Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Založili přepravní firmu a následně ukradli převážené zboží za desítky milionů

Dobře organizovaný gang okradl nejméně 13 dodavatelů z různých států Evropy o zboží za minimálně 43,5 milionu korun. Základem byla trojice mužů z Moravskoslezského kraje, která založila přepravní firmu. Ta následně provedla několik bezproblémových přeprav zboží, aby získala kladné recenze. Obvinění pak přepsali firmu na cizince, který neumí číst a psát a začali přepravované zboží krást. Teď jim hrozí až deset let vězení.

Moravskoslezská kriminálka rozplétala zhruba rok náročný případ s mezinárodním přesahem. Postupně se policisté dostali až k přepravní firmě s licencí pro mezinárodní kamionovou přepravu z Moravskoslezského kraje, která si měla nabídky přeprav zboží nacházet na burzách nákladů.

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Kriminalisté se na počátku zabývali jedním podezřelým transportem, postupně však prověřovali další a další a nyní hovoříme o počtu nejméně 13. A detailní práce krajských analytiků pak vedla ke konkrétním třem mužům z našeho regionu. Ze zadokumentovaných informací vyplynulo, že si muži měli nejdříve „připravit půdu“, a tak několikrát provedli naprosto bezproblémové kamionové přepravy od dodavatele k příjemci. Tím si získali první kladné reference. 

Pak převedli přepravní společnosti s licencí pro mezinárodní kamionovou přepravu na „bílého koně“. Cizince, který neumí číst a psát a dokonce ani nemluví česky. Ten neměl o svém náhlém vlastnictví firmy ani ponětí. Loni v dubnu se pak rozjela akce. Přepravní firma měla, stejně jako předtím, postupně reagovat na poptávky nic netušících dodavatelů.

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Ti jí svěřili k transportu například kávu, obuv či barevné kovy za celkových více než 43,5 milionu korun. Zboží ze zahraničí (například Polska či Rakouska) bylo naloženo, k odběratelům na místa vykládek (v Anglii, na Slovensku či v ČR) ale nikdy nedorazilo. Přepravní firma také přestala být kontaktní. Kriminalisté zjistili, že muži měli užívat různé krycí manévry, například odlišné registrační značky nežli přidělené či vícero mobilních telefonů. Zboží mělo končit v jistém skladu v Čechách a následně být prodáno." 

Vzhledem k závažnosti případu vedli prověřování krajští kriminalisté z odboru hospodářské kriminality, kteří pracovali v úzké spolupráci s kolegy z oddělení hospodářské kriminality Územního odboru Frýdek-Místek. Cennou součinnost poskytovali specialisté z krajského odboru analytiky a kybernetické kriminality, přičemž díky rozsáhlé a velmi detailní práci analytiků byly „vyfiltrovány“ podezřelé osoby. 

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Trestná činnost měla mezinárodní přesah, na prověřování se tak podíleli rovněž kriminalisté z různých koutů republiky, stejně tak kolegové z Policejního prezídia ČR specializující se na podvodné kamionové přepravy, kteří mimo jiného získávali cenné informace ze zahraničí. Nejen časovou náročnost prověřování dokládá rovněž nezbytné přibrání několika tlumočníků."

Nakonec policie zahájila trestní stíhání tří mužů. 53letého z Ostravy, 48letého z Českého Těšína a 53letého z Frýdku-Místku.

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Na základě zadokumentovaných informací zahájil vrchní komisař trestní stíhání tří mužů pro zvlášť závažný zločin podvodu spáchaný organizovanou skupinou formou spolupachatelství, se škodou velkého rozsahu. Trestní zákoník stanoví za uvedené jednání trest odnětí svobody na pět až deset let. Soud rozhodl o vzetí obviněných do vazby."

Kriminalisté realizovali domovní prohlídky a prohlídky jiných prostor, při kterých zajistili například elektroniku a dokumenty.

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Vše bude podrobeno zkoumání primárně specialisty z odboru kriminalistické techniky a expertiz krajského ředitelství, ale také specialisty z Kriminalistického ústavu Policie České republiky. Jako výnos z trestné činnosti zajistili kriminalisté vozidlo v hodnotě milionu korun a jako náhradní hodnota za způsobenou škodu je zajištěna finanční částka v řádech statisíců korun."

Muži měli páchat trestnou činnost jako organizovaná skupina. Nejmladší z nich, přestože nevykonával v té době výdělečnou činnost, pobýval v zahraniční turistické destinaci a užíval si velmi nákladného života. Kriminalisté ve vyšetřování, které je v podstatě v samotném počátku, i nadále pokračují.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy