Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Lidé si mohli nechat zdarma vyšetřit znaménka. V 6,2 % případů lékaři zjistili nežádoucí změnu

Po vynucené dvouleté koronavirové pauze si mohli lidé nechat zdarma vyšetřit znaménka a pigmentové skvrny. V rámci akce Spolu proti melanomu improvizované ambulance vždy na jeden den postupně vyrostly v 15 městech republiky. Podle lékařů přibylo lidí s podezřelými útvary na kůži.

Ostrava, Frýdek-Místek, Havířov a Opava - v těchto městech v Moravskoslezském kraji a také jinde v republice si mohli lidé nechat vyšetřit znaménka. Zájem byl velký. Tady, v Opavě, se tvořila fronta ještě dlouho před otevřením tří improvizovaných ambulancí ve stanu na Horním náměstí. A tak padesátku zájemců lékaři začali vyšetřovat ještě před oficiálním otevřením.

zájemce o vyšetření: „Můj bratr zemřel na melanom, takže se jdu zkontrolovat, když je příležitost.“

K vyšetření mohli lidé přijít bez objednání a nechat si dermatoskopem zkontrolovat podezřelé útvary na kůži.

Monika Hudymačová, lékařka, kožní odd., Slezská nemocnice: „Lidé by si měli všímat hlavně nových znamének nebo původních znamének. Každá podezřelá nová léze by měla být vyšetřena dermatologem.“

Dermatoskop odhalí i přednádorové změny na kůži. A právě rychlost zahájení léčby zvyšuje šanci na uzdravení. U agresivní formy rakoviny kůže, melanomu, to platí obzvlášť.

zájemce o vyšetření: „Určitě mi spadl kámen ze srdce. Jsem ráda, že jsem zdravá.“

V uplynulých dvou letech Česká průmyslová zdravotní pojišťovna tyto akce kvůli pandemii koronaviru nepořádala. Lidé méně často chodili na preventivní vyšetření. A zřejmě také nedůsledná péče o zdraví způsobila, že se nyní počet záchytů podezřelých útvarů na kůži zvýšil.

Eduard Kopl, Česká průmyslová zdravotní pojišťovna: „Návštěvnost je zhruba stejná. Ale máme vyšší záchyt znamének a podezřelých útvarů na těle.“

Konkrétně v Opavě doporučili lékaři odbornou konzultaci 38 lidem, což je z celkového počtu 538 vyšetřených 7,1%.

Nejúčinnější prevencí rakoviny kůže je omezení slunění, zejména v čase od 10 do 15 hodin, používání ochranných krémů a samozřejmě také pravidelné vyšetření u odborníka.

Ve všech 15 městech bylo vyšetřeno téměř šest a půl tisíce zájemců. Počet nálezů činil 6,2%. To je ve srovnání s rokem 2019, kdy naposledy akce Spolu proti melanomu probíhala, nárůst o necelé procento.

SPOLU PROTI MELANOMU 2022

rok                                                                   2019                     2022

počet vyšetřených pacientů                        6 600                   6 483

počet nálezů                                                    351                       399

vyjádřeno v procentech                                5,3%                     6,2%

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy