Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Pozor na internetové odkazy podvodníků, vysají vám peníze z účtu

Chtěla prodat zboží a dokonale ji zmátl podvodník. Aniž by to zřejmě tušila, poslala mu údaje z platební karty a následně přišla o více než 120 tisíc korun. V poslední době těchto případů neustále přibývá. Policie proto varuje veřejnost, aby nikomu cizímu nesdělovala údaje z platebních karet.

Na TV Polar se obrátila žena, která chtěla prostřednictvím bazarové aplikace prodat oblečení.

podvedená žena: "Ozvala se mi žena, která měla zájem o jeden z mých kousků které prodávám. Chtěla po mě emailovou adresu s tím, že mi poslala i screenshot zásilkovny, kde skutečně chyběl doplnit email, aby mohla dokončit objednávku. Načež jsem ji email poslala."

Následně jí ale pravděpodobně přišel podvodně vytvořený email, který se tvářil, že je z bazarové aplikace a chtěl po ní zadat údaje z platební karty.

podvedená žena: "V emailu byl odkaz k dokončení obchodu. Odkaz jsem rozklikla, který po mě následně chtěl číslo karty. Zadala jsem a vyčkávala, než budu přesměrována k dokončené přijaté platbě. To už se ale nestalo."

Vzápětí jí někdo během chvíle doslova vyluxoval peníze na účtu.

podvedená žena: "Jakmile jsem se podívala do mobilní aplikace, zjistila jsem že se mi strhly platby 100 000,- Kč a 20 700,- Kč. Ihned jsem volala k blokaci účtu a hned jela na policii."
Kateřina Kubzová, mluvčí PČR Frýdek-Místek: "Policisté obvodního oddělení Frýdek-Místek v posledních dnech přijali hned několik oznámení od osob, kterým byly bez jejich vědomí odčerpány finanční prostředky z bankovních účtů. Společným pojítkem těchto oznámení byl prodej věcí prostřednictvím obchodního portálu či jeho aplikace."

Podvodníci takto bohužel zneužívají nevědomosti lidí a posílají jim odkazy, ve kterých jim tvrdí, že jim platba následně přijde přímo na platební kartu. Nebo si od lidí vyžádají právě emailovou adresu, na kterou jim pošlou odkaz na fiktivní stránku, která připomíná internetové bankovnictví. Lidé tam poté zadají své údaje a podvodníci tak snadno získají přístup k jejich účtu.

Kateřina Kubzová, mluvčí PČR Frýdek-Místek: "Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinů podvod a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku."

Zároveň policisté apelují na veřejnost, aby byla obezřetná v on-line prostředí nejen při nákupech, ale i při prodeji zboží.

Kateřina Kubzová, mluvčí PČR Frýdek-Místek: "Pokud vám někdo posílá peníze, potřebuje znát pouze číslo vašeho účtu, nikoliv vaše přihlašovací údaje nebo číslo platební karty i s bezpečnostním kódem."

Stejně tak se důrazně doporučuje neklikat na odkazy, které dostanete od cizích lidí. Pokud už zadáváte někam číslo platební karty. Je to většinou v nastavení vašeho osobního účtu u obchodníka. Tedy přímo v aplikaci, přes kterou nakupujete. Údaje z platební karty navíc slouží pouze pro to, když chcete sami něco koupit.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy