Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Další přívaly sněhu zkomplikovaly dopravu. Horská služba Beskydy varuje před lavinami

Následky vydatného sněžení dál zaměstnávají všemožné složky v celém Moravskoslezském kraji. Hasiči v pátek evidovali za 22 hodin 213 událostí spojených právě s nástrahami počasí. I policisté evidují stovky dopravních nehod. V řadě městech byla vyhlášena kalamita a povolávány i externí firmy, aby pomohly s úklidem sněhu. Komplikovala se veřejná doprava a Horská služba Beskydy upozorňuje na riziko lavinového nebezpečí.

Jednotky profesionálních i dobrovolných hasičů řešily odstraňování padlých či poškozených stromů, které neunesly váhu sněhové nadílky, mezi časté zásahy patřilo vyprošťování či odtahování uvízlých autobusů a nákladních vozidel.

Jakub Kozák, mluvčí HZS MSK: "Nejvíce událostí spojených s příchodem zimního počasí řešili hasiči na území města Ostrava - bylo jich 59. Druhým okresem v pomyslném žebříčku je Karviná se 45 událostmi, následuje Nový Jičín s 39, Frýdek-Místek s 33, Opava s 31 a Bruntál se šesti takovými zásahy."

Tři jednotky sboru dobrovolných hasičů se zapojily do pomoci s úklidem hlavních silnic na území města Ostravy, se svými cisternami a nasazenými pluhy odklízely sníh.

Jakub Kozák, mluvčí HZS MSK: "Ve spolupráci s technikou správce komunikace jsme pomohli přibližně 20 kamionům, které uvízly v kopci na silnici I/57 u obce Vrchy. V Dolních Marklovicích jsme z uvízlého autobusu evakuovali 34 dětí a jednu dospělou osobu, dopravce pro ně zajistil náhradní přepravu. Vše se obešlo bez zranění."

Kolabovala městská i příměstská hromadná doprava. V Ostravě se zastavovaly tramvaje. 

Tereza Šnoblová, mluvčí DPO: "Měli jsme zpoždění spojů až desítky mnut v celé síti MHD. Snažili jsme se obsluhovat co nejvíce úseků, nicméně v některých úsecích to nebylo v určitý čas možné. Snažili jsme se tam tramvajím uvolnit cestu. Na kolejích bylo hodně sněhu a úseků, kde podnik řešil problémy, bylo mnoho. Například na mostě Československé armády se snažil pluh odstranit sníh, aby tramvaje mohly projíždět. I když máme vyhřívané výhybky, nestíhaly zpracovat takové množství sněhu. Sedm čet našich lidí jezdilo a čistilo jednu výhybku za druhou. V terénu jsme měli traktory s radlicemi i sypače."

V pátek byly postupně z celého kraje hlášeny kalamitní stavy. Na úklid sněhu se povolávaly i externí firmy. Společnost ČEZ zaznamenala poruchy na vedení vysokého napětí, které zasáhly zhruba 2400 domácností. Nejvíc z nich bylo na Frýdecko-Místecku. Policisté evidovali stovky dopravních nehod.

Vlivem dvou period silného sněžení napadlo v Beskydech od 50 cm do 72cm sněhu na Lysé Hoře. Horská služba Beskydy proto vydala varování před možným mírným stupněm lavinového nebezpečí.

Horská služba Beskydy: "Sníh napadl na zemský povrch ,který ještě nebyl dostatečně promrzlý. Díky tomu se tento nový sníh se zemí nespojil a vzniklo nebezpečí lokálních sněhových sesuvů, zvláště při větším dodatečném zatížení - tzv. základových lavin a splazů. Zvláště nebezpečné mohou být strmé břehy koryt potoků kde vzniká nebezpečí tzv. terénních pastí - jsou to úzká místa kde se sníh po sesuvu nahromadí ve větším množství a může osobu zasypat částečně nebo i kompletně. HS proto doporučuje v následujících dnech zvážit pohyb v tomto terénu!"

Další intenzivní sněžení přišlo v noci z pátku na sobotu.

Eva Michalíková, mluvčí PČR MSK: "Od sobotní 6. hodiny ranní evidujeme zhruba 20 dopravních nehod a nyní jsou komunikace napříč krajem s velkou opatrností sjízdné. Ráno byla uzavřena pouze silnice I/56 na 73. kilometru u Ostravice v obou směrech z důvodů vyproštění odtahové služby s naloženým osobním autem."

Lukáš Popp, mluvčí HZS MSK: "V návaznosti na včerejší sněhovou nadílku evidujeme během dnešního dne zatím 54 události. Nejvíce události máme v okrese Frydek-Mistek (14), Ostrava (13), Karviná (12) a dále pak Nový Jičín a Opava, každý 6 události, Bruntál (3). Převážně se jedná vyprostovani zapadlych vozidel a odstraňování stromů."

Na sociálních sítích ale lidé stále sdílejí informace o problémech na cestách a ve městech.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy