Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Poškozené střechy a popadané stromy, částí Jeseníku nad Odrou se prohnala větrná smršť

Hraběticemi, částí Jeseníku nad Odrou se prohnala větrná smršť. Více než desítka domů má poškozené střechy. V jednom případě vítr vyvrátil i statnou lípu. Na místě zasahovalo sedm jednotek hasičů. Naštěstí se nikomu nic nestalo.

V sobotu odpoledne se přehnala přes Jeseník nad Odrou velká větrná smršť. Nejvíce škody napáchala v místní části Hrabětice. Je malým zázrakem, že se tato událost s vysoko létajícími plechy, křesly či trampolínou obešla bez zranění.

svědek: "Točilo se to a vypadalo to pomalu jako tornádo. Bralo to střechy a vyvrátilo to tady i jednu velkou starou lípu."
Petr Kůdela, mluvčí HZS MSK: "Na zahradě u jednoho z rodinných domků náhle spadla i mohutná stoletá lípa, když majitelé bez postranních pohnutek tvrdili, že si dendrologa zvou na kontrolu každý rok. Netrefila jejich dvoupodlažní rodinný domek s čerstvě rekonstruovanou střechou, ani obyvatele domku či domácí zvířectvo. Hasiči ji pořezali. Místy byla ztrouchnivělá, především u kořenů."

Větrná smršť proletěla a poškodila střechy rodinných domků, hospodářských budov či stromy hned u 12 z nich. K tomu ještě shodila kříž z věže zdejší kapličky.

Petr Kůdela, mluvčí HZS MSK: "Na pomoc vyjeli před sobotní 15. hodinou do Hrabětic lezci ze stanice HZS Moravskoslezského kraje v Novém Jičíně, kteří mj. provizorně přibíjeli větrem utrženou střešní plechovou krytinu na třetině velké sedlové střechy."

Na dalších „staveních“, střechách a stromech pomáhaly s pomocí nastavovacích žebříků a motorových pil jednotky dobrovolných hasičů z obcí Vražné, Starý Jičín-Starojická Lhota, Odry, Jeseník nad Odrou-Hůrka, Suchdol nad Odrou a Fulnek. Obnovit dodávku elektřiny natažením nových kabelů sem přijeli pracovníci energetické firmy.

Petr Kůdela, mluvčí HZS MSK: "Jednu ze střech, kde vítr sloupnul velkou část plechové střešní krytiny, museli kvůli hrozbě pádu hasiči odstranit i s dřevěným krovem z automobilového žebříku. Hasiči také odstraňovali popadané stromy či jejich části z centrální komunikace a pomáhali obyvatelům se zjišťováním škod. Činnost ukončili kolem půl osmé večer."

Podle dalších informací nebyl u této meteorologické události typický tornádový trychtýř, který by jasně potvrzoval tornádo. Někteří lidé uvedli, že silný vítr obkroužil celou obec a zase se vracel. Zvedal do výšky křesla a další předměty, jedna trampolína skončila zabodnutá ve střeše u sousedů.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy