Přestože má řepka olejná kontroverzní pověst, zemědělci na ni nedají dopustit. V Palkovicích dokonce provedli pokus, kdy na jednom poli zkusili vypěstovat 17 odrůd. O výsledku experimentu následně přímo na poli diskutovaly čtyři desítky zemědělců.
Slavomír Bača, Agra Group Střelské Hoštice: “Organizujeme Polní dny pro zemědělce, abychom uměli porovnávat a věděli o určitých odrůdách všechny informace a následně z jejích výsledků potom z výsledků výnosů se rozhodujeme, jaké odrůdy dneska v konkrétním případě řepky sejeme.
Zemědělci z Palkovic na svých polích experimentují rádi. Předloni začali pěstovat konopí, které ale museli hlídat před zloději. Teď experimentují s řepkou, která naštěstí tolik pozornosti nevyvolává.
Slavomír Bača, Agra Group Střelské Hoštice: “Víte, že jsme před dvěma lety zrovna na tomto poli zkoušeli pěstovat konopí a dnes střídáním plodin jsme zařadili řepku ozimou. Prostě jsme se domluvili s firmou Rapol, která dodává zemědělcům osiva, abychom tady udělali nějaké pokusy právě s řepkou. Druh jako řepka ozimá je řepka, ale má spoustu odrůd a právě ty odrůdy testujeme. Není to žádná zvláštní půda, je to normální běžná půda, řepka je normální běžná plodina, dobrá plodina. Myslím si, že má smysl jí dále pěstovat, protože je to potravina, není to jen do nafty a tak, jak to dnes v médiích mnohdy prezentováno. Řepkový olej si koupíte pouze z řepky olejné. Je jedno z jakého z jaké odrůdy, ale třeba zemědělec potřebuje vědět, že některá daná odrůda je vzrůstnější, některá má třeba slabší zimovzdornost, že nám může třeba více trpět v zimě. Na severní Moravě třeba pěstujeme ty drsnější řepky, na jižní Moravě se musí pěstovat zase řepky, které patří tam do jejich klimatických a půdních podmínek. Takže v tom odborná veřejnost řeší, co bude pěstovat, co je vhodné, aby byl největší výnos, ale zase laická veřejnost si kupuje olej řepky pouze jakoby z řepky ze všech odrůd.”
Radomír Daňhel, agronom: “Je tady přehlídka pěkně živených odrůd řepky ozimé. Nejsou tady barevné rozdíly žádné listech, jsou pěkně vykvetlé a budou kvést ještě tři či čtyři týdny minimálně. Všichni znají slunečnicový a olivový olej. Slunečnicového bude méně, protože válčíme na Ukrajině a olivový olej a olej z ořechů se určitě bude omezovat výroba. Dobré hospodyňky vědí, že usmažený řízek je dobrý na řepkovém oleji, nebo na sádle.”
Ivo Dominik, Agro Dominik Žermanice: “Řepka není žádný žlutý mor, ale je to dobrá předplodina, která prostě zanechává spoustu biomasy v půdě. Díky tomu, že té řepky se u nás pěstuje plus mínus 400 tisíc hektarů, snad ten olej řepkový nebude až tak drahý, jak prostě ty všechny potraviny letí nahoru cenově.”
Zatímco zemědělci mají řepku za velmi přínosnou plodinu a prospěšná je také včelám, obavy z ní mají alergici. Ve srovnání s jinými alergeny však řepka tak agresivní není a její pyl se nešíří příliš daleko od polí.