Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Náročné zásahy horských záchranářů, čtvrtá adventní neděle jim dala zabrat

Náročný kombinovaný zásah má za sebou Horská služba Beskydy. Její členové v neděli 18. prosince museli na výjezdy do velmi náročného a zasněženého terénu na dvě vzdálená místa. Pomohli nemocnému člověku a vyčerpanému turistovi.

Horská služba nejprve obdržela žádost o spolupráci při transportu pacienta z horské samoty v lokalitě Nýdek-Loučka. Volající využil aplikaci Záchranka, která dokáže určit polohu. Aplikace ale záchranářům určila lokalitu, která je obzvlášť v zimních měsících velmi těžko dostupná. Situace se začala dramatizovat.

Marek Fryš, tiskový mluvčí Horské služby ČR: “Přivolaný vůz rychlé zdravotnické záchranné služby cestou za pacientem zapadl ve sněhu a jeho posádka čekala na příjezd hasičů. Horoslužebníci mobilizovali čtyřkolku, za kterou zapojili saně. I s odpovídající výbavou trvala Horské službě cesta náročným terénem přibližně hodinu.”
Marcel Svoboda, zasahující záchranář: “Horští záchranáři byli díky své výbavě a připravenosti na zimní podmínky jediní, kdo se v tu chvíli mohl za pacienty dostat a transportovat je do bezpečí.”

Záchranáři muže vyšetřili a připravili na náročnou cestu k sanitce, která trvala zhruba půl hodiny. Zdravotníci muže ošetřili a transportovali do nemocnice. Na záchranáře ale vzápětí čekala další výzva.

Marek Fryš, tiskový mluvčí Horské služby ČR: “Při předávání pacienta z horské samoty dostali záchranáři hned další výzvu s prosbou o součinnost se sdělením, že v lokalitě Malý Polom v Těšínských Beskydech sedí u rozcestníku zcela vyčerpaný mladý muž neschopen dalšího samostatného pohybu.”
Jakub Masopust, zasahující záchranář: „Od hlášené lokality nás dělil úsek přes hřeben velmi náročným zasněženým terénem. Na místo tedy musel vyrazit kolega ze stanice Velký Polom a koordinace celé situace probíhala mezi oběma týmy na dálku.“

Vyslaný záchranář nalezl vyčerpaného turistu, kterému poskytl tepelný komfort. Pro tyto účely záchranáři s sebou vždy mají ve výbavě tzv. "zateplovací balíček".

Marek Fryš, tiskový mluvčí Horské služby ČR: “Vzhledem k nepřízni počasí, klesající teplotě a pokročilé odpolední hodině se první tým vydal hlídce s vyčerpaným mužem naproti se zásobami pohonných hmot. Technika horské služby totiž v takovýchto náročných terénních podmínkách spotřebuje několikanásobně vyšší množství paliva. Po doplnění pohonných hmot hlídky úspěšně transportovaly vyčerpaného muže do místa jeho horského ubytování a předaly ho do osobní péče přátel.”
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy