Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Policisté zvýšili během začátku prázdnin dohled na silnicích

První velká prázdninová dopravní akce odstartovala v Moravskoslezském kraji už ve čtvrtek 30. června. Policisté při ní zkontrolovali 1 364 aut a zjistili 323 přestupků, za které vybrali přes 150 tisíc korun. Zvláště začátek prázdnin je pro policii symbolem zvýšeného dohledu na silnicích a hodlají v něm ještě pokračovat.

Obzvláště dny na samotném začátku prázdnin znamenají pro policisty zvýšený dohled na silnicích. 

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Stále platí, že na tranzitních trasách může provoz v určitých dnech díky cestám na dovolenou houstnout a řidiči neznalí míst se mohou na cestách pohybovat až abnormálně řekněme opatrněji. Svou roli hrají určitě rovněž teploty v letním období mající za následek zvýšenou zátěž pro řidiče. Rovněž, na silnicích může být více „malých“ cyklistů či pěších. Vše klade na účastníky silničního provozu vyšší nároky."

V tomto období dochází také k místním omezením dopravy či úpravám dopravního značení v souvislosti s konáním akcí a podobně. Jako například u Dolní Oblasti Vítkovice, kde se konají festivaly Beats for Love nebo Colours of Ostrava.

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "V Ostravě se jedná o místo přilehlé frekventované silnici a jelikož se bavíme o pohybu tisíců pěších návštěvníků a současně množství vozidel pořadatelů, je dozajista potřeba přizpůsobit jízdu, respektovat přechodné dopravní značení a samozřejmě pokynů policistů, kteří na bezpečnost a plynulost dohlížejí."

I v následných dnech bude policie pokračovat ve zvýšeném dohledu či v dopravně bezpečnostních akcích. První několikadenní dopravní akce odstartovala ve čtvrtek, tedy poslední červnový den.

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Akce se zúčastnilo téměř 190 policistů z dopravní a pořádkové policie, kteří zkontrolovali 1 364 vozidel. Policisté zjistili 323 dopravních přestupků. Z nich 311 vyřídili v příkazním řízení (v souhrnné výši téměř 150 000 korun), správnímu orgánu oznámili zbývajících 12 přestupků. Za volant pod vlivem alkoholických nápojů usedlo 6 řidičů. U 23 řidičů zaznamenali policisté překročení povolené rychlost jízdy. Nevyhovující technický stav mělo 32 vozidel. Bezpečnostní pásy nepoužilo 35 osob a ve 4 případech nebyl užit zádržný systém. Policisté zaznamenali 62 řidičů držících při jízdě v ruce nebo jiným způsobem telefonní přístroj nebo jiné hovorové nebo záznamové zařízení Bez takzvané dálniční známky (tedy bez uhrazení časového poplatku) užilo zpoplatněný úsek komunikace 21 řidičů. S chodci řešili policisté 2 přestupky."

První a druhý den prázdnin neeviduje policie v kraji žádnou dopravní nehodu s úmrtím osoby. Řešila ale několik nehod se zraněními nebo jinými událostmi souvisejícími se silničním provozem.

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Například 2. července po 23. hodině kontrolovali policisté ve Fulneku na Novojičínsku 64letého řidiče osobního vozidla. Výsledek provedené orientační dechové zkoušky se pohyboval kolem 1,7 promile alkoholu v dechu. Policisté muži, který je podezřelý z přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky, zadrželi řidičský průkaz a zakázali další jízdu. Při splnění podmínek bude ve věci vedeno zkrácené přípravné řízení."

V pátek 1. července po třetí hodině odpoledne došlo v Českém Těšíně k vážné dopravní nehodě. Sedmdesátiletý motocyklista nedal dle zjištěních informací při odbočování přednost osobnímu vozidlu, jehož 24letý řidič jel po hlavní silnici. 

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Motocyklista po střetu upadl na zem a byl se zraněními vážnějšího charakteru předán do péče zdravotníků. Požití alkoholických nápojů u obou řidičů nebylo dle dostupných informací zjištěno. Předběžná hmotná škoda je vyčíslena na 100 000 korun. Karvinští policisté se veškerými okolnostmi dopravní nehody i nadále zabývají."

K jedné z vážnějších dopravních nehod se zraněním motocyklisty vyjížděli těsně před začátkem prázdnin policisté do katastru obce Studénka na Novojičínsku.

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Ve středu 29. června 2022 po 14. hodině řídila 52letá žena osobní vozidlo Nissan, jela ve směru od Mošnova. Na křižovatce nedala při odbočování na vedlejší komunikaci dle zjištěných informací přednost protijedoucímu 35letému motocyklistovi. Došlo k čelnímu střetu a v podstatě odhození (vymrštění) motorkáře na další vozidlo. Motocyklista, u kterého není vyloučeno zranění vážnějšího rázu, byl předán zdravotníkům a letecky transportován do nemocnice. Zranění utrpěla rovněž řidička. Policisté usměrňovali po dobru nezbytně nutnou v místě dopravu, současně prováděli dokumentaci nehody a zjišťovali veškeré informace a okolnosti. V šetření nehody i nadále pokračují."
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy