Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Brífink po jednání Krizového štábu Moravskoslezského kraje - 25. 4. 2022

V Moravskoslezském kraji je už registrováno 17 089 uprchlíků. KACPU zajistilo více než 4 600 lidem ubytování. Na KACPU bylo zároveň zřízeno komunitní centrum, kde se mohou lidé z Ukrajiny scházet. Kraj zároveň řeší stěhování uprchlíků z hotelových domů do jiných prostor. 1 600 lidí už má práci.

Ivo Vondrák, hejtman MSK: "My se teďka překlápíme z fáze dobrovolnického nadšení směrem do fázi, kdy budeme potřebovat profesionální pomoc. Všichni ti, kteří tam pracovali v rámci své dobrovolné činnosti začínají být unavení. My jsme se proto shodli, že požádáme o pomoc Armádu ČR, aby nám pomohla s provozem této služby."

Kraj zároveň jedná s obcemi s rozšířenou působností o vyplácení dotacích na ubytování.

Ivo Vondrák, hejtman MSK: "Co je úplně nové, tak nám se podařilo dát dohromady úplně nové ubytovací kapacity. 98 lůžek máme tady na Dr. Malého v těch prostorách, které jsme připravili pro armádu. Ještě jsme si je podrželi, vybavili jsme je, dali jsme tam vše potřebné."

170 uprchlíků bylo přestěhováno z hotelového ubytování do krajských prostor. Hotely totiž přecházejí na svůj běžný režim.

Ivo Vondrák, hejtman MSK: "Do května budeme muset jich mít 550 a do začátku prázdnin 700. To jsou v podstatě ty, které teďka zjišťujeme u jednotlivých poskytovatelů ubytování. Kolik budou muset vystěhovat lidí, aby mohly začít sloužit tomu účelu, ke kterému byly zřízeny. To bude teďka velký problém. Snažíme se samozřejmě domluvit s majiteli bytů."

Bytů, které jsou připraveny je ale nedostatek. Není jednoduché také ubytovat jisté skupiny lidí.

Ivo Vondrák, hejtman MSK: "Oni jsou teďka koncentrováni ve Vyšních Lhotách a i tam jsou jisté problémy s občanským soužití. Všichni hejtmani jsme to řešili. S tím, že závěr byl ten, že nám stát nabídne možné prostory, které jsou ve vlastnictví státu, které by se k tomuto účelu daly využít."

Stát už nabídl místa v městech Třinec, Frýdek-Místek a Český Těšín.

Ivo Vondrák, hejtman MSK: "Nám to nepřipadá úplně šťastné, protože všechny tyto prostory jsou v centrech měst. Nicméně doporučili jsme Ministerstvu vnitra, ať se domluví s těmito městy, zda tedy jsou schopny nebo vůbec ochotny něco takového ve svém prostředí zřídit."

Lidé z Ukrajiny už obsadili v kraji 1 600 pracovních míst. Kraj hlavně shání teď lidi do nemocnic a učitele do škol. Většina uprchlíků zatím preferuje také ubytování v komunitě na ubytovně. Napříč celým krajem jsou zdarma kurzy českého jazyka. Jednalo se i s pediatry, kteří by mohli přijmout hlavně děti předškolního věku. Doposud vše kraj stálo 17 milionů korun.

Ivo Vondrák, hejtman MSK: "Zatím jsme z pohledu kompenzace nedostali vůbec nic. A i to, co dostaneme, tak budeme směřovat směrem k těm ubytovacím kapacitám. To znamená, že zatím vše řešíme ve vlastní režii."
Nahlásit chybu


K tématu
Dalphen Building s.r.o., Ostrava, Frýdek-Místek, Loučná nad Desnou
Ostrava
od 20 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail

HB group Facility s.r.o.,
Ostrava
od 13 000 do 15 000 Kč/měsíc

Detail

Správa železnic, státní organizace Bohumín
Bohumín
od 30 000 Kč/měsíc

Detail