Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Bolest mizí takřka okamžitě. Cyberknife ve FN Ostrava léčí i ischemickou chorobu srdeční

Kardiologové z Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí spolu s odborníky Kliniky onkologické ostravské fakultní nemocnice léčí pacienty s anginou pectoris metodou, která nemá ve světě obdoby. Nesnesitelnou bolest odstraňují ozařováním kybernetickým nožem CyberKnife.

Se svíravou a silnou bolestí po pouhých pár krocích je konec. Díky nové metodě léčby bolesti u ischemické choroby srdeční, mohou žít pacienti s touto diagnózou opět plnohodnotně.

Miroslav Hudec, kardiolog, Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí: “My vlastně přerušíme tu dráhu bolesti. Přerušíme dráhu bolesti, která vede kolem páteře přes ten nervový uzel, který si umíme pěkně na CT vyhledat a zacílit.”

Právě kybernetický nůž dokáže nervové uzly ozářit a vyřadit tak z funkce s deset až 30 x větší přesností než jiné lineární urychlovače.

Jakub Cvek, přednosta Kliniky onkologické FN Ostrava: “Stran vedlejších účinků se ta léčba ukazuje jako velmi bezpečná, stran efektivity jsou ty účinky taky slibné, ale musíme si přiznat, že jsme léčili 3 pacienty a na nějaké definitivní zhodnocení si ještě budeme muset chviličku počkat. Ta první léčba proběhla v roce 2018.”

Zákrok trvá asi hodinu a pacient nemusí být hospitalizován. Hned po něm odchází domů a výsledek se projeví takřka okamžitě.

Jaroslav Protiva, pacient: “Je to velký rozdíl, neskutečný. Já jsem předtím trpěl velkými bolestmi v hrudníku až do ramene, prakticky po pár krocích jsem si musel sednout a bez nitroglycerinu jsem se nepohnul. Isoket, to je ten tekutý, jsem používal 20 krát až 40 krát denně.

Miroslav Hudec, kardiolog, Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí: “Vlastně se to udělalo kvůli té bolesti, aby jsme odstranili potřebu užívat nitroglycerin. Kvalita života byla v poslední době hodně upozaděna a tady ta metoda je zaměřena hlavně na kvalitu života.”

Nová metoda léčby je určena pro pacienty, u kterých bolest přetrvávala i poté, co kardiologové vyčerpali všechny zatím dostupné metody. Takových lidí by v celé republice mohlo být až 500 ročně.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy