty nezranitelnější, civilní obyvatelstvo. Aktuálně pomůžeme otevřením sběrného místa, abychom shromáždili věci pro potřebné a zajistili jejich předání tam, kde je to zapotřebí. Jde o jeden z kroků, které činíme, jsme samozřejmě připraveni pomoci i dalšími způsoby.“
výzva Magistrátu města Ostravy: "Žádáme ty, kdož jsou ochotni pomoci, aby přispěli věcmi, které mohou být ve válkou zasažených oblastech ke kýžené i efektivní pomoci. Pomoc však bude cílena uprchlíkům, kteří zde budou určitou dobu pobývat. Tato pomoc bude směřována zejména k ženám s dětmi či seniorům, kteří se k nám uchýlí do bezpečí a mnozí z nich utíkají se skromnými zavazadly, aby se mohli co nejrychleji přesunout. Současně prosíme, aby lidé nenosili materiál, který má omezenou trvanlivost nebo vyžaduje speciální podmínky pro skladování a transport (rychle se kazící potraviny, potraviny se záhy končící trvanlivostí, léky s končící trvanlivostí, věci podléhající zvláštnímu zacházení jako např. zbraně, munice či jiné nebezpečné látky atd.). Pomoc bude použita po komunikaci s ukrajinskými orgány i charitativními, humanitárními a pomáhajícími organizacemi všude tam, kde jí bude potřeba. Děkujeme. 
Příkladmo lze uvést některé věci, které jistě uprchlíci v prvních dnech přivítají:
- komunikační prostředky
- mobilní telefonní přístroje, sim karty, nabíječky, nabité power banky
- prostředky osobní hygieny (plenky, vložky, vlhčené ubrousky, dezinfekce rukou…)
- balenou vodu
- kojenecké potřeby, včetně trvanlivého jídla pro malé děti
- hračky pro děti
- trvanlivé potraviny
- deky, přikrývky atd.

Vedení města Opavy a zástupci krizového štábu v neděli rozhodli o prvních obrysech pomoci Ukrajině napadené Ruskem. 

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Několik posledních dnů jednáme s ostatními starosty, institucemi, firmami a dobrovolníky o tom, jakou formou se zapojíme do pomoci. Shodli jsme se na tom, že nemá smysl, aby každý jel na vlastní triko. Proto se přikláníme k tomu pomoci společně.“

Opavský primátor také na pondělí svolal jednání krizového štábu, na který budou mimořádně pozváni i zástupci Úřadu práce, Okresní hospodářské komory a Charity Opava.

První skupina 16 uprchlíků z Ukrajiny strávila noc ve Frenštátském autokempu. Do Frenštátu dorazili v neděli večer. Po dlouhé cestě až z rumunsko-ukrajinských hranic pro ně byla připravena večeře a ubytování v chatkách Frenštátského autokempu. V průběhu noci a dnešního rána všichni autokemp postupně opustili, vyzvedli si je jejich příbuzní a známí nebo je dále naši dobrovolníci rozvezli do různých částí naší republiky. Pro nejbližší týdny bude frenštátský Autokemp základním záchytným místem pro uprchlé občany z Ukrajiny v našem městě. V případě potřeby větší kapacity, mohou být ubytováni také v Astře, centru volného času.

V souvislosti s válkou na Ukrajině a očekávanou migrační vlnou primátor Opavy Tomáš Navrátil na pondělní odpoledne svolal krizový štáb Obce s rozšířenou působností Opava. Do něj byli pozváni i zástupci Charity Opava, Úřadu práce, MAS Opavsko či Okresní hospodářské komory. Spolu se zástupci města, policie, městské policie, hasičů, Slezské nemocnice, Českého červeného kříže a dalších složek se radili o dalším postupu.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Ostravy: „Mám velkou radost z toho, že Opavané i lidé z Opavska mají velké srdce. Hlásí se nám občané, firmy i starostové okolních obcí, kteří chtějí pomáhat. Všem moc děkuji. Po konzultaci z odborníky však i nadále budeme upřednostňovat nabídku ubytování a finanční pomoci.“
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000030078/obrovska-vlna-pomoci-napadene-ukrajine-pomahaji-mesta-obce-lide-i-instituce-v-moravskoslezskem-kraji