Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V areálu čs. opevnění v Darkovičkách se znovu bojovalo

Jako v roce 1945 si mohli připadat návštěvníci areálu československého opevnění v Hlučíně-Darkovičkách. Slezské zemské muzeum vojensko-historickou akcí připomínalo osvobozující boje na Ostravsku, ale i 80. výročí operace Anthropoid.

Akce začala odhalením nové pamětní desky Jaroslavu Švarcovi v pěchotním srubu Obora. Ten v tomto bunkru sloužil a později se účastnil československého zahraničního odboje. Padl spolu s dalšími šesti parašutisty v kostele svatého Cyrila a Metoděje v Praze v roce 1942.

Jana Horáková, ředitelka SZM: "V letošním roce si připomínáme 80. výročí Anthropoidu a všichni asi znají ty dva nejvýznamnější parašutisty Gabčíka a Kubiše, ale o těch ostatních už se ví málo."

I přes nepříznivé počasí dorazily stovky návštěvníků. K vidění byli vojáci v dobových uniformách, zbraně a vojenská technika. Velký zájem byl také o prohlídku pěchotního srubu Alej, ve kterém sídlí muzeum. Největším lákadlem byl ale souboj německé a rudé armády, evokující autentické osvobozující boje v roce 1945.

Kamila Poláková, vedoucí Areálu čs. opevnění Hlučín-Darkovičky: "Máme tady náš nově opravený tank T34, je to tank z našich sbírek, který jsme nechali restaurovat, je pojízdný a začlení se do té druhé ukázky."
Jaroslav Post, tankista: "To bylo všechno zkorodované, zatuhlé, nebo to úplně chybělo, takže se to muselo vyrábět podle jiného kusu."

Tank váží 32 tun a motor má obsah 39 litrů. Je schopen jet na benzín, naftu či petrolej. Spotřeba je ale obrovská - 320 litrů na 100 km.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy