Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Záchranáři zasahovali u dvou otrav jedovatým plynem. Zdrojem byly plynové ohřívače vody

Zima teprve začíná a záchranáři už hlásí první dva případy otravy smrtelně nebezpečným oxidem uhelnatým. V obou případech jedovatý plyn unikal z ohřívače vody. V Závišicích se nadýchala seniorka a v Ostravě teprve 14letá dívka. Nyní jsou ve vážném stavu v nemocnici.

V pondělí v průběhu jediné hodiny vyjížděli záchranné jednotky hned na dvou místech v kraji k otravám oxidem uhelnatým z plynových ohřívačů vody. Nejprve jeli do Závišic u Kopřivnice, kde čidlo na karmě zalarmovalo obyvatele domku. V koupelně zkolabovala seniorka. 

Jakub Kozák, mluvčí HZS MS kraje: "Po příjezdu hasičů na místo události jejich detektory naměřily přítomnost oxidu uhelnatého, zdravotníci z místa odvezli do nemocnice jednu osobu v bezvědomí, dalším dvěma obyvatelům domu se nic nestalo."
Martin Hájek, primář Centra hyperbarické medicíny MNO: "Pacientka, která k nám byla včera přivezena, byla léčena metodou hyperbarické oxygenoterapie. Dnes podstoupí ještě jednu terapii a pak bude transportována do nemocnice v Novém Jičíně." 

V Ostravě spěchali zdravotníci a hasiči do Muglinova, kde v rodinném domku rodiče našli v koupelně dceru, která už nejevila známky života. Podle pokynů operátorky tísňové linky ji začali oživovat.

babička otrávené dívky: "Je to tragédie, je to neuvěřitelné." 
Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Ve snaze o záchranu pokračovali rozšířenou resuscitací záchranáři, kteří byli na místě události během sedmi minut od převzetí výzvy k zásahu. Za pomoci přístrojové techniky a léků se jim po téměř půl hodině podařilo obnovit krevní oběh a dívku transportovali do ostravské Fakultní nemocnice. Její stav zůstával kritický."

V podobných případech je nejdůležitější prevence a tedy pravidelná revize a čištění plynových zařízení, kamen a kotlů a spalinových cest. Důležité jsou také detektory plynu, které vás na nebezpečí upozorní. Oxid uhelnatý je totiž zabiják bez zápachu. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy