Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

VAROVÁNÍ: Na internetu obral lidi o 2 miliony korun, jak to dělá? Podívejte se na komunikaci s poškozenými a dejte si pozor

Už téměř dvě desítky lidí napříč republikou se staly oběťmi podvodu, kdy při prodeji svého zboží přes internetový portál Bazoš.cz a po následné komunikaci s fiktivním zájemcem přišli během několika minut o své úspory. Policisté evidují celkovou škodu téměř 2.000.000 korun, zároveň žádají veřejnost o pomoc při ztotožnění muže a především vyzývají k obezřetnosti. Mezi poškozenými jsou i lidé z Moravskoslezského kraje.

Pachatel postupuje u všech případů stejně. Jako potenciální zájemce o koupi zboží kontaktuje prodávajícího, ve většině případů přes aplikaci WhatsApp. Po krátké komunikaci zašle link ceskaposta-platba.top, který se tváří jako oficiální link České pošty. Na této adrese si má prodávající „vyzvednout zaplacenou cenu“. 

Eva Michalíková, mluvčí PČR: "Ve chvíli, kdy poškozený link otevře, je přesměrován na stránky připomínající jeho banku. Následně už přichází přihlášení a potvrzení přihlášení do internetového bankovnictví. Potencionální kupující – PACHATEL tím získá plný přístup do jeho bankovního účtu a zcizí peníze, které má prodávající na účtu." 

Policisté v souvislosti s těmito případy pátrají po totožnosti muže z fotografie a zveřejnili jeho popis. S největší pravděpodobností se jedná o cizince vystupující pod jménem Igor nebo Ramil Gonoshaev. Má mít věk 20 až 25 let, tmavé vlasy a tmavý plnovous. Muž má také výrazné tetováním v oblasti nad koleny levé i pravé nohy a tetování na pravé ruce. 

Eva Michalíková, mluvčí PČR: "Pro dosažení účelu trestního řízení kriminalisté v souvislosti s prověřováním tohoto trestného činu žádají veřejnost o pomoc a spolupráci při ustanovení totožnosti muže z fotografie. Muž by mohl významnou měrou dopomoci objasnit některé skutečnosti důležité pro trestní řízení. Žádáme veřejnost, která by mohla k totožnosti muže poskytnout jakékoliv informace, aby se obrátila na linku 158, případně na nejbližší policejní služebnu. Za informace, které povedou k objasnění skutku, děkujeme."
Eva Michalíková, mluvčí PČR: "Rádi bychom chtěli znovu apelovat na občany, kteří prodávají věci přes internetové portály, neotevírejte žádné odkazy tvářící se jako vaše banka. Nechte si poslat peníze na dobírku či přímo na účet. Jakékoliv otevření odkazu, který neznáte, vám může způsobit finanční ztrátu. Kupující nikdy nepotřebuje znát číslo platební karty. Nepřihlašujte se do internetového bankovnictví na jiných stránkách, než jsou oficiální stránky banky!!! Jediné co kupující potřebuje znát, je číslo účtu."
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy