Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zahrádkáři se v Karviné pochlubili svými výpěstky, uspořádali i různé soutěže

Zahrádkáři z Karvinska uspořádali svou tradiční výstavu, na které veřejnosti ukázali, co všechno se jim podařilo vypěstovat a v jaké míře. Nechyběla ani výstava prací karvinských dětí a soutěž o nejhezčí jablko nebo nejtěžší papriku.

Tradiční výstavu zahrádkářů si každoročně nenechají ujít desítky lidí a prohlédnout si jejich výpěstky přicházejí i celé třídy škol a školek. Přítomní byli také včelaři a kaktusáři a rady ohledně sbírání hub na Karvinsku dával lidem i známý mykolog Štefan Sýč.

Štefan Szücs, mykolog: "Hub je tolik množství, velký sortiment a velmi dobrých, jedlých a chutných, které lidi neznají. Tady známe takovou holuběnku namodralou, o hlívě ani nebduu mluvit, muchomůrka růžovka taky roste tady v okolí a z dalších třeba pečárky."

Třeba muchomůrka růžovka je vhodná ke sbírání, nicméně není vhodná k sušení.

Štefan Szücs, mykolog: "Není vhodná k sušení, je jí třeba tepelně upravit, je třeba ji tepelně upravit jako každou houbu, ale tuto o něco déle. Může obsahovat termolabilní toxiny, které můžou uškodit při krátkém tepelném zpracování. "

Zahrádkáři si letos pochvalovali úspěšnost v pěstování rajčat, díky teplu a suchu netrpěli na plíseň bramborovou a další houbové choroby.

Miroslav Nechvátal, místopředseda Územního sdružení Českého zahrádkářského svazu Karviná: "Horší to je co se týče rzi hrušňové, která se tu v poslední době hodně usadila. Pokud se strom neošetřuje, tak to vede až k zániku hrušní. "

Vystaveny byly i soutěžní výrobky v závěsném aranžmá školáků. Návštěvníci také mohli hodnotit vystavená jablka, soutěžilo se i nejtěžší papriku. V říjnu pak budou soutěže vyhodnoceny a vítězní zahrádkáři  odměněni.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy