Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Další přívaly sněhu zkomplikovaly dopravu. Horská služba Beskydy varuje před lavinami

Celý MS kraj |

Následky vydatného sněžení dál zaměstnávají všemožné složky v celém Moravskoslezském kraji. Hasiči v pátek evidovali za 22 hodin 213 událostí spojených právě s nástrahami počasí. I policisté evidují stovky dopravních nehod. V řadě městech byla vyhlášena kalamita a povolávány i externí firmy, aby pomohly s úklidem sněhu. Komplikovala se veřejná doprava a Horská služba Beskydy upozorňuje na riziko lavinového nebezpečí.

Jednotky profesionálních i dobrovolných hasičů řešily odstraňování padlých či poškozených stromů, které neunesly váhu sněhové nadílky, mezi časté zásahy patřilo vyprošťování či odtahování uvízlých autobusů a nákladních vozidel.

Jakub Kozák, mluvčí HZS MSK: "Nejvíce událostí spojených s příchodem zimního počasí řešili hasiči na území města Ostrava - bylo jich 59. Druhým okresem v pomyslném žebříčku je Karviná se 45 událostmi, následuje Nový Jičín s 39, Frýdek-Místek s 33, Opava s 31 a Bruntál se šesti takovými zásahy."

Tři jednotky sboru dobrovolných hasičů se zapojily do pomoci s úklidem hlavních silnic na území města Ostravy, se svými cisternami a nasazenými pluhy odklízely sníh.

Jakub Kozák, mluvčí HZS MSK: "Ve spolupráci s technikou správce komunikace jsme pomohli přibližně 20 kamionům, které uvízly v kopci na silnici I/57 u obce Vrchy. V Dolních Marklovicích jsme z uvízlého autobusu evakuovali 34 dětí a jednu dospělou osobu, dopravce pro ně zajistil náhradní přepravu. Vše se obešlo bez zranění."

Kolabovala městská i příměstská hromadná doprava. V Ostravě se zastavovaly tramvaje. 

Tereza Šnoblová, mluvčí DPO: "Měli jsme zpoždění spojů až desítky mnut v celé síti MHD. Snažili jsme se obsluhovat co nejvíce úseků, nicméně v některých úsecích to nebylo v určitý čas možné. Snažili jsme se tam tramvajím uvolnit cestu. Na kolejích bylo hodně sněhu a úseků, kde podnik řešil problémy, bylo mnoho. Například na mostě Československé armády se snažil pluh odstranit sníh, aby tramvaje mohly projíždět. I když máme vyhřívané výhybky, nestíhaly zpracovat takové množství sněhu. Sedm čet našich lidí jezdilo a čistilo jednu výhybku za druhou. V terénu jsme měli traktory s radlicemi i sypače."

V pátek byly postupně z celého kraje hlášeny kalamitní stavy. Na úklid sněhu se povolávaly i externí firmy. Společnost ČEZ zaznamenala poruchy na vedení vysokého napětí, které zasáhly zhruba 2400 domácností. Nejvíc z nich bylo na Frýdecko-Místecku. Policisté evidovali stovky dopravních nehod.

Vlivem dvou period silného sněžení napadlo v Beskydech od 50 cm do 72cm sněhu na Lysé Hoře. Horská služba Beskydy proto vydala varování před možným mírným stupněm lavinového nebezpečí.

Horská služba Beskydy: "Sníh napadl na zemský povrch ,který ještě nebyl dostatečně promrzlý. Díky tomu se tento nový sníh se zemí nespojil a vzniklo nebezpečí lokálních sněhových sesuvů, zvláště při větším dodatečném zatížení - tzv. základových lavin a splazů. Zvláště nebezpečné mohou být strmé břehy koryt potoků kde vzniká nebezpečí tzv. terénních pastí - jsou to úzká místa kde se sníh po sesuvu nahromadí ve větším množství a může osobu zasypat částečně nebo i kompletně. HS proto doporučuje v následujících dnech zvážit pohyb v tomto terénu!"

Další intenzivní sněžení přišlo v noci z pátku na sobotu.

Eva Michalíková, mluvčí PČR MSK: "Od sobotní 6. hodiny ranní evidujeme zhruba 20 dopravních nehod a nyní jsou komunikace napříč krajem s velkou opatrností sjízdné. Ráno byla uzavřena pouze silnice I/56 na 73. kilometru u Ostravice v obou směrech z důvodů vyproštění odtahové služby s naloženým osobním autem."

Lukáš Popp, mluvčí HZS MSK: "V návaznosti na včerejší sněhovou nadílku evidujeme během dnešního dne zatím 54 události. Nejvíce události máme v okrese Frydek-Mistek (14), Ostrava (13), Karviná (12) a dále pak Nový Jičín a Opava, každý 6 události, Bruntál (3). Převážně se jedná vyprostovani zapadlych vozidel a odstraňování stromů."

Na sociálních sítích ale lidé stále sdílejí informace o problémech na cestách a ve městech.

Nahlásit chybu


K tématu

Řidič naboural do betonu na vyfrézované dálnici D48, skončil v ohrožení života

21. září 2023 12:53 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Záchranáři, policisté a hasiči zasahovali ve středu večer u vážné dopravní nehody nehody na Frýdecko-Místecku. Na dálnici D48 vjel řidič do vyfrézovaného úseku a naboural do betonu. Do nemocnice ho v ohrožení života transportoval vrtulník.

Řidič v Opavě nedal přednost a ohrozil řidičku, která havarovala. Vzápětí ujel

16. června 2023 15:21 | Opava | Jiří Cileček

Policie hledá řidiče, který při výjezdu z čerpací stanice ve čtvrtek odpoledne v Opavě-Jaktaři nedal přednost. Ohrozil tím jinou řidičku, která strhla řízení a skončila v příkopě. 59letá žena i její 71letý spolujezdec pak skončili s lehčím zraněním v nemocnici. Pomoci by mohli také svědci.

Řidič naboural do odstaveného auta u Opavy. Náraz těžce zranil muže stojícího u kapoty

11. prosince 2023 14:45 | Opava | Jiří Cileček

Těžká dopravní nehoda zaměstnala v pondělí ráno na okraji Opavy všechny složky záchranného systému. Řidič osobního auta tam naboural do auta odstaveného u krajnice, které mělo zřejmě poruchu. Jeho řidič stál nad otevřenou kapotou a po nehodě utrpěl velmi těžká zranění. Záchranáři ho museli oživovat a do nemocnice ho transportoval vrtulník. Policie hledá svědky.


Technická závada při nabíjení elektrokoloběžky způsobila požár bytu v Příboře, pět osob zraněno

Včera 19:44 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

V Příboře v úterý odpoledne hořelo v bytě v 7. nadzemním podlaží bytového domu. Bylo nutné evakuovat jeho obyvatele, což započali policisté, kteří dorazili jako první. Dům muselo opustit celkem 16 osob. Jeden člověk byl odnesen pomocí transportní plachty. Zranilo se celkem pět lidí.

Na hrobu ve Vítkovicích si ustlal bezdomovec. Návštěvníci hřbitova na něj zavolali strážníky

Včera 10:11 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Tak to tady ještě nebylo. Ostravští strážníci museli řešit velmi neobvyklou situaci, kdy je vyděšená seniorka přivolal na hřbitov, že jí na hrobě spí nějaký muž. Ukázalo se, že jde bezdomovce, kterého zmohl alkohol.

Hasiči SDH Karviná-Ráj oslavili na Lodičkách 100 let

Sbor dobrovolných hasičů z Karviné-Ráje uspořádal na Lodičkách slavnost ke 100. výročí založení sboru. Nechyběla ukázka českých i polských hasičských sborů, mše s požehnáním a také vyznamenání zasloužilých hasičů.

Rybáři z Frýdlantu pořádali na řece Ostravici závody Beskydský pstruh

Rybáři z Frýdlantu nad Ostravicí pořádali závody Beskydský pstruh. Do soutěže se zapojilo 26 lovců.

Most v Polance nad Odrou je opět průjezdný, součástí stavby je i cyklostezka

20. května 2024 12:35 | Ostrava-město | Lukáš Zavadil

Po dlouhých 14 měsících uzavírky je most přes řeku Odru v Polance od pondělí 20. května opět průjezdný. Zrekonstruovaný most nyní slouží řidičům, cyklistům i chodcům, součástí mostu je smíšená cyklostezka, kterou vybudovalo město Ostrava. Během rekonstrukce pomáhali i potápěči, kteří za pomoci uhlíkových elektrod odstraňovali základy středového pilíře původního mostu.

Na I/68 nedaleko slovenských hranic havarovaly dva kamiony a pět osobních vozidel

20. května 2024 16:05 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Na silnici I/68 u obce Bystřice mezi Třincem a Jablunkovem v pondělí odpoledne havarovaly dva kamiony a pět osobních vozidel. Na místě zasahují složky IZS, hlášena je jedna zraněná osoba. Silnice ve směru na Slovensko musela být uzavřena.

Tanec Fokus ve větším formátu obsadil zimní stadion

Skvělá atmosféra provázela letošní 9. ročník akce Tanec Fokus, která se poprvé konala v prostorách zimního stadionu. Na ploše se předvedla více než tisícovka tanečníků v celkem 85 choreografiích nejrůznějších tanečních stylů. To vše probíhalo pod dohledem téměř 1 500 diváků.

Policejní vyjednavač učil zdravotníky Karvinské hornické nemocnice reagovat na útočníka

20. května 2024 17:05 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

90 zdravotníků Karvinské hornické nemocnice prošlo speciálními kurzy, které je učí, jak reagovat na aktivního útočníka. Nové dovednosti získali pod vedením zkušeného policejního vyjednavače z pražské policejní speciální pořádkové jednotky.

V Havířově-Šumbarku bylo poškozeno plynové potrubí, policisté a hasiči evakuovali desítky lidí

20. května 2024 13:27 | Havířov | Lukáš Zavadil

Pět jednotek hasičů a další složky IZS zasahují v Havířově-Šumbarku. Mělo tam dojít k poškození středotlakého plynového potrubí. Příčina zatím není jasná. Lidé by měli dbát pokynů policistů.

Ve Frýdku-Místku se udržuje na 170 hektarů travnatých ploch

Jarní počasí letos přišlo o něco dřív než loni. Díky tomu vyjely do ulic Frýdku-Místku také dříve sekačky na trávu. Pravidelné kosení je opět v plném proudu. Pracovníci technických služeb v průběhu sezóny udržují na 170 hektarů travnatých ploch.

Muzejní noc v historické budově Muzea Těšínska zavedla návštěvníky do světa módy našich předků

Mezinárodní Den muzeí nabídl návštěvníkům nevšední zážitky a nové pohledy na přítažlivé muzejní aktivity. V historické budově muzea v Českém Těšíně se hosté mohli přenést do světa módy i gastronomie našich předků. Historická budova Těšínského muzea patří k chloubám místní architektury.

Mezi Ostravou a Karvinou dochází kvůli bezpečnosti ke změně organizace dopravy

Mezi Ostravou a Karvinou je silnice bezpečnější. Ředitelství silnic a dálnic se po dohodě s dopravními policisty rozhodlo snížit počet přímých jízdních pruhů a umístění baliset v křižovatkách. Po změně tady nedošlo k žádné dopravní nehodě.

VIDEO: Silniční kontrola skončila zadržením, Slovák nabídl policistům úplatek

20. května 2024 12:10 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Policisté z obvodního oddělení Vrbno pod Pradědem kontrolovali řidiče v obci Světlá Hora. Narazili při tom na řidiče, který neměl během jízdy zapnutý bezpečnostní pás. Na místě obdržel pokutu ve výši 1500 korun, sankci přijal a oznámil, že ji uhradí převodem z účtu. Z banální situace se ale vyklubalo podezření na trestný čin u jeho spolujezdce.

V Dolních Vítkovicích odstartoval první letošní Pojez fest. Jeho součástí byl i Den s Technotrasou

Dolní oblast Vítkovic v Ostravě zaplnili milovníci dobrého jídla. Uskutečnil se tady už 3. ročník Pojez festu, který zároveň lákal návštěvníky na technické atraktivity Moravskoslezského kraje.

Crossfitové závody v DOV prověřili celkovou zdatnost sportovců

20. května 2024 9:07 | Celý MS kraj | Yvona Fajtová

Dolní oblast Vítkovic v Ostravě patřila klasickým crossfitovým závodům. Ve venkovní tělocvičnu se proměnil prostor u Bolt toweru, kde si změřilo síly i kondičku na 140 soutěžících.

Studenti bruntálské průmyslovky postavili nejnovější Tatrovku, bude sloužit při zimní údržbě v okrese Bruntál

20. května 2024 9:02 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Regionální zprávy POLAR

Propojení teorie s praxí je vysněným cílem moha středních i vysokých škol. Dokonale se to povedlo na bruntálské Střední průmyslové škole a obchodní akademii. Ve spolupráci s Tatrou Kopřivnice jako druzí v kraji zdejší studenti sestavili celou nejnovější Tatrovku.

Další přívaly sněhu zkomplikovaly dopravu. Horská služba Beskydy varuje před lavinami
Vydáno 17. prosince 2022 10:35, Celý MS kraj, Jiří Cileček
Následky vydatného sněžení dál zaměstnávají všemožné složky v celém Moravskoslezském kraji. Hasiči v pátek evidovali za 22 hodin 213 událostí spojených právě s nástrahami počasí. I policisté evidují stovky dopravních nehod. V řadě městech byla vyhlášena kalamita a povolávány i externí firmy, aby pomohly s úklidem sněhu. Komplikovala se veřejná doprava a Horská služba Beskydy upozorňuje na riziko lavinového nebezpečí.

nehoda sypače Bravantice; zdroj foto: HZS MSK

Jednotky profesionálních i dobrovolných hasičů řešily odstraňování padlých či poškozených stromů, které neunesly váhu sněhové nadílky, mezi časté zásahy patřilo vyprošťování či odtahování uvízlých autobusů a nákladních vozidel.

Jakub Kozák, mluvčí HZS MSK: "Nejvíce událostí spojených s příchodem zimního počasí řešili hasiči na území města Ostrava - bylo jich 59. Druhým okresem v pomyslném žebříčku je Karviná se 45 událostmi, následuje Nový Jičín s 39, Frýdek-Místek s 33, Opava s 31 a Bruntál se šesti takovými zásahy."

Tři jednotky sboru dobrovolných hasičů se zapojily do pomoci s úklidem hlavních silnic na území města Ostravy, se svými cisternami a nasazenými pluhy odklízely sníh.

Jakub Kozák, mluvčí HZS MSK: "Ve spolupráci s technikou správce komunikace jsme pomohli přibližně 20 kamionům, které uvízly v kopci na silnici I/57 u obce Vrchy. V Dolních Marklovicích jsme z uvízlého autobusu evakuovali 34 dětí a jednu dospělou osobu, dopravce pro ně zajistil náhradní přepravu. Vše se obešlo bez zranění."

Kolabovala městská i příměstská hromadná doprava. V Ostravě se zastavovaly tramvaje. 

Tereza Šnoblová, mluvčí DPO: "Měli jsme zpoždění spojů až desítky mnut v celé síti MHD. Snažili jsme se obsluhovat co nejvíce úseků, nicméně v některých úsecích to nebylo v určitý čas možné. Snažili jsme se tam tramvajím uvolnit cestu. Na kolejích bylo hodně sněhu a úseků, kde podnik řešil problémy, bylo mnoho. Například na mostě Československé armády se snažil pluh odstranit sníh, aby tramvaje mohly projíždět. I když máme vyhřívané výhybky, nestíhaly zpracovat takové množství sněhu. Sedm čet našich lidí jezdilo a čistilo jednu výhybku za druhou. V terénu jsme měli traktory s radlicemi i sypače."

V pátek byly postupně z celého kraje hlášeny kalamitní stavy. Na úklid sněhu se povolávaly i externí firmy. Společnost ČEZ zaznamenala poruchy na vedení vysokého napětí, které zasáhly zhruba 2400 domácností. Nejvíc z nich bylo na Frýdecko-Místecku. Policisté evidovali stovky dopravních nehod.

Vlivem dvou period silného sněžení napadlo v Beskydech od 50 cm do 72cm sněhu na Lysé Hoře. Horská služba Beskydy proto vydala varování před možným mírným stupněm lavinového nebezpečí.

Horská služba Beskydy: "Sníh napadl na zemský povrch ,který ještě nebyl dostatečně promrzlý. Díky tomu se tento nový sníh se zemí nespojil a vzniklo nebezpečí lokálních sněhových sesuvů, zvláště při větším dodatečném zatížení - tzv. základových lavin a splazů. Zvláště nebezpečné mohou být strmé břehy koryt potoků kde vzniká nebezpečí tzv. terénních pastí - jsou to úzká místa kde se sníh po sesuvu nahromadí ve větším množství a může osobu zasypat částečně nebo i kompletně. HS proto doporučuje v následujících dnech zvážit pohyb v tomto terénu!"

Další intenzivní sněžení přišlo v noci z pátku na sobotu.

Eva Michalíková, mluvčí PČR MSK: "Od sobotní 6. hodiny ranní evidujeme zhruba 20 dopravních nehod a nyní jsou komunikace napříč krajem s velkou opatrností sjízdné. Ráno byla uzavřena pouze silnice I/56 na 73. kilometru u Ostravice v obou směrech z důvodů vyproštění odtahové služby s naloženým osobním autem."

Lukáš Popp, mluvčí HZS MSK: "V návaznosti na včerejší sněhovou nadílku evidujeme během dnešního dne zatím 54 události. Nejvíce události máme v okrese Frydek-Mistek (14), Ostrava (13), Karviná (12) a dále pak Nový Jičín a Opava, každý 6 události, Bruntál (3). Převážně se jedná vyprostovani zapadlych vozidel a odstraňování stromů."

Na sociálních sítích ale lidé stále sdílejí informace o problémech na cestách a ve městech.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000034875/dalsi-privaly-snehu-zkomplikovaly-dopravu-horska-sluzba-beskydy-varuje-pred-lavinami