Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

2. výročí otevření historické budovy Muzea Těšínska si lidé připomněli s Josefem Božkem

U příležitosti 2. výročí otevření historické budovy Muzea Těšínska se konala akce nazvaná Vivat Josef Božek, jehož 240. výročí narození se také připomínalo. Byl to konstruktér a vynálezce spjatý s Českým Těšínem.

Pavlína Badurová, vedoucí historické budovy Muzea Těšínska: "Návštěvníci si užijí hlavně hlavně páry, máme tady parostrojní modely a mechanické hry, najdeme tady repliku původního Božkova parovozu z roku 1815-1817 ze Žamberka z muzea starých strojů."

Fungování modelů stacionárních parních strojů ochotně návštěvníkům předváděl modelář Pavel Buchta z Brna. Jeden parostroj mu zabral tři roky práce.

Pavel Buchta, modelář funkčních miniatur stacionárních parních strojů: "Je potřeba vyprojektovat úplně všechno, aby se to zdařilo ke konci a bylo vidět co dříve pohánělo továrny, mlýny a textilky, měly podobný motor uvnitř, který pomocí transmitteru rozháněl potřebné stroje."
anketa: návštěvníci akce: "Je to velmi zajímavé, ten čas nad tím strávený a to, že to ten pán dokázal zprovoznit." "Samé detaily, je to perfektní, udělat miniaturu je těžší než to udělat obrovské."

Kolorit empírové doby přelomu 18. a 19. století dokreslila vojenská jednotka z Klubu vojenské historie Nový Jičín svou ukázkou.

Ondřej Tupý, předseda Klubu vojenské historie Nový Jičín: "Za námi stojí pěchotní stany, které vojáci používali v létě k přenocování, máme ukázky výstroje a výzbroje, různé typy pokrývek hlavy a dobovou literaturu."

Uvnitř budovy vystupovala dobová taneční skupina. A byl také připraven svět pro děti plný fyzikálních a matematických her.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy