Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Několik zraněných při nehodě kolotoče na Havířovských slavnostech. Slavnosti byly ukončeny

Na Havířovských slavnostech, které probíhají o tomto víkendu, se stala vážná nehoda na jedné z atrakcí. Utrhlo se z ní několik sedaček poté, co sedačky stále rotovaly a klesaly dolů. Šlo o tzv. rotating tower. Na místě zasahovaly složky IZS, zranilo se čtrnáct osob, šest z nich byly děti. Primátor slavnosti zrušil, nevystoupí tak např. Lucie Bílá nebo Kabát.

video: B. Kelnerová, TV Polar
video: B. Kelnerová, TV Polar

Atrakce spočívá ve vyvezení pasažérů ve dvojsedačkách upevněných na řetězech do výšky, kde se točí vysokou rychlostí. V sobotu došlo k závadě, kdy se atrakce nezastavila, sjela dolů a sedačky začaly narážet do zábradlí a kabiny obsluhy. 

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "V 15:19 byl několika voláními na tísňovou linku oznámen pád řetízkového kolotoče se zraněním většího počtu osob. Na místo bylo vysláno pět týmů – dva lékařské a tři zdravotnické, a to ze základen Havířov, Karviná a Ostrava. Záchranná služba si také vyžádala příjezd jednoho vozidla dopravní zdravotní služby. První posádka byla u zraněných za čtyři minuty od přijetí výzvy k zásahu. Záchranáři bylo ošetřeno celkem čtrnáct osob, z nichž bylo šest dětí a osm dospělých. Všichni byli v době zásahu při vědomí a mimo přímé ohrožení života. Utrpěli převážně lehká nebo středně těžká poranění, převážně v oblasti končetin. Dva pacienti byli zraněni těžce. Po provedeném třídění a poskytnutí přednemocniční neodkladné péče byli zranění transportováni do nemocnice v Havířově (devět pacientů) a FN Ostrava (4 pacienti). Jeden zraněný byl ošetřen na místě události, jeho přeprava do zdravotnického zařízení nebyla nutná. Zásah zdravotnické záchranné služby byl ukončen osm minut před půl pátou odsunem posledního zraněného."
René Černohorský, mluvčí PČR Moravskoslezského kraje: "Jak bylo dosavadním prošetřováním a následným prověřováním zjištěno, tak přibližně patnáct minut po patnácté hodině odpolední 3. září 2022 na parkovišti v prostoru ulic Astronautů a Dělnická v Havířově došlo k neočekávanému a nekontrolovatelnému pohybu řetízkového kolotoče s označením Rotating Tower, přičemž došlo k samovolnému a nekontrolovatelnému pohybu dolů za současného otáčení zavěšených sedaček s návštěvníky, kteří tak naráželi do zábradlí této pouťové atrakce a do okolo stojích překážek. Podle dosavadních informací zranění různých charakterů (od jednorázového ošetření, přes lehčí, středně těžší až po těžká zranění) utrpělo nejméně 14 osob - 4 dívky ve věku 7 až 12 let, 4 chlapci ve věku 8 až 11 let, 4 ženy ve věku 18 až 42 let a muž ve věku 20 let, všichni z Havířova a z Karviné a také 21letý muž z Opavy. Na místě jsou policisté z Obvodního oddělení Havířov a výjezd i komisaře Služby kriminální policie a vyšetřování Územního odboru Policie ČR Karviná. Bude se zjišťovat, jak k celému případu došlo, kdo je majitelem a provozovatelem, zda měl a má povolení k činnosti, kdo byl v době nešťastné události právě na místě a obsluhoval kolotoč."

Předmětem vyšetřování také bude technický stav atrakce a celková instalace. Policie má informace o tom, že atrakce měla technické potíže už v pátek. 

René Černohorský, mluvčí PČR Moravskoslezského kraje: "Dosavadními procesními úkony bylo zjištěno, že provozovatelem pouťové atrakce je 53letý muž z Prostějovska. Nadále se však bude zjišťovat, kdo v době události kolotoč provozoval, zda všechny tyto osoby byly řádně proškoleny a měly povolení k činnosti, jak byla pouťová atrakce instalována a bezpečnostně zajištěna a další okolnosti, které povedou k řádnému objasnění celé záležitosti."
Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: "Podle informací, které mám, tak je na místě osm zraněných. Naštěstí zřejmě nedošlo k fatálnímu zranění, ale ta zranění nejsou banální. Moc mě to mrzí. Je to pro mě něco nepředstavitelného a obrovská tragédie."

Primátor Bělica o chvíli později na pódiu oznámil, že Havířovské slavnosti jsou ukončeny. Podle něj měla atrakce zastavit, ale točila se dál a sedačky narazily do kabiny s pokladnou. 

Podle mluvčího HZS MSK Jakuba Kozáka na místě zasahují čtyři jednotky hasičů, nikoho nemuseli vyprošťovat. Hasiči spolupracují také na ošetřování zraněných. 

Norbert Schellong, ředitel Nemocnice Havířov: "Na urgentní příjem naší nemocnice bylo přivezeno do deseti pacientů se lehkými a středně těžkými zranění. Další tři pacienti byli převezeni do Fakultní nemocnice v Ostravě."
René Černohorský, mluvčí PČR Moravskoslezského kraje: "V této souvislosti na místě zasahující havířovští policisté a karvinští kriminalisté zjistili skutečnost, že výše uvedený velký řetízkový kolotoč měl mít technické problémy již o den dříve, tedy v pátek 2. září 2022 odpoledne a večer a z tohoto důvodu žádáme případné svědky či přímé účastníky a návštěvníky této pouťové atrakce, kteří jakékoli potíže s kolotočem zaznamenali, aby se nám kdykoli ozvali na bezplatnou linku tísňového volání Policie České republiky čísla 158 nebo na telefonní číslo havířovských policistů 596 805 541 se svým svědectvím, případě aby poskytli natočená videa ze svých mobilních telefonů, fotoaparátů a kamer, a to na policejní služebně Obvodního oddělení Havířov 1. Za tyto kladné a podnětné informace a materiály policisté a kriminalisté děkují."
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy