Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Senioři v Moravskoslezském kraji trénují paměť, začala Křížovkářská liga

Díky podpoře Moravskoslezského kraje se mohou senioři severní Moravy a Slezska opět těšit na své oblíbené křížovky. Začalo jarní kolo osmého ročníku Křížovkářské ligy určené pro kategorii 60+. Po dobu deseti týdnů tradičně nabízí svým účastníkům k luštění deset křížovek a mnoho cen.

Do soutěžního luštění se tradičně pouštění nejen lidé v klubech seniorů, ale také babičky a dědečkové v domovech seniorů včetně lidí upoutaných na lůžko a s omezeným pohybem. Každoročně se zapojuje přes tisíc lidí, loni jich bylo na 1500 ve všech okresech Moravskoslezského kraje. V regionu je zhruba 40 registračních míst, největší zájem o křížovky bývá mezi seniory v Havířově, Bohumínu, Kopřivnici, Frýdku-Místku. Novými účastníky budou letos senioři z Nového Jičína nebo třeba z Domova Vesna v Orlové.

Ivan Sekanina, předseda Spolku Počteníčko: "Podobnou aktivitu - dlouhodobou, pravidelnou a se zapojením lidí v domovech seniorů nikde jinde v krajích nemají. V domovech je velmi důležitá spolupráce s aktivizačními a sociálními pracovníky, kteří lidem křížovky každý týden rozdávají. Je to vítaná volnočasová aktivita s trénováním paměti. Luští jednotlivě nebo společně. Z domovů se například zapojily ty ostravské - Slunečnice, Sluníčko, Iris nebo také DS Osoblaha, Domov Cesmína Bohumín, Domov seniorů Frýdek-Místek, DS Vítkov, DS Odry a další."

Náměstek moravskoslezského hejtmana pro sociální záležitosti Jiří Navrátil, který je patronem Křížovkářské ligy považuje za velmi důležité, aby lidé v důchodovém věku byli aktivní a nezůstali bez společenské interakce.

Jiří Navrátil, náměstek hejtmana MSK: "Křížovkářská liga znamená pravidelné trénování paměti, což má hlavně velký význam pro duševní zdraví. Především ale chceme, aby se lidé měli na co těšit, abychom jim nabídli zábavu a pohodu, zmírnili stres. V dnešní nelehké době to má obrovský význam. Soutěž také může pomoci zmírnit jeden z problémů starších lidí, kterým je pocit osamění."
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy