Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Z vypuštěné Bašky vylovili 4 tuny ryb a 820 kilogramů mlžů

Oblíbená přehrada Baška na Frýdecko-Místecku slouží již od roku 1963 k rekreačním účelům. Nyní ale bude kvůli rekonstrukci až do konce roku 2024 uzavřena.

Vodní nádrž Baška, kterou napájí potok Baštice pramenící pod beskydskou horou Kyčera, je bez vody. Vodohospodáři z Povodí Odry ji vypustili, aby mohli celé vodní opravit. V budoucnu bude Baška chránit území pod přehradou před tisíciletou vodou.

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: "Vodní dílo Baška zřízeno právě v letech 1958 až 1961, kdy probíhala stavba a do stálého provozu byla přehrada uvedena v roce 1963 jako posílení vody pro průmysl , který je pod přehradou a současně se využívá jako přehrada k rekreaci.”

O vodní živočichy se postarali rybáři a dobrovolníci z Ostravské univerzity. Z přehrady byly vyloveny necelé 4 tuny ryb a sesbíráno bylo více než 23 tisíc mlžů o váze přes 820 kg. 

Dobrovolník: "Provádíme transfer tady těch mlžů. V souvislosti se zaklesáváním hladiny se uvolňuje velký kus dna a my je sbíráme, zachraňujeme, přenášíme."
Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: "Ta nádrž se v současnosti prázdní tak, aby mohl být nově vybudován bezpečnostní přeliv spodní výpustě a skluz a spadiště. My jsme proces vypouštění nádrže zahájili v minulém týdnu, kdy jsme zaklesávali na zimní hladinu a začátkem tohoto týdne každým dnem snižujeme hladinu tak, abychom se dostali až úplně na dno. Stavební práce začnou na jaře v roce 2023, budou trvat do roku 2024 a budou stát zhruba 120 milionů korun. Z větší části budou hrazeny z dotace ministerstva zemědělství."

Po dokončení stavby se do nádrže vrátí vodní živočichové a bude ji možné opět využívat i k rekreaci.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy