Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Kyberšikana, chudoba, nebo anorexie. MS kraj pokřtil novou knihu pro náctileté

Vedení MS kraje pokřtilo novou knihu s názvem Kapuce od mikiny obecně prospěšné společnosti Celé Česko čte dětem. Náctiletým pomůže nejen s jejich problémy, ale také by měla zlepšit jejich čtenářskou gramotnost. Kniha obsahuje 15 povídek na různá témata jako kyberšikana, chudoba, nebo anorexie.

To nechceš, Hněv, Hlad, Moje první Já, Habakuk. To jsou povídky o problémech dospívajících. Každá od jiného českého spisovatele a napsaná tak, aby s náctiletými rezonovala. Sbírka povídek Kapuce od mikiny byla slavnostně pokřtěna k DK Poklad.

Eva Katrušáková, iniciátorka knihy, zakladatelka a ředitelka Celé Česko čte dětem: “Já jsem přemýšlela, co spojuje všechny náctileté na celém světě. Všichni mají mikinu a každá mikina má kapuci. Kapuce je prostor, kapuce je přístřeší, bunkr, ulita a do takové kapuce se toho hodně vejde. Vejdou se tam lásky, tužby, ale taky smutek, lítost.”

Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: “Problém je také v tom, že se čtou velmi kraťoučké texty na mobilech a podobně a že děti ztrácejí schopnost se soustředit na delší texty. Pro současné děti i délka povídky už je velmi dlouhým textem. Tak si myslím, že by to mohlo přispět ke čtenářské gramotnosti.”

Kniha je neprodejná, ale dětem bude k dispozici na všech školách v MS kraji. A možná podle ní vznikne i divadelní hra.

Norbert Lichý, herec Divadla Petra Bezruče: “Samozřejmě já to dám přečíst dramaturgii našeho divadla k nám chodí hodně mladých lidí, tak si myslím, že to je dobrá platforma na to tam o těch problémech mluvit. A protože současných her není úplně mnoho, tak možná, že to je dobrý začátek.”

Ve většině škol budou probíhat i biblioterapeutické workshopy. Tedy čtenářské dílny, které by měly mladým lidem pomoci řešit problémy skrze literaturu.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy