Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Vysoké teploty mohou způsobit přehřátí organismu, dehydrataci i nevolnost v autě

Celý MS kraj |

Léto, a zvláště letní prázdniny, jsou pro děti nejoblíbenější částí celého roku plného her a dovádění. Jezdí se na dovolené, tábory, k vodě, prarodičům a celkově panuje volnější režim plný nejrůznějšího programu. A právě v tomto období hrozí dětem nejvíce zranění a zdravotních problémů. Jedním z největším rizik je také přehřátí organismu při vysokých teplotách. To se vztahuje i na dospělé a seniory.

Pozor na sluníčko. Takový apel míří nejen seniorům, kteří vysoké teploty snáší mnohem hůř, ale také dětem. Ty si často v zápalu letních her a dovádění ani neuvědomí, že na přímém slunci tráví i několik hodin, což je pro každý organismus nebezpečné.

Jan Boženský, primář dětského oddělení Nemocnice AGEL Ostrava- Vítkovice: "Velkým rizikem je v letních měsících možnost přehřátí organismu při dlouhém pobytu na slunci. Přehřátí vyvolává bolesti hlavy, zvracení, a především u menších dětí může skončit pobytem v nemocnici s nutností infuzní terapie. Děti by se obecně měly vyhnout pobytu na slunci mezi 12 a 15 hodinou, kdy je sluneční aktivita nejvyšší. Kojenci a batolata by se neměly vystavovat přímému slunečnímu záření vůbec. Naprostou samozřejmostí by mělo být používání vhodných dětských opalovacích krémů, a to i pokud je dítě ve stínu, protože sluníčko opaluje i tam. Nesmí se zapomínat ani na ochranu očí a používat sluneční brýle. S pobytem na slunci často souvisí i riziko dehydratace, proto je důležité mít k dispozici neustále dostatek tekutin."

Přestože tropické teploty už nejsou v posledních letech ničím výjimečným ani ve středoevropských regionech, počasí v přímořských letoviscích vyžaduje ještě více myslet na prevenci. Zdravotní problémy často přináší i samotná cesta do vzdálených lokalit.

Jan Boženský, primář dětského oddělení Nemocnice AGEL Ostrava- Vítkovice: "Riziko spojené se slunečním zářením je zde výrazně vyšší, proto je nezbytné používání ochranných krémů s vysokým faktorem a slunečních brýlí. Pokud se rodiče rozhodnou s dětmi vyrazit za hranice autem, je nutné nezapomínat na pravidelné pauzy, neboť dlouhá cesta v horku může být především pro menší děti velmi zatěžující. Na nevolnost během cesty zabírají některé léky. Musí se užít před cestou alespoň půl hodiny. S prevencí může pomoci i lehké a vzdušné oblečení, již zmíněné přestávky a nepřecpaný žaludek. S dítětem mladším tří měsíců se cestování nedoporučuje vůbec."

K letním prázdninám bohužel patří i zvýšená četnost dětských úrazů. Velkým rizikem jsou úrazy způsobené skokem do vody a následným zraněním nebo přecenění sil při plavání a s tím spojené tonutí či utonutí.

Jan Boženský, primář dětského oddělení Nemocnice AGEL Ostrava- Vítkovice: "Problém může být i koupání v místech, která jsou špinavá či zasažená sinicemi. Zde hrozí akutní nebezpečí alergických reakcí, ale také následných závažných infekčních nemocí."

Děti si o prázdninách přivodí úraz častěji také při jízdě na kole, kolečkových bruslích či skateboardech.

Jan Boženský, primář dětského oddělení Nemocnice AGEL Ostrava- Vítkovice: "Velká většina úrazů je způsobena důsledkem nepozornosti a nešťastných náhod, což lze těžko ovlivnit. Na druhé straně je možné spoustě úrazů předejít správnou prevencí. Ochranné přilby a chrániče jsou základem."
Nahlásit chybu


K tématu

Nová zubní ambulance v Novém Jičíně přijala za 4 dny na 5 600 žádostí o registraci

9. října 2023 10:17 | Nový Jičín | Jiří Cileček

Další nově otevřená zubní ambulance si připsala obrovský zájem pacientů. Za první 4 dny hlásili z novojičínské nemocnice 5 592 žádostí o registraci. Tento počet několikanásobně překročil kapacitu zařízení. Vstupní prohlídky komplikuje i fakt, že řada nově registrovaných pacientů navštívila zubaře ve stavu, kdy jejich chrup již vyžaduje zvýšenou péči, a tak není možné provádět registrační prohlídky rychleji. Do ambulance proto nyní nemocnice ke zkušenému lékaři hledá posilu.

Hornická poliklinika v Ostravě má novou odběrovou místnost

21. září 2023 14:51 | Ostrava-Slezská Ostrava | Jiří Cileček

Zvýšení komfortu pacientů, kteří nebudou muset přejíždět k odběrům do jiného zařízení, i spolehlivá a rychlá vyšetření pro odesílající lékaře nabídne nové odběrová místnost v Ostravě. Hornická poliklinika ji otevírá prostorách v Modrého pavilonu na Slezské Ostravě.

Beskydský endoskopický workshop vzdělával ve Frýdku-Místku lékaře z celé země

2. října 2023 16:16 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Umělá inteligence v endoskopii a další novinky z oblasti moderních technologií při léčbě a diagnostice. To byla hlavní témata dalšího ročníku Beskydského endoskopického workshopu, který už léta vzdělává lékaře a sestry z celé České republiky. Letos opět nechyběl ani důraz na prevenci.


Palkovičtí převzali ocenění Vesnice roku na svých tradičních slavnostech

Ve sportovně-společenském areálu v centru Palkovic se konal tradiční Festival dechovky spojený se slavnostmi guláše a piva.

Paraglidistka neplánovaně přistála na stromě, sundali ji hasiči

Včera 18:51 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

U nepodařeného přistání paraglidistky zasahovaly v sobotu tři jednotky hasičů v Kunčicích pod Ondřejníkem. Při přistání totiž uvízla na stromě.

Návštěvníci havířovského koupaliště už mohou jezdit na nových tobogánech

Tento týden dorazily konečně do areálu koupaliště poslední díly pro dokončení výstavby nových tobogánů. První návštěvníci si mohli atrakci vyzkoušet o víkendu. Nadšení bylo velké.

V Beskydech nabouralo auto do spadlého stromu. Bouřky opět zaměstnávaly hasiče

Včera 7:44 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Bouřky posledních dní jsou stále velmi intenzivní. Přívalové deště přináší obrovské množství vody a silný vítr láme stromy. Hasiči v Moravskoslezském kraji mají od pátečního večera opět plno práce.

Na Slezské nainstalovali speciální cyklopanely, sloužit budou nejen cyklistům

Majitelé elektrokol mohou ve Slezské Ostravě nově využít speciální cyklo panely, díky kterým si mohou dobít baterii nebo dofoukat pneumatiky. Panely ale mají více funkcí užitečných nejen cyklistům. Slezská Ostrava je v rámci města úplně prvním obvodem, který na svých cyklostezkách panely instaluje.

Lidé v Havířově si stěžují na přechody pro chodce, interval je podle radnice nastaven správně

12. července 2024 11:07 | Havířov | Bára Kelnerová | Regionální zprávy POLAR

Lidé často volají na havířovský magistrát a stěžují si, že světelný interval pro bezpečný přechod komunikace není dostatečně dlouhý. Semafory jsou ale podle radnice nastaveny správně.

Záchranáři ve Frýdku-Místku dostali klíče od domů s byty pro seniory

11. července 2024 16:31 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Záchranáři mají občas problémy dostat se do domů, kde bydlí senioři. Město jim proto nechalo vyrobit kopie klíčů od domů zvláštního určení. Ty budou mít k dispozici ve všech výjezdových vozech a tím pádem se snadno, například v noci, dostanou do bytových domů.

Radnice v Horní Suché neodkoupí finské domky

12. července 2024 11:00 | Horní Suchá | Bára Kelnerová | Miniexpres Horní Suché

Zastupitelé v Horní Suché na mimořádném zasedání rozhodli, že radnice neodkoupí od soukromého vlastníka jednu z lokalit finských domů. Lidé přitom měli zájem si následně domky od obce odkoupit.

Senior, kterého pobodal roj vos na Krnovsku, poděkoval za záchranu života

11. července 2024 15:02 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Účastnil se ekologické akce Hnutí Duha a zrovna pracoval v lese poblíž obce Hynčice na Krnovsku. 66letého seniora přitom najednou náhle pobodal roj vos. V těžko přístupném terénu se k němu musel k prvotnímu ošetření spustit lékař z vrtulníku. Pak ho převezli do nemocnice v Krnově. Nyní všem poděkoval za bleskovou záchranu života.

Dobrovolníci z celého světa pomáhají se záchranou Harrachovského pivovaru v Janovicích

11. července 2024 19:43 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Dobrovolníci z celého světa pomáhají se záchranou Harrachovského pivovaru v Janovicích u Rýmařova. Další kroky k záchraně historické stavby organizuje dobrovolnická organizace INEX která uspořádala work camp u janovického zámku.

Palkovičtí převzali ocenění Vesnice roku na svých tradičních slavnostech

Ve sportovně-společenském areálu v centru Palkovic se konal tradiční Festival dechovky spojený se slavnostmi guláše a piva.

David Moravec

12. července 2024 13:38 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

ředitel festivalu

Ivan Strachoň (KSČM)

12. července 2024 13:34 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

lídr v krajských volbách

Srpnový velký závod dračích lodí na Slezské Hartě měl předehru v závodě mládeže

12. července 2024 11:10 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Jesenický expres

Závody dračích lodí mládeže na Slezské Hartě měly být původně jen malou pozvánkou na velké závody dospělých v srpnu. Účast celkem 14 posádek základních i středních škol a atmosféra závodů si však za těmi velkými vůbec nezaostávala.

Bruntálská sportovní gymnastika načala novou kapitolu svých dějin mezinárodním trojbojem

12. července 2024 11:01 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Jesenický expres

Novou kapitolu svých dějin nakousla bruntálská sportovní gymnastika TJ Praděd. V loňském roce se městu podařilo prosadit Zafinancovat novou pružnou podlahu, která splňuje podmínky pro mezinárodní závody. A právě ty si bruntálské gymnastky poprvé vyzkoušely.

Farma ve Staré Vodě u Světlé Hory obhájila titul Regionální potravina MS kraje

12. července 2024 10:53 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Jesenický expres

Farma U Stromovouse ve Staré Vodě obhájila titul Regionální potravina MS kraje. Získala ho za Jesenický horský sýr z vlastní produkce. Na farmě chovají vlastní krávy plemene Jersey a hnědé krátkosrsté kozy. Na oslavu titulu na farmě pořádali veřejnou ochutnávku sýrů.

Vysoké teploty mohou způsobit přehřátí organismu, dehydrataci i nevolnost v autě
Vydáno 22. července 2022 13:47, Celý MS kraj, Jiří Cileček
Léto, a zvláště letní prázdniny, jsou pro děti nejoblíbenější částí celého roku plného her a dovádění. Jezdí se na dovolené, tábory, k vodě, prarodičům a celkově panuje volnější režim plný nejrůznějšího programu. A právě v tomto období hrozí dětem nejvíce zranění a zdravotních problémů. Jedním z největším rizik je také přehřátí organismu při vysokých teplotách. To se vztahuje i na dospělé a seniory.

ilustrační snímek; zdroj foto: ZZS MSK

Pozor na sluníčko. Takový apel míří nejen seniorům, kteří vysoké teploty snáší mnohem hůř, ale také dětem. Ty si často v zápalu letních her a dovádění ani neuvědomí, že na přímém slunci tráví i několik hodin, což je pro každý organismus nebezpečné.

Jan Boženský, primář dětského oddělení Nemocnice AGEL Ostrava- Vítkovice: "Velkým rizikem je v letních měsících možnost přehřátí organismu při dlouhém pobytu na slunci. Přehřátí vyvolává bolesti hlavy, zvracení, a především u menších dětí může skončit pobytem v nemocnici s nutností infuzní terapie. Děti by se obecně měly vyhnout pobytu na slunci mezi 12 a 15 hodinou, kdy je sluneční aktivita nejvyšší. Kojenci a batolata by se neměly vystavovat přímému slunečnímu záření vůbec. Naprostou samozřejmostí by mělo být používání vhodných dětských opalovacích krémů, a to i pokud je dítě ve stínu, protože sluníčko opaluje i tam. Nesmí se zapomínat ani na ochranu očí a používat sluneční brýle. S pobytem na slunci často souvisí i riziko dehydratace, proto je důležité mít k dispozici neustále dostatek tekutin."

Přestože tropické teploty už nejsou v posledních letech ničím výjimečným ani ve středoevropských regionech, počasí v přímořských letoviscích vyžaduje ještě více myslet na prevenci. Zdravotní problémy často přináší i samotná cesta do vzdálených lokalit.

Jan Boženský, primář dětského oddělení Nemocnice AGEL Ostrava- Vítkovice: "Riziko spojené se slunečním zářením je zde výrazně vyšší, proto je nezbytné používání ochranných krémů s vysokým faktorem a slunečních brýlí. Pokud se rodiče rozhodnou s dětmi vyrazit za hranice autem, je nutné nezapomínat na pravidelné pauzy, neboť dlouhá cesta v horku může být především pro menší děti velmi zatěžující. Na nevolnost během cesty zabírají některé léky. Musí se užít před cestou alespoň půl hodiny. S prevencí může pomoci i lehké a vzdušné oblečení, již zmíněné přestávky a nepřecpaný žaludek. S dítětem mladším tří měsíců se cestování nedoporučuje vůbec."

K letním prázdninám bohužel patří i zvýšená četnost dětských úrazů. Velkým rizikem jsou úrazy způsobené skokem do vody a následným zraněním nebo přecenění sil při plavání a s tím spojené tonutí či utonutí.

Jan Boženský, primář dětského oddělení Nemocnice AGEL Ostrava- Vítkovice: "Problém může být i koupání v místech, která jsou špinavá či zasažená sinicemi. Zde hrozí akutní nebezpečí alergických reakcí, ale také následných závažných infekčních nemocí."

Děti si o prázdninách přivodí úraz častěji také při jízdě na kole, kolečkových bruslích či skateboardech.

Jan Boženský, primář dětského oddělení Nemocnice AGEL Ostrava- Vítkovice: "Velká většina úrazů je způsobena důsledkem nepozornosti a nešťastných náhod, což lze těžko ovlivnit. Na druhé straně je možné spoustě úrazů předejít správnou prevencí. Ochranné přilby a chrániče jsou základem."
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000032518/vysoke-teploty-mohou-zpusobit-prehrati-organismu-dehydrataci-i-nevolnost-v-aute