Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Policejní psovodi trénovali se svými psy v lesích na Opavsku pátrání po lidech

Lesy u řeky Moravici na Opavsku se staly dějištěm mezinárodního cvičení policejních psovodů. Ti nacvičovali se svými čtyřnohými parťáky pátrání po osobách v rozsáhlých a nepřehledných terénech. Psi nejprve pracovali na čerstvých stopách, ale museli postupně hledat také na starších, případně křížených pachy dalších osob. Nebyl vynechán ani nácvik obrany.

Oddělení služební kynologie Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje organizovalo týdenní praktickou přípravu směřující k rozvoji spolupráce v příhraničí při pátrání po hledaných osobách. Šlo o naplnění aktivity dle Národního schengenského plánu na rok 2022. Akce, které se kromě organizátorů zúčastnili psovodi z polských a slovenských policejních sborů, se konala v Ústřední hasičské škole v Jánských Koupelích. Navázala na loňský výcvik s cílem prověřit možnosti spolupráce psovodů jednotlivých zúčastněných zemí.

Daniela Vlčková, mluvčí PČR MSK: "Zaměřena byla především na problematiku pátrání po pohřešovaných osobách v rozsáhlých a nepřehledných terénech za pomoci služebních psů. V učebnách se kromě obecných zásad a principů výcviku služebních psů mohli účastníci seznámit např. jak naučit psa pracovat s různými pachy na stopě nebo jak postupovat při výcviku křížení stop jinými osobami. Neméně zajímavá byla i část popisující práci s vyhledáním nášlapu a se samotným způsobem kladení stop, tak aby služební pes byl co nejlépe připraven pro nelehkou práci výjezdového psa na samotném místě činu. Služební veterinář přítomné seznámil s první pomoci psům při úrazech."

Teorie byla proložena praxí, takže psovodi si vědomosti z jednotlivých přednášek mohli se svými psy vyzkoušet v terénu. Psi nejprve pracovali na čerstvých stopách, ale museli postupně hledat také na starších stopách, případně křížených pachy dalších osob. Nebyl vynechán ani nácvik obranných prací, jejichž způsob a intenzitu zkušení figuranti přizpůsobili jednotlivým psům. 

Daniela Vlčková, mluvčí PČR MSK: "Po vyhodnocení týdenní praktické přípravy lze konstatovat, že cíl zaměstnání byl splněn. Byla nastavena spolupráce při pátrání v terénu na pomezí státní hranice sousedních zemí. Také bylo potvrzeno, že kvalitně vycvičený služební pes, který je schopen vyhledat a sledovat pachovou stopu hledané nebo pohřešované osoby ji může najít ještě před tím, než je zahájena samotná nákladná pátrací akce."


Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy