Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Vysoké teploty mohou způsobit přehřátí organismu, dehydrataci i nevolnost v autě

Léto, a zvláště letní prázdniny, jsou pro děti nejoblíbenější částí celého roku plného her a dovádění. Jezdí se na dovolené, tábory, k vodě, prarodičům a celkově panuje volnější režim plný nejrůznějšího programu. A právě v tomto období hrozí dětem nejvíce zranění a zdravotních problémů. Jedním z největším rizik je také přehřátí organismu při vysokých teplotách. To se vztahuje i na dospělé a seniory.

Pozor na sluníčko. Takový apel míří nejen seniorům, kteří vysoké teploty snáší mnohem hůř, ale také dětem. Ty si často v zápalu letních her a dovádění ani neuvědomí, že na přímém slunci tráví i několik hodin, což je pro každý organismus nebezpečné.

Jan Boženský, primář dětského oddělení Nemocnice AGEL Ostrava- Vítkovice: "Velkým rizikem je v letních měsících možnost přehřátí organismu při dlouhém pobytu na slunci. Přehřátí vyvolává bolesti hlavy, zvracení, a především u menších dětí může skončit pobytem v nemocnici s nutností infuzní terapie. Děti by se obecně měly vyhnout pobytu na slunci mezi 12 a 15 hodinou, kdy je sluneční aktivita nejvyšší. Kojenci a batolata by se neměly vystavovat přímému slunečnímu záření vůbec. Naprostou samozřejmostí by mělo být používání vhodných dětských opalovacích krémů, a to i pokud je dítě ve stínu, protože sluníčko opaluje i tam. Nesmí se zapomínat ani na ochranu očí a používat sluneční brýle. S pobytem na slunci často souvisí i riziko dehydratace, proto je důležité mít k dispozici neustále dostatek tekutin."

Přestože tropické teploty už nejsou v posledních letech ničím výjimečným ani ve středoevropských regionech, počasí v přímořských letoviscích vyžaduje ještě více myslet na prevenci. Zdravotní problémy často přináší i samotná cesta do vzdálených lokalit.

Jan Boženský, primář dětského oddělení Nemocnice AGEL Ostrava- Vítkovice: "Riziko spojené se slunečním zářením je zde výrazně vyšší, proto je nezbytné používání ochranných krémů s vysokým faktorem a slunečních brýlí. Pokud se rodiče rozhodnou s dětmi vyrazit za hranice autem, je nutné nezapomínat na pravidelné pauzy, neboť dlouhá cesta v horku může být především pro menší děti velmi zatěžující. Na nevolnost během cesty zabírají některé léky. Musí se užít před cestou alespoň půl hodiny. S prevencí může pomoci i lehké a vzdušné oblečení, již zmíněné přestávky a nepřecpaný žaludek. S dítětem mladším tří měsíců se cestování nedoporučuje vůbec."

K letním prázdninám bohužel patří i zvýšená četnost dětských úrazů. Velkým rizikem jsou úrazy způsobené skokem do vody a následným zraněním nebo přecenění sil při plavání a s tím spojené tonutí či utonutí.

Jan Boženský, primář dětského oddělení Nemocnice AGEL Ostrava- Vítkovice: "Problém může být i koupání v místech, která jsou špinavá či zasažená sinicemi. Zde hrozí akutní nebezpečí alergických reakcí, ale také následných závažných infekčních nemocí."

Děti si o prázdninách přivodí úraz častěji také při jízdě na kole, kolečkových bruslích či skateboardech.

Jan Boženský, primář dětského oddělení Nemocnice AGEL Ostrava- Vítkovice: "Velká většina úrazů je způsobena důsledkem nepozornosti a nešťastných náhod, což lze těžko ovlivnit. Na druhé straně je možné spoustě úrazů předejít správnou prevencí. Ochranné přilby a chrániče jsou základem."
Nahlásit chybu


K tématu
Kohimex, spol. s r.o. - pracoviště Píšť
Píšť
od 30 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail

ISNA-MSE z.s., Ostrava
Ostrava
od 27 000 do 35 000 Kč/měsíc

Detail

VaKo stavební s.r.o. - Kopřivnice
Kopřivnice
od 33 000 do 42 000 Kč/měsíc

Detail