Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Bojoval u Dukly i Jasla. Válečný veterán Jan Ihnatík oslavil 100 let

Neuvěřitelných sto let dnes slaví válečný veterán, plukovník v. v. Jan Ihnatík. Příslušník 1. čs. armádního sboru v SSSR bojoval jako dělostřelec mj. u Dukly a podílel se na osvobozování Československa. Janu Ihnatíkovi v osobním dopise poblahopřála také ministryně obrany Jana Černochová.

Plukovník v. v. Jan Ihnatík se i ve vysokém věku těší výbornému zdraví a je ve skvělé kondici. V hotelu Rudolf v Havířově mu dnes poblahopřáli primátor statutárního města Havířova Josef Bělica, zástupce velitele Velitelství teritoria plukovník Jaroslav Hrabec a ředitel KVV Ostrava plukovník Jaroslav Medek.

Jan Ihnatík, válečný veterán: "„Československo pro mě bylo domovem, proto jsem chtěl za tuto zemi bojovat a bránit ji. Současně jsem byl proti okupaci a rozpadu Československé republiky."

Plukovník Ihnatík bojoval do posledních dnů války při osvobozování Břestu na Přerovsku, kde jeho bojová cesta skončila.

Martin Ogořalek, mluvčí KVV Ostrava: "Kromě osobního dopisu s blahopřáním dnes z rukou zástupců odboru pro válečné veterány Ministerstva obrany převzal také plaketu ministryně obrany a dárkový koš."
Jan Ihnatík, válečný veterán: "Moc děkuji paní ministryni za dárek, velmi si toho vážím. Přeji jí vše nejlepší ve funkci, hlavně v souvislosti s tím, co se nyní odehrává na Ukrajině."
gratulanti: ",Patří vám velké poděkování a uznání. Vaše tehdejší odvaha při cestě za svobodou během 2. světové války si zaslouží obrovský respekt. Hrdinské činy vás a vašich spolubojovníků byly skutečným projevem vlastenectví."

Gratulanti mu popřáli především pevné zdraví, nadhled a veselou mysl. Rodák z Podkarpatské Rusi pochází z rodiny drobných rolníků. V Poroškově, kde se 1. března 1922 narodil, vychodil obecní školu. Rodičům současně vypomáhal s malým hospodářstvím. Po maďarské okupaci v březnu 1939 se rozhodl utéct do Sovětského svazu a bojovat v Rudé armádě.

Jan Ihnatík, válečný veterán: "Po překročení hranic byl ale zatčen a odsouzen ke třem letům v nápravně-pracovních táborech. Začátkem roku 1941 jej pak deportovali na sever Ruska, do jednoho z pracovních lágrů u města Uchta. Po dvou letech na Sibiři, kde pracoval ve skupině opravářů objektů, kácel stromy a vypomáhal při senosečích, byl propuštěn."

Okamžitě zažádal o zařazení do čs. vojenské jednotky v Buzuluku. Po základním výcviku absolvoval poddůstojnickou školu a následně dělostřelecké učiliště v Irbitu.

Martin Ogořalek, mluvčí KVV Ostrava: "V dalších měsících se jako příslušník dělostřeleckého pluku zúčastnil tažení čs. armádního sboru v SSSR a podílel se na osvobozování Československa. Prošel slavnými boji o Kyjev, Bílou Cerekev a Dukelský průsmyk. Jako velitel dělostřelecké baterie vedl své muže v bojích u Jasla, Liptovského Mikuláše a na území Čech. Během bojů byl také několikrát zraněn. Po válce zůstal v čs. armádě a až do důchodu působil u mnoha vojenských útvarů. Plukovník v. v. Jan Ihnatík je držitelem mnoha vyznamenání, včetně Čs. válečného kříže či Medaile za chrabrost. V roce 2011 mu byl udělen Kříž obrany státu MO."

Odbor pro válečné veterány MO k dnešnímu dni eviduje už jen 159 veteránů z druhé světové války. K 11. listopadu 2021, na Den válečných veteránů, jich bylo ještě 187.

Nahlásit chybu
POE EDUCO, spol. s r. o., Ostrava, Frýdek-Místek, Nový Jičín, Karviná, Opava
Ostrava
od 200 do 330 Kč/hod.

Detail

X - servis park s.r.o.- Ostrava
Ostrava
od 51 500 do 51 500 Kč/měsíc

Detail

RegioJet a.s. - nástupní místo Havířov, Bohumín
Havířov
od 25 000 do 38 000 Kč/měsíc

Detail