Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Humanitární organizace, která pomáhá na Ukrajině dětem, se po vypuknutí války rychle vracela domů

  • Havířov,

Humanitární organizace ADRA a později Textilní banka už mnoho let pomáhají chudým rodinám a dětem na západě Ukrajiny. Zástupci tam byli i v den, kdy byla vyhlášena válka.

Díky ADŘE už mnoho let mají zajištěnou stravu ve školách děti z chudých rodin v Zakarpatí. Projekt následně převzala nezisková organizace Textilní banka. Přesto, že ministerstvo varuje, aby lidé nejezdili na Ukrajinu, zástupci tam museli právě kvůli obědům. Na čtvrteční ráno, když vypukla válka nezapomenou.

Marcela Holková, dobrovolnice a administrátor projektu: “Jak jsme jeli přes Mukačevo, tak jsem nevěřila svým očím. Nálada byla otřesná. Lidé byli vystresovaní, byl tam chaos, kilometrové fronty u každé benzínky. U obchodů stály fronty u výběru z banky, velké nákupy se dělaly a nemohla jsem pochopit, co se děje.”

Pro rychlý návrat si organizace vybrala malý přechod.

Marcela Holková, dobrovolnice a administrátor projektu: “Už tam, když jsme přijeli, tak jsme viděli, že jsme v dost velké koloně. Říkali jsme si, že se nějak na druhou stranu dostaneme. I tak nám to trvalo šest hodin. Obyčejní Ukrajinci se snažili přecházet a jezdili tam taxíky. Jsou tam lidé, kteří chodí pěšky přes ty hranice a doslova utečenci. Prostě matky s dětmi, matky samoživitelky, bylo vidět mladé kluky. Snažili se co nejrychleji dostat na slovenskou stranu.”

Textilní banka nyní organizuje pomoc v podobě vybudování záchytných táborů pro vnitřní uprchlíky.

Karel Folwarczny, zástupce ředitelky Textilní banky, vedoucí projektu: "V této rovině se budeme snažit získat matrace, vybavení do polních kuchyní, povlečení, oblečení pro děti, protože vesměs se bude jednat o matky s dětmi a staré lidi. Muži od 18 do 60 let musí do armády. Překvapení bylo největší v tom, že Ruská federace chce zabrat celou Ukrajinu. Tajně jsme doufali, že to bude jen východ, ale on zaútočil na celé území Ukrajiny.”

Pomoc připravuje i humanitární organizace ADRA.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávyOPTIMIA facility s.r.o. žel. stanice Havířov, Horní Suchá, Závada
Havířov
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail

OPTIMIA facility s.r.o. - železnice Dolní Lutyně
Dolní Lutyně
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail

OPTIMIA facility s.r.o. - železnice Petrovice u Karviné
Petrovice u Karviné
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail