Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Kvůli teplotní inverzi se v části Ostravska zvýšilo množství škodlivin v ovzduší

Celý MS kraj |

Mírně zvýšené hodnoty škodlivin, především prachových částic, zaznamenaly v úterý večer monitorovací stanice v některých lokalitách Moravskoslezského kraje. Na vině jsou zhoršené rozptylové podmínky, které se nemají výrazně zlepšit ani v průběhu středy.

Například stanice v Ostravě-Radvanicích začala hodnoty poletavého prachu se zrny o velikosti 10 mikrometrů (PM10) nad 100 mikrogramy v krychlovém metru vzduchu zaznamenávat už po 13. hodině. Ve 20 hodin to bylo 207 mikrogramů. Na 150 mikrogramů se večer zvýšila prašnost v Nošovicích. Podobná situace panovala v Havířově. Tamní stanice ve 20 hodin u PM10 naměřila 134 mikrogramů. V Rychvaldě 120 a v Opavě-Kateřinkách 117 mikrogramů. Ráno se situace mírně zlepšila. 

S ohledem na předpověď počasí se neočekává, že by byl vyhlášen některý ze smogových signálů. Ve středu má pršet nebo sněžit, čímž se ovzduší pročistí. 

Předpověď počasí na středu:

ČHMÚ: "Převážně zataženo, zpočátku místy mlhy. Odpoledne postupně místy slabý déšť se sněhem nebo sněžení, v polohách pod 400 m i déšť. Ojediněle i mrznoucí srážky. Nejvyšší teploty 1 až 4 °C, na horách kolem 0 °C. Slabý proměnlivý nebo severovýchodní vítr do 4 m/s. Rozptylové podmínky: mírně nepříznivé."

Přestože se kvalita ovzduší v důsledku ekologických opatření v průmyslových provozech a také v lokálním vytápění dlouhodobě zlepšuje, v době inverze se hodnoty prachu dostávají nad stanovené limity. Sledovaný je zejména polétavý prach, a to u prachových částic o velikosti 1, 2,5 a 10 mikrometrů. Měří se i v hodinových intervalech na několika stanicích v celém kraji, limit je však stanoven pouze u PM10 a jeho 24hodinovém průměru, kdy činí 50 mikrogramů v kubickém metru vzduchu. Okamžité hodnoty bývají vyšší několikanásobně a výjimkou v minulosti nebyla ani koncentrace přes 800 mikrogramů. Pro obyvatelstvo v zasažených lokalitách jsou přitom mnohem důležitější okamžitě hodnoty, podle kterých mohou lidé omezovat pohyb ve venkovním prostředí.

Poláci varují obyvatelstvo zaprášených regionů v předstihu

Zatímco v Polsku hygienici zasílají zprávy SMS s upozorněním na pravděpodobné překročení množství PM10 nad 150 mikrogramů, v Česku je postup poměrně komplikovaný a nepružný. Okamžité hodnoty prašnosti nejsou pro úřady směrodatné a reagují až při dlouhodobě smogové situaci. Ta se vyhlašuje, až když už je ovzduší plné prachu několik hodin a navíc musí být nepříznivá předpověď pro další hodiny a další podmínky: 

Smogová situace se pro dané území vyhlašuje v případě, že

  • alespoň na polovině měřicích stanic reprezentativních pro úroveň znečištění v dané oblasti (resp. všech stanicích, pokud jsou pro danou oblast reprezentativní právě 2) překročila 12hodinová průměrná koncentrace suspendovaných částic PM10 informativní prahovou hodnotu 100 µg.m⁻³
  • a zároveň se na základě vyhodnocení předpovědi meteorologických podmínek a imisní situace nepředpokládá během následujících 24 hodin pokles koncentrací pod informativní prahovou hodnotou. (tzn. alespoň na polovině stanic (resp. všech stanicích, pokud jsou pro danou oblast reprezentativní právě 2) jsou ve výhledu 24 hodin očekávány koncentrace překračující informativní prahovou hodnotu; nemusí se přitom jednat o stejné stanice, na nichž došlo k překročení informativní prahové hodnoty v době vyhlášení).

Regulace se pro dané území vyhlašuje v případě, že

  • alespoň na polovině měřicích stanic reprezentativních pro úroveň znečištění v daném území (resp. všech stanicích, pokud jsou pro danou oblast reprezentativní právě 2) překročila 12hodinová průměrná koncentrace suspendovaných částic PM10 regulační prahovou hodnotu 150 µg.m⁻³
  • a zároveň se na základě vyhodnocení předpovědi meteorologických podmínek a imisní situace nepředpokládá během následujících 24 hodin pokles koncentrace pod regulační prahovou hodnotu (tzn. alespoň na polovině stanic (resp. všech stanicích, pokud jsou pro danou oblast reprezentativní právě 2) jsou ve výhledu 24 hodin očekávány koncentrace překračující regulační prahovou hodnotu; nemusí se přitom jednat o stejné stanice, na nichž došlo k překročení regulační prahové hodnoty v době vyhlášení).                 zdroj: ČHMÚ

Aktuální informace o znečištění ovzduší

Hygienici a lékaři doporučují v době zvýšeného znečistění ovzduší hlavně lidem starším, dětem a nemocným omezit pobyt venku, včetně aktivního sportování. Větrat vnitřní obytné nebo pracovní prostory by se mělo jen krátce a intenzivně.

Smog může vyvolat především dýchací obtíže. Doporučuje se zvýšit přísun vitamínů, zejména vitamínu C, nekouřit, vyhýbat se zakouřeným prostorám.

Jak neviditelný prach škodí lidskému zdraví?

Monitorovací stanice v regionu ve svých filtrech zachycují prachové částice o velikosti 10, 2,5 a některé i 1 mikrometru. Oficiální limit je stanoven pouze pro tzv. prašný aerosol s částicemi velikosti 10 mikrometrů, a to za přesně stanovených podmínek.

Prachové částice různých velikostí obsahují v průmyslových oblastech těžké kovy a jedy. Agresivnější jsou přitom menší částice, které pronikají hlouběji do organismu. Zatímco prach PM10 je při vdechování zachycen už na sliznicích v horní části cest dýchacích a do organismu se dostává spíše polykáním, menší částice pronikají až do plic, kde se usazuje. V obou případech pak škodlivé látky ovlivňují zdraví člověka podporou vzniku nemocí nebo komplikováním už probíhajícího onemocnění.

Nahlásit chybu


K tématu

Za loňský rok bylo naměřeno rekordně nejnižší znečištění ovzduší v MS kraji za poslední desetiletí

5. února 2024 12:41 | Ostrava-město | Andrea Holeszová | Eko magazín

Kvalita ovzduší na Ostravsku se zlepšuje. Za loňský rok stanice v Moravskoslezském kraji naměřily rekordně nejnižší koncentraci znečišťujících látek ve vzduchu. Důvodem jsou například přijímaná opatření pro lokální topeniště ale i průmyslové konglomeráty. Více v následující reportáži.


Technická závada při nabíjení elektrokoloběžky způsobila požár bytu v Příboře, pět osob zraněno

Včera 19:44 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

V Příboře v úterý odpoledne hořelo v bytě v 7. nadzemním podlaží bytového domu. Bylo nutné evakuovat jeho obyvatele, což započali policisté, kteří dorazili jako první. Dům muselo opustit celkem 16 osob. Jeden člověk byl odnesen pomocí transportní plachty. Zranilo se celkem pět lidí.

Na hrobu ve Vítkovicích si ustlal bezdomovec. Návštěvníci hřbitova na něj zavolali strážníky

Včera 10:11 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Tak to tady ještě nebylo. Ostravští strážníci museli řešit velmi neobvyklou situaci, kdy je vyděšená seniorka přivolal na hřbitov, že jí na hrobě spí nějaký muž. Ukázalo se, že jde bezdomovce, kterého zmohl alkohol.

Hasiči SDH Karviná-Ráj oslavili na Lodičkách 100 let

Sbor dobrovolných hasičů z Karviné-Ráje uspořádal na Lodičkách slavnost ke 100. výročí založení sboru. Nechyběla ukázka českých i polských hasičských sborů, mše s požehnáním a také vyznamenání zasloužilých hasičů.

Rybáři z Frýdlantu pořádali na řece Ostravici závody Beskydský pstruh

Rybáři z Frýdlantu nad Ostravicí pořádali závody Beskydský pstruh. Do soutěže se zapojilo 26 lovců.

Most v Polance nad Odrou je opět průjezdný, součástí stavby je i cyklostezka

20. května 2024 12:35 | Ostrava-město | Lukáš Zavadil

Po dlouhých 14 měsících uzavírky je most přes řeku Odru v Polance od pondělí 20. května opět průjezdný. Zrekonstruovaný most nyní slouží řidičům, cyklistům i chodcům, součástí mostu je smíšená cyklostezka, kterou vybudovalo město Ostrava. Během rekonstrukce pomáhali i potápěči, kteří za pomoci uhlíkových elektrod odstraňovali základy středového pilíře původního mostu.

Na I/68 nedaleko slovenských hranic havarovaly dva kamiony a pět osobních vozidel

20. května 2024 16:05 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Na silnici I/68 u obce Bystřice mezi Třincem a Jablunkovem v pondělí odpoledne havarovaly dva kamiony a pět osobních vozidel. Na místě zasahují složky IZS, hlášena je jedna zraněná osoba. Silnice ve směru na Slovensko musela být uzavřena.

Tanec Fokus ve větším formátu obsadil zimní stadion

Skvělá atmosféra provázela letošní 9. ročník akce Tanec Fokus, která se poprvé konala v prostorách zimního stadionu. Na ploše se předvedla více než tisícovka tanečníků v celkem 85 choreografiích nejrůznějších tanečních stylů. To vše probíhalo pod dohledem téměř 1 500 diváků.

Policejní vyjednavač učil zdravotníky Karvinské hornické nemocnice reagovat na útočníka

20. května 2024 17:05 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

90 zdravotníků Karvinské hornické nemocnice prošlo speciálními kurzy, které je učí, jak reagovat na aktivního útočníka. Nové dovednosti získali pod vedením zkušeného policejního vyjednavače z pražské policejní speciální pořádkové jednotky.

V Havířově-Šumbarku bylo poškozeno plynové potrubí, policisté a hasiči evakuovali desítky lidí

20. května 2024 13:27 | Havířov | Lukáš Zavadil

Pět jednotek hasičů a další složky IZS zasahují v Havířově-Šumbarku. Mělo tam dojít k poškození středotlakého plynového potrubí. Příčina zatím není jasná. Lidé by měli dbát pokynů policistů.

Ve Frýdku-Místku se udržuje na 170 hektarů travnatých ploch

Jarní počasí letos přišlo o něco dřív než loni. Díky tomu vyjely do ulic Frýdku-Místku také dříve sekačky na trávu. Pravidelné kosení je opět v plném proudu. Pracovníci technických služeb v průběhu sezóny udržují na 170 hektarů travnatých ploch.

Muzejní noc v historické budově Muzea Těšínska zavedla návštěvníky do světa módy našich předků

Mezinárodní Den muzeí nabídl návštěvníkům nevšední zážitky a nové pohledy na přítažlivé muzejní aktivity. V historické budově muzea v Českém Těšíně se hosté mohli přenést do světa módy i gastronomie našich předků. Historická budova Těšínského muzea patří k chloubám místní architektury.

Mezi Ostravou a Karvinou dochází kvůli bezpečnosti ke změně organizace dopravy

Mezi Ostravou a Karvinou je silnice bezpečnější. Ředitelství silnic a dálnic se po dohodě s dopravními policisty rozhodlo snížit počet přímých jízdních pruhů a umístění baliset v křižovatkách. Po změně tady nedošlo k žádné dopravní nehodě.

VIDEO: Silniční kontrola skončila zadržením, Slovák nabídl policistům úplatek

20. května 2024 12:10 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Policisté z obvodního oddělení Vrbno pod Pradědem kontrolovali řidiče v obci Světlá Hora. Narazili při tom na řidiče, který neměl během jízdy zapnutý bezpečnostní pás. Na místě obdržel pokutu ve výši 1500 korun, sankci přijal a oznámil, že ji uhradí převodem z účtu. Z banální situace se ale vyklubalo podezření na trestný čin u jeho spolujezdce.

V Dolních Vítkovicích odstartoval první letošní Pojez fest. Jeho součástí byl i Den s Technotrasou

Dolní oblast Vítkovic v Ostravě zaplnili milovníci dobrého jídla. Uskutečnil se tady už 3. ročník Pojez festu, který zároveň lákal návštěvníky na technické atraktivity Moravskoslezského kraje.

Crossfitové závody v DOV prověřili celkovou zdatnost sportovců

20. května 2024 9:07 | Celý MS kraj | Yvona Fajtová

Dolní oblast Vítkovic v Ostravě patřila klasickým crossfitovým závodům. Ve venkovní tělocvičnu se proměnil prostor u Bolt toweru, kde si změřilo síly i kondičku na 140 soutěžících.

Studenti bruntálské průmyslovky postavili nejnovější Tatrovku, bude sloužit při zimní údržbě v okrese Bruntál

20. května 2024 9:02 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Regionální zprávy POLAR

Propojení teorie s praxí je vysněným cílem moha středních i vysokých škol. Dokonale se to povedlo na bruntálské Střední průmyslové škole a obchodní akademii. Ve spolupráci s Tatrou Kopřivnice jako druzí v kraji zdejší studenti sestavili celou nejnovější Tatrovku.

Kvůli teplotní inverzi se v části Ostravska zvýšilo množství škodlivin v ovzduší
Vydáno 22. listopadu 2022 21:00, Celý MS kraj, Libor Běčák
Mírně zvýšené hodnoty škodlivin, především prachových částic, zaznamenaly v úterý večer monitorovací stanice v některých lokalitách Moravskoslezského kraje. Na vině jsou zhoršené rozptylové podmínky, které se nemají výrazně zlepšit ani v průběhu středy.

Graf znázorňuje vývoj prašnosti v Ostravě. Zdroj: ČHMÚ

Například stanice v Ostravě-Radvanicích začala hodnoty poletavého prachu se zrny o velikosti 10 mikrometrů (PM10) nad 100 mikrogramy v krychlovém metru vzduchu zaznamenávat už po 13. hodině. Ve 20 hodin to bylo 207 mikrogramů. Na 150 mikrogramů se večer zvýšila prašnost v Nošovicích. Podobná situace panovala v Havířově. Tamní stanice ve 20 hodin u PM10 naměřila 134 mikrogramů. V Rychvaldě 120 a v Opavě-Kateřinkách 117 mikrogramů. Ráno se situace mírně zlepšila. 

S ohledem na předpověď počasí se neočekává, že by byl vyhlášen některý ze smogových signálů. Ve středu má pršet nebo sněžit, čímž se ovzduší pročistí. 

Předpověď počasí na středu:

ČHMÚ: "Převážně zataženo, zpočátku místy mlhy. Odpoledne postupně místy slabý déšť se sněhem nebo sněžení, v polohách pod 400 m i déšť. Ojediněle i mrznoucí srážky. Nejvyšší teploty 1 až 4 °C, na horách kolem 0 °C. Slabý proměnlivý nebo severovýchodní vítr do 4 m/s. Rozptylové podmínky: mírně nepříznivé."

Přestože se kvalita ovzduší v důsledku ekologických opatření v průmyslových provozech a také v lokálním vytápění dlouhodobě zlepšuje, v době inverze se hodnoty prachu dostávají nad stanovené limity. Sledovaný je zejména polétavý prach, a to u prachových částic o velikosti 1, 2,5 a 10 mikrometrů. Měří se i v hodinových intervalech na několika stanicích v celém kraji, limit je však stanoven pouze u PM10 a jeho 24hodinovém průměru, kdy činí 50 mikrogramů v kubickém metru vzduchu. Okamžité hodnoty bývají vyšší několikanásobně a výjimkou v minulosti nebyla ani koncentrace přes 800 mikrogramů. Pro obyvatelstvo v zasažených lokalitách jsou přitom mnohem důležitější okamžitě hodnoty, podle kterých mohou lidé omezovat pohyb ve venkovním prostředí.

Poláci varují obyvatelstvo zaprášených regionů v předstihu

Zatímco v Polsku hygienici zasílají zprávy SMS s upozorněním na pravděpodobné překročení množství PM10 nad 150 mikrogramů, v Česku je postup poměrně komplikovaný a nepružný. Okamžité hodnoty prašnosti nejsou pro úřady směrodatné a reagují až při dlouhodobě smogové situaci. Ta se vyhlašuje, až když už je ovzduší plné prachu několik hodin a navíc musí být nepříznivá předpověď pro další hodiny a další podmínky: 

Smogová situace se pro dané území vyhlašuje v případě, že

  • alespoň na polovině měřicích stanic reprezentativních pro úroveň znečištění v dané oblasti (resp. všech stanicích, pokud jsou pro danou oblast reprezentativní právě 2) překročila 12hodinová průměrná koncentrace suspendovaných částic PM10 informativní prahovou hodnotu 100 µg.m⁻³
  • a zároveň se na základě vyhodnocení předpovědi meteorologických podmínek a imisní situace nepředpokládá během následujících 24 hodin pokles koncentrací pod informativní prahovou hodnotou. (tzn. alespoň na polovině stanic (resp. všech stanicích, pokud jsou pro danou oblast reprezentativní právě 2) jsou ve výhledu 24 hodin očekávány koncentrace překračující informativní prahovou hodnotu; nemusí se přitom jednat o stejné stanice, na nichž došlo k překročení informativní prahové hodnoty v době vyhlášení).

Regulace se pro dané území vyhlašuje v případě, že

  • alespoň na polovině měřicích stanic reprezentativních pro úroveň znečištění v daném území (resp. všech stanicích, pokud jsou pro danou oblast reprezentativní právě 2) překročila 12hodinová průměrná koncentrace suspendovaných částic PM10 regulační prahovou hodnotu 150 µg.m⁻³
  • a zároveň se na základě vyhodnocení předpovědi meteorologických podmínek a imisní situace nepředpokládá během následujících 24 hodin pokles koncentrace pod regulační prahovou hodnotu (tzn. alespoň na polovině stanic (resp. všech stanicích, pokud jsou pro danou oblast reprezentativní právě 2) jsou ve výhledu 24 hodin očekávány koncentrace překračující regulační prahovou hodnotu; nemusí se přitom jednat o stejné stanice, na nichž došlo k překročení regulační prahové hodnoty v době vyhlášení).                 zdroj: ČHMÚ

Aktuální informace o znečištění ovzduší

Hygienici a lékaři doporučují v době zvýšeného znečistění ovzduší hlavně lidem starším, dětem a nemocným omezit pobyt venku, včetně aktivního sportování. Větrat vnitřní obytné nebo pracovní prostory by se mělo jen krátce a intenzivně.

Smog může vyvolat především dýchací obtíže. Doporučuje se zvýšit přísun vitamínů, zejména vitamínu C, nekouřit, vyhýbat se zakouřeným prostorám.

Jak neviditelný prach škodí lidskému zdraví?

Monitorovací stanice v regionu ve svých filtrech zachycují prachové částice o velikosti 10, 2,5 a některé i 1 mikrometru. Oficiální limit je stanoven pouze pro tzv. prašný aerosol s částicemi velikosti 10 mikrometrů, a to za přesně stanovených podmínek.

Prachové částice různých velikostí obsahují v průmyslových oblastech těžké kovy a jedy. Agresivnější jsou přitom menší částice, které pronikají hlouběji do organismu. Zatímco prach PM10 je při vdechování zachycen už na sliznicích v horní části cest dýchacích a do organismu se dostává spíše polykáním, menší částice pronikají až do plic, kde se usazuje. V obou případech pak škodlivé látky ovlivňují zdraví člověka podporou vzniku nemocí nebo komplikováním už probíhajícího onemocnění.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000034470/kvuli-teplotni-inverzi-se-v-casti-ostravska-zvysilo-mnozstvi-skodlivin-v-ovzdusi