Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Sekáči soutěžili v co nejrychlejším kosení nejvýchodnější louky Česka

U státní hranice s Polskem v Bukovci na Jablunkovsku se nachází nejvýchodnější louka České republiky. A právě na této louce se každým rokem koná soutěž v kosení klasickou kosou.

Louka v Bukovci je součástí přírodní rezervace. Ruční kosení jí proto prospívá. Letošní soutěže se zúčastnilo bezmála 30 sekáčů a nechyběly ani ženy a jeden 8letý zástupce dětské generace.

Jakub Jalovičor, nejmladší soutěžící sekáč: “Dneska se mi sekalo dobře. Trávu sekám doma a na soutěž jsem čekal celý rok.”

Soutěž pořádá obec, která tím chce zachovat jednu z místních tradic.

Czepczorová Monika (Pro Bukovec), starostka Bukovce: “Mám za to, že ty tradice se tady dodržují, nicméně hledáme ty mladé talenty a doufáme, že ta tradice se bude předávat z pokolení na pokolení. Nechceme, aby se na to kosení zapomnělo. Je to šetrné, ekologické a v dnešní době také levné.”

Rozhodujícím kritériem v soutěži nebyl jen čas, ale také preciznost odvedeného díla, kterou hodnotili porotci.

Stanislav Kobielusz, porotce: “Po skončení přijde porota, která zhodnotí, zda je pokos pěkně uložený a jak vypadá strniště.”

První dvě místa obsadili zkušení sekáči ze Slovenska. Třetím byl Petr Čmiel z Mostů u Jablunkova, který přiznal, že podcenil přípravu.

Petr Čmiel, soutěžící sekáč: Je to úspěch, ale je třeba tomu věnovat čas a energii. Je třeba trénovat déle než 8 minut před závodem.”

Ručně pokosenou louku teď mohou obdivovat všichni turisté, kteří míří k nedalekému nejvýchodnějšímu bodu Česka.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy