Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Levná, bezpečná a čistá energie? Moravskoslezský kraj chce vsadit na malé modulární reaktory

Moravskoslezský kraj chce, aby se teplo a elektřina pro obyvatele vyráběly levně, ekologicky a bezpečně. Protože kromě obnovitelných zdrojů energie to mohou zajistit také malé modulární reaktory (SMR), rozhodli krajští radní o tom, že krajský úřad začne připravovat podmínky pro jejich výstavbu.

Realizace malých modulárních reaktorů ve světě je sice teprve v počátcích, optimistické odhady říkají, že první by mohly být u nás v provozu kolem roku 2040. Moravskoslezský kraj už ale nyní musí začít činit kroky, aby v době, kdy se rozjede jejich sériová výroba, byly připraveny podmínky v pro jejich rychlou výstavbu a uvedení do provozu. Aby pak co nejdříve mohly vyrábět energii.

Jakub Unucka, náměstek hejtmana pro průmysl, energetiku a chytrý region: "I když teď budeme rádi, když kvůli válce na Ukrajině vůbec nějaké teplo bude, tak později budeme opět řešit, zda nám malé i velké komíny nečmoudí více, než by musely. A protože všichni chceme v našem kraji dýchat čistý vzduch, musíme řešit, zda jde topit i něčím jiným, než uhlím a plynem. Máme spočítáno, že sluníčkem a větrem to určitě nepůjde a tolik skloňovaná biomasa postačí sotva pro jedno větší město. A i když všechno zateplíme, budeme šetřit a spálíme vše, co aspoň trochu hoří, bude nám chybět více než polovina energie na vytápění. Jedinou další ‚nečmoudící‘ alternativou je teplo z jádra."

Malé modulární reaktory mají oproti velkým jaderným blokům spoustu výhod.

Jakub Unucka, náměstek hejtmana pro průmysl, energetiku a chytrý region: "Jsou malé a velmi bezpečné, proto by v budoucnu mohly být umisťovány třeba v místech stávajících tepláren a elektráren, a zásobovat tak obyvatele teplem místo starých uhelných tepláren. Nevypouštějí žádné škodliviny do vzduchu a některé dokážou dokonce znovu využít použité jaderné palivo."

Aby mohly kolem roku 2040 malé modulární reaktory v regionu vyrábět energii, je nutné už teď začít aktualizovat územní energetickou koncepci Moravskoslezského kraje a do zásad územního rozvoje promítnout plány budování malých jaderných elektráren.

Jakub Unucka, náměstek hejtmana pro průmysl, energetiku a chytrý region: "Malé modulární reaktory by se v budoucnu mohly stát nedílnou součástí energetického mixu kraje a zajišťovat pro region levnou, ekologickou a bezpečnou výrobu tepla a elektřiny. Jestli k tomu skutečně dojde, těžko říct. Třeba někdo překvapivě vymyslí jiný zázračný zdroj. Ale pokud už dnes nezahájíme ‚razítkový‘ proces, tak to nepůjde to určitě a naši potomci se na nás oprávněně budou zlobit."
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy