Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Hasiči a zdravotníci trénovali společné zásahy u dopravních nehod

V pěti termínech se na hasičských stanicích v Bílovci, Nošovicích a Hlučíně uskutečnilo společné instrukčně-metodické cvičení hasičů a zdravotníků zaměřené na zásahy u dopravních nehod. Velký důraz byl kladen na roli hasičů-zdravotníků při vyprošťování zaklíněných osob ve vzájemné spolupráci právě se zdravotníky.

Profesionální hasiči organizuji pro jednotky sboru dobrovolných hasičů předurčené pro zásahy u dopravních nehod každoročně několik akcí, které jsou zaměřeny na tuto specifickou činnost. Výcvik tohoto typu a v takovém rozsahu spolupráce se však uskutečnil poprvé. 

Jakub Kozák, mluvčí HZS MSK: "Společně s pracovníky Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje (ZZS MSK) jsme pro více než stovku osob připravili témata zaměřená na problematiku zásahu u nehod s důrazem na rizika, která se u těchto typů mimořádných událostí mohou vyskytovat."

Teoretická část byla zaměřená na současné moderní bezpečnostní prvky ve vozidlech i bezpečné ustavení zásahových automobilů na místě zásahu.

Jakub Kozák, mluvčí HZS MSK: "Vysvětlen byl rovněž princip fungování eCall, postup při identifikaci pohonu vozidla a s tím spojená rizika, do kterých v dnešní době patří především elektromobilita a alternativní pohony na stlačený zemní plyn či hybridní technologie." 

Velký důraz byl kladen na roli hasičů-zdravotníků při vyprošťování zaklíněných osob ve vzájemné spolupráci se ZZS MSK."

Jakub Kozák, mluvčí HZS MSK: " Během praktické činnosti se obě složky společně zapojily do předem vybraných specifických scénářů a byly jim názorně představeny vybrané úkony vedoucí k bezpečnému vyproštění osob z havarovaných vozidel. Mezi ty patřila především práce s hydraulickými vyprošťovacími nástroji, odstraňování jednotlivých částí karoserie, bezpečnost při práci se sklem i stabilizace havarovaných vozidel."

Jednotkám sboru dobrovolných hasičů byly předvedeny vybrané prostředky z prvovýjezdové techniky HZS MSK i postup při hašení vozidel s alternativními pohony. Vyzkoušet si dobrovolní hasiči mohli také manipulaci s transportními prostředky z vozidel ZZS.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy