Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Několikahodinová záchrana krávy s teletem, hasiči museli odkopat základy a vybourat zeď

Dramatickou a náročnou záchranu krávy s teletem mají za sebou hasiči ve Starých Heřminovech na Bruntálsku. Zvířata se propadla do jímky v budově bývalé napaječky. Hasiči museli odkopat základy a vybourat zeď budovy, trvalo to několik hodin.

K události, která byla oznámena po dvacáté hodině v pondělí 18. července 2022, zamířily tři hasičské jednotky. Kráva s teletem se nacházela v přibližně dva metry hluboké jímce. 

Jakub Kozák, mluvčí HZS MSK: "K události byli vysláni profesionální hasiči ze stanice Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje v Bruntále a spolu s nimi dobrovolné jednotky obcí Leskovec nad Moravicí a Horní Benešov."
Jakub Kozák, mluvčí HZS MSK: "Hasiči po příjezdu zjistili, že jsou zvířata ve vodě a teleti hrozí utopení. V prvotní fázi tedy nasadili elektrické kalové čerpadlo a snížili tak hladinu vody v jímce. Pod hlavu ležícího telete podsunuli pneumatiku. Vzhledem k tomu, že se jímka nacházela v zastřešeném objektu, nebylo možné využít hydraulický nakládací jeřáb vyprošťovacího automobilu, velitel musel najít jiné řešení. Jako nejvhodnější a prakticky jediné možné se ukázalo odkopání základů budovy a vytvoření díry z vnější strany. Před zahájením prací jednotky motorovou pilou odstranily několik stromů pro vytvoření pracovního prostoru. S odkopáním zeminy pod základy pomohl přivolaný bagr, díru do zdi pak udělali hasiči rozbrušovací pilou a bouracím kladivem. Náročná práce trvala několik hodin, kromě průběžného odebírání zdiva bylo rovněž nutné odřezávat armatury v demolovaném betonu a klidnit obě zvířata." 

Až před druhou hodinou ráno se hasičům podařilo vytvořit dostatečně velký a hluboký otvor na to, aby mohli zvířata zachránit. 

Jakub Kozák, mluvčí HZS MSK: "Hasiči se takticky rozhodli zachránit v první fázi tele s tím, že se za ním jeho matka pravděpodobně pustí sama. Pod tele podvlekli široké hadice, aby zvíře při manipulaci trpělo co nejméně a silnými pažemi mládě koordinovaně vytáhli na plochu vedle budovy. Tam poté přinesli seno a tele v rámci možností usušili a zajistili mu tepelný komfort. Seno nabídli i krávě, ležící stále na dně jímky - ochotně se do něj pustila a nejevila žádné známky zranění. Hasiči ji tedy po dohodě s majitelem nechali na místě - manipulace by byla nebezpečná pro obě strany - a vrátili se na své základny. Ranní telefonát potvrdil, že se plán hasičů vyplatil - kráva se skutečně za svítání vydala sama za svým mládětem přes připravený otvor."
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy