Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na zanedbaný podchod pod Frýdlantskými mosty v Ostravě upozornil multižánrový happening

V podchodu pod Frýdlantskými mosty v Ostravě se uskutečnil multižánrový happening Podchod. Uspořádal ho Ústav filmové, televizní a rozhlasové tvorby Slezské univerzity v Opavě, který tak chtěl toto tmavé a zanedbané místo oživit.

Podchod pod Frýdlantskými mosty v Ostravě už dlouhá léta chátrá. Upozornit na jeho stav bylo cílem multižánrového happeningu Podchod. Šlo o site-specific akci, která navázala na kultovní akci Ahoj, lidi z roku 1989.

Petr Veselka (ANO), starosta MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “Pro mě je ta událost opravdu výjimečná, emocionální, protože jsem byl účasten před 33 lety, jestli to dobře počítám, tady významného happeningu, který byl hned po revoluci. Trošku jsme se nadechli té svobody a očekávali jsme, co bude. A jelikož podporuji mladé sportovce u nás, mladé umělce a tento happening je o mladých lidech, takže rád jsem přijal pozvání i záštitu a jsem úplně nadšený z této akce.”

Happening nabídl netradiční instalace, výstavy výtvarných děl, tanec, hudbu, divadlo, autorská čtení a promítaly se i filmy. A to jak studentské ze škol z celého světa, tak animované pro děti. Pobavit se tady mohl každý, kdo šel zrovna kolem.

Monika Horsáková, vedoucí Ústavu filmové, televizní a rozhlasové tvorby, SU: “Chtěli jsme tuto akci zpřístupnit všem, protože podchod je bezbariérový, takže i my jsme chtěli, aby ta akce byla trochu bez bariér, takže jsme filmy otitulkovali českými titulky pro neslyšící. Měli jsme tady nějaké divadelní představení pro neslyšící z JAMU z Brna a také jsme udělali nějaké mapy pro nevidomé.”

Akce by měla pokračovat i v dalších letech.

Monika Horsáková, vedoucí Ústavu filmové, televizní a rozhlasové tvorby, SU: “Myslím si, že takových míst, kde máte pocit, že na vás každou chvíli odněkud vyletí mozkomory, je v Ostravě víc.”

Tak uvidíme, jaké místo ve veřejném prostoru si pořadatelé vyhlédnou příště.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy