Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zapadlé autobusy, kamiony, osobní auta a desítky nehod. Sněhová kalamita zasypala Moravskoslezský kraj

Desítky dopravních nehod museli od pátečního rána řešit Moravskoslezští policisté. Hasiči vyjížděli k ještě většímu počtu událostí, kdy vyprošťovali zapadlé kamiony, autobusy i osobní vozy. Sypače nestíhaly uklízet z cest přívaly sněhu. Naštěstí do odpoledne nebyly evidovány vážná zranění.

Hasiči v Radvanicích vyprošťovali sypač; zdroj videa: HZS MSK

Celý Moravskoslezský kraj kompletně zasypal sníh. Na Frýdecko-Místecku napadlo nejvíce sněhu za posledních 25 let. Od rána se komplikovala doprava na silnicích i na kolejích.

Jakub Kozák, mluvčí HZS MSK: "Od dnešní půlnoci do 14:00 evidujeme na území Moravskoslezského kraje 140 událostí spojených s počasím. V zásadě se jedná o především dva typy zásahů - uvízlé autobusy či kamiony a likvidace poškozených či padlých stromů."
Eva Michalíková, mluvčí PČR MSK: "Od ranních hodin jsme zaevidovali téměř 80 dopravních nehod. Během dopoledne bylo několik silnic uzavřených. Hraniční přechod Svrčinovec, dále silnice I/57 v obci Vrchy na Novojičínsku na 2,5 hodiny, z důvodů vyprošťování kamionu po nehodě."

Řidič končili ve svodidlech, v příkopech a bourali i mezi sebou. Naštěstí policie ani hasiči neevidují žádná vážná zranění ani škody. Situace na silnicích je již v normálu, silnice jsou velkou opatrností sjízdné. V Ostravě se ráno na několik desítek minut zastavily mezi Svinovem a Vodárnou tramvaje. A do problémů se dostaly i trolejbusy.

Eva Kijonková, mluvčí Ostravských komunikací: "Ostravské komunikace řeší situaci na silnicích, které mají na starosti, od nočního začátku setrvalého sněžení, tedy od dvou hodin v noci, kdy dispečink uvedl do pohotovosti všechny sypače. Ty vyjely na silnice kolem půl třetí ráno. Od té chvíle je zimní údržba Ostravských komunikací nepřetržitě na silnicích - ovšem těch, které jsou ve správě této společnosti. Například ulice Rudná, Místecká, Fryštátská, 17. listopadu u Domu sester aj. patří ŘSD a Ostravské komunikace je tedy na starosti nemají. V pět hodin ráno byly povolány externí posily - přesněji 12 traktorů, 4 sypače a 2 hasičské vozy s předním pluhem. Během další doby bylo doplněno i třetí hasičské auto s předním pluhem, které je k dispozici. Ostravské komunikace se starají o silnice II. a III. třídy a místní komunikace na území Ostravy. Chápeme řidiče v jejich nelehké situaci, na silnicích jsou ale opravdu všichni, kdo mohou."
Vanda Rajnochová, mluvčí Českých drah: "České dráhy v souvislosti s počasím evidují mimořádné události především na severu Moravy, kde byl od ranních hodin kvůli pádu stromu na trať přerušen provoz mezi Slovenskem a ČR na trati č. 320 v úseku Mosty u Jablunkova – Čadca. ČD v tomto úseku zavedly náhradní autobusovou dopravu, provoz byl v cca 10:00 hod. obnoven. K další mimořádné událost došlo např. na trati 317 v úseku Kravaře ve Slezsku – Chuchelná, a to z důvodu pádu stromu na trať, několik osobních vlaků bylo odřeknuto"

V obci Hlubočec na Opavsku zapadl ve čtvrtek před 16. hodinou autobus plný dětí do příkopy.

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Řidič autobusu si při jízdě zřejmě neuvědomil stav silnice, která není v zimě udržovaná, a vzhledem ke sněhu a ledu sjel do příkopy. Začalo se stmívat, byla zima, všude plno sněhu. Osádku tvořily téměř tři desítky dětí prvního stupně základní školy na školním výletu a několik dospělých osob jako doprovod. Na jejich záchraně se podíleli policisté z obvodního oddělení Hradec nad Moravicí, hasiči a rovněž zástupci obecního úřadu. Všichni se ruku v ruce snažili v co nejkratším čase zajistit přemístění dětí i dospělých, kteří naštěstí nebyli zraněni, ze silnice do bezpečí a tepla. Realizovali tak primárně převozy, současně probíhala komunikace s rodiči. Byla rovněž zajištěna informace o neprůjezdnosti této komunikace a vyproštění autobusu."

Před 16. hodinou havaroval na 331. kilometru dálnice D1 u Kujav ve směru na Brno kamion. 

Eva Michalíková, mluvčí PČR MSK: "Doprava je odkloněna na exitu 336 směr Studénku-Butovice, na místě jsou složky integrovaného záchranného systému. Předpokládaná doba uzavírky bude několik hodin."

Policisté už napříč celým Moravskoslezským krajem evidují přes 100 dopravních nehod a další stovku vedou jako škodné události, což je například sjetí auta do příkopy bez škody druhé osobě.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy