Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

VIDEO: Smečce vlků na česko-polském pomezí Beskyd se narodila vlčata

Hnutí DUHA zveřejnilo záběry z pozorování vlčat, která na jaře na svět přivedla smečka vlků na česko-polském pomezí. Odborníci zvířata zachytili také na fotopastích. Vůbec první rozmnožování vlků na české straně Slezských Beskyd zdokumentovali teprve před dvěma roky, v létě 2020. Zároveň řeší související problematiku spojenou s útoky šelem na hospodářská zvířata, například na Jablunkovsku.

Miroslav Kutal, akademický pracovník Ústavu ekologie lesa Mendelovy univerzity v Brně a koordinátor Hnutí DUHA Šelmy: „Rodičovský pár se nyní nachází v obtížném období, kdy musí uživit mláďata, která zatím nedovedou sama lovit. Přirozeně proto vyhledává nejsnáze dostupnou potravu. Rozumíme frustraci pastevců, kteří své chovy již zabezpečili a přesto u nich došlo ke škodám. Bohužel žádné opatření není 100% a v některých případech může nějakou dobu trvat, než chovatel najde to pravé řešení pro svůj chov a zvířata. Proto nabízíme pomoc v podobě šetření příčin útoku nebo konzultace možností zabezpečení stád.“ 

Hnutí DUHA uvedlo, že aktuálně zjišťuje kompletní rozsah škod a kvality zabezpečení u městského úřadu Jablunkov, který má ze zákona povinnost tyto případy šetřit. Šelmy často napadají nezabezpečené chovy, při útocích využívají i slabin v dosavadním zabezpečení chovů nebo nezabezpečených chovů. Útok na člověka je ale vysoce nepravděpodobný, odborníci tvrdí, že útoky na zvířata neznamenají, že by zvířata ztratila plachost. 

Jiří Labuda, terénní pracovník Hnutí DUHA Šelmy a Mendelovy univerzity v Brně: „V rámci terénního monitoringu jsme měli možnost vlky pozorovat přímo v jejich přirozeném lesním prostředí a jednalo se o jedince s normálním chováním. Obavy ze střetu s lidmi nebo napadení člověka nejsou na základě dostupných informací na místě. K žádnému podobnému případu v České republice v posledních desítkách let nedošlo. Případy napadení člověka nejsou známé ani ze Slovenska, kde je koncentrace vlků vyšší než u nás.”

Vlci se podle přírodovědců do oblasti Slezských Beskyd vrátili několik let zpět. Genetické analýzy prokázaly příslušnost smečky ke karpatské vlčí populaci. Zvířata se pohybují na české i polské straně.

Zdenka Němečková Crkvenjaš, radní MSK pro životní prostřední: "V posledních letech vlků přibylo v Beskydech i Jeseníkách. Z hlediska ochrany přírody a zachování živočišného druhu to je dobrá zpráva. Návrat vlka ale začal komplikovat život farmářům a chovatelům, proto jim chceme pomoci. Přispějeme zejména na přenosné oplocení, mobilní košáry, ale také na modernizaci stávajících ohrad. Farmáři si z krajských peněz budou moci také pořídit pasteveckého psa. Tato opatření by měla snižovat škody, které v našem kraji vlk obecný způsobuje."

Kraj také chovatelům zprostředkovává kompenzaci škod, které šelmy způsobují. Předloni kraj farmářům za škody způsobené vlkem proplatil 1,9 milionu korun, vloni 540 tisíc korun.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy