Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zabiják bez zápachu. Oxid uhelnatý otrávil další dva lidi, v Opavě a v Českém Těšíně

U dalších dvou případů otravy oxidem uhelnatým zasahovaly během víkendu posádky zdravotníků v Opavě a v Českém Těšíně. V Moravskoslezském kraji jde o čtvrtý případ během posledních dnů, jeden z nich minulé pondělí vedl ke smrti 14leté dívky.

Záchranáři byli nejprve voláni do Opavy, kde v koupelně bytu s plynovým kotlem zkolabovala pětačtyřicetiletá žena.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: “S posádkou již postižená komunikovala, v prostorách však, i po jejich větrání, záchranáři naměřili vysokou hladinu oxidu uhelnatého. Obtíže pacientky i přítomného dvanáctiletého chlapce rovněž svědčily pro jejich otravu tímto plynem. Pacientům byla poskytnuta přednemocniční neodkladná péče a záchranáři je poté předali na interní, resp. dětské ambulanci opavské Slezské nemocnice.”

Další případ se odehrál v Českém Těšíně, kam zamířila karvinská lékařská posádka k nahlášenému bezvědomí u čtyřicetiletého muže.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: “Po vstupu do obytných prostor bytu však ihned začalo alarmovat čidlo, detekující přítomnost CO. Pacient byl okamžitě vynesen do bezpečí, záchranáři mu podali kyslík a zajistili další péči. Jeho stav se zlepšil a nabyl vědomí. Posádka ZZS jej předala do další léčby na urgentním příjmu karvinské nemocnice.”

Jakub Kozák, mluvčí HZS MSK: “v obou případech byli na místě i profesionální hasiči z místních stanic HZS MSK. V Opavě jsme naměřili 255 ppm, v Českém Těšíně už nic.”

V podobných případech je nejdůležitější prevence a tedy pravidelná revize a čištění plynových zařízení, kamen a kotlů a spalinových cest. Důležité jsou také detektory plynu, které vás na nebezpečí upozorní. Oxid uhelnatý je totiž zabiják bez zápachu.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy