Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Lékaři z Ostravy a Třince léčí bolesti u ischemické choroby srdeční kybernetickým nožem

Svíravá a silná bolest na hrudi po pouhých pár krocích chůze. Taková, která budí člověka ze spánku. To je jeden ze symptomů ischemické choroby srdeční. Často ztěžuje nemocným život až do té míry, že je zcela vyřadí z běžného života. Právě takovouto bolest kardiologové z nemocnice v Třinci-Podlesí spolu s odborníky z ostravské fakultní nemocnice léčili už u tří pacientů metodou, která nemá na světě u této indikace obdoby. Kybernetickým nožem vyřadí z funkce nervové uzly, které jsou zodpovědné za přenos bolesti od srdce.

Úleva bývá takřka okamžitá, plný efekt unikátního zákroku se u pacienta projeví po několika týdnech až měsících.

Miroslav Hudec, kardiolog Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí: "Všichni naši pacienti byli v Nemocnici AGEL Třinec-Podlesí léčeni dlouhodobě s ischemickou chorobou srdeční. Vyčerpali jsme všechny dostupné metody, které jsou pro léčbu námahové bolesti srdce nyní dostupné a pracují na principu obnovení průtoku srdečními cévami a podávání/užívání mnoha léků."

Z dostupných metod se jedná konkrétně o angioplastiku, neboli roztažení tepny balónkem a vyztužení stentem (kovová síťovaná trubička), nebo přemostění ucpaného místa, tzv. bypass.

Miroslav Hudec, kardiolog Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí: "Pak nezbývá, než přerušit dráhu bolesti, což je možné právě na úrovni nervových uzlů kolem páteře. Obvykle se tyhle nervové uzly umrtvují anestetikem. Tento výkon je ale po cca 3 týdnech nutno opakovat, když léky vyprchají. U některých pacientů může pomoci až celkové odstranění nervových uzlů – to je ale náročný a riskantní chirurgický výkon."

Potvrzení hypotézy

Kardiologové z Třince-Podlesí proto oslovili kolegy onkology z Fakultní nemocnice Ostrava s hypotézou, kterou záhy spolu potvrdili, a sice, že nervové uzly jako původce bolesti lze přesně zacílit a zničit kybernetickým nožem – jediným v republice, který dokáže ozářit s deset až třicetkrát větší přesností než jiné lineární urychlovače.

Jakub Cvek, přednosta Kliniky onkologické FN Ostrava: "My si místo nervového zauzlení společně s kardiology zaměříme pomocí standardních zobrazovacích metod, které jsou v radiochirurgii běžné, a ve spolupráci s fyziky vypočítáme rozložení dávky záření. Po léčbě dojde prakticky ke zničení tohoto nervového zauzlení a k odstranění potíží. Zásadní také je, že pacient nemusí být hospitalizován. Vše trvá asi hodinu a po zákroku odchází pacient domů. Výsledek se projeví takřka okamžitě."
Jaroslav Protiva, pacient: "Záchvaty anginy pectoris byly prakticky nepřetržité, limitovaly mne absolutně ve všem. Bez speciálního spreje jsem prakticky nemohl existovat. Musel jsem ho používat při každém možném pohybu, to znamená, že jsem některé dny stříkal sprej i čtyřicetkrát denně. Ta nemoc vám znemožní jakoukoli aktivitu. Dříve jsem se věnoval práci na zahrádce, jezdil na kole. Od toho mne nemoc odstavila. Ale po zákroku jsem se ke všemu mohl vrátit, doslova jsem se pár týdnů poté cítil, jako bych se znovu narodil. Nyní se zcela plně věnuji své téměř čtyřleté dceři Amálce Ele."

Novou metodu třineckých a ostravských odborníků již zveřejnil na svých stránkách také prestižní kardiologický časopis European Heart Journal. Již nyní mají lékaři informace o tom, že metodu, na které pracovali tři roky, zkoušejí kolegové v Polsku. Postup nyní budou odborné týmy dále rozvíjet a předpokládají, že by se dala využít například při léčbě maligních arytmií (zhoubných poruch srdečního rytmu), při zvýšené potivosti rukou nebo třeba u Raynaudova fenoménu, způsobujícího zhoršené prokrvení rukou.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy