Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Muž v Kopřivnici měl byt plný chemikálií a zřejmě vyráběl pyrotechniku, ta explodovala

Policie zveřejnila podrobnosti k případu exploze v bytě v Kopřivnici. Televize Polar už ve čtvrtek večer přinesla informaci, že muž měl doma vyrábět pyrotechniku. O těchto zjištěních informovala v pátek i policie. Muže čeká zřejmě obvinění z obecného ohrožení.

Exploze byla ohlášena po 19. hodině. Na místo ihned přijely všechny složky Integrovaného záchranného systému. Na místo vyjeli profesionální hasiči ze stanic Kopřivnice, Nový Jičín, Frýdek-Místek a Ostrava-Zábřeh, kteří s sebou vezli speciální kontejnery určené pro stabilizaci budov. Spolu s profesionálními hasiči na místě zasahovali i místní dobrovolní hasiči z Kopřivnice. Během zásahu byli vysláni do Kopřivnice i profesionální hasiči z Bílovce, kteří zajišťovali dopravu statika na místo události.

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Ze svých bytů byly evakuovány přes čtyři desítky osob, a to za asistence policistů, kteří kontrolovali, zda nájemníci byty opustili. Policisté byli v kontaktu jak se samosprávou, tak s hasiči."
Lukáš Popp, mluvčí HZS MSK: "Hasiči po příjezdu zahájili průzkum bytu, kde zjišťovali, zda po explozi nezůstal někdo pod troskami zdi. Současně provedli kontrolu, zda v bytě nehoří a nejsou případně žádná skrytá ohniska. Po provedení průzkumu hasiči odvětrali mírně zakouřené prostory, neboť požár menšího rozsahu byl uhašen před příjezdem hasičů. Během zásahu bylo z panelového osmi patrového domu evakuováno celkem 47 osob, kterým bylo zajištěno provizorní přístřeší a pitný režim ve vedlejším vchodě druhého panelového domu. Po celou dobu zásahu byl pro evakuované osoby připraven i evakuační autobus."

Záchranáři odvezli do nemocnice 29letého uživatele bytu, kterým otřásla exploze. Nikdo další se nezranil.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "Pacient utrpěl středně těžké popáleniny obličeje a ruky."

Vzhledem k poškození bytu a okolnostem byl na místo přivolán statik a plynař z důvodů možného úniku plynu.

Lukáš Popp, mluvčí HZS MSK: "Z důvodu exploze a následnému pádu stěny, byl na místo povolán statik, který zkoumal, zda je daný byt staticky narušen. Tato obava se naštěstí nepotvrdila a technika určená pro stabilizaci budov nebyla na místě potřeba a mohla se tak vrátit na svou základnu. Spolu se statikem byli na místo povolání i plynaři, kteří provedli kontrolu rozvodů plynu v panelovém domě."

K ohledání místa byli přivoláni pyrotechnici z Pyrotechnické služby Policie ČR, psovod se služebním psem k vyhledávání akcelerantů a specialisté z odboru kriminalistické techniky a expertiz krajského ředitelství.

Lukáš Popp, mluvčí HZS MSK: "Po ukončení činnosti hasičů, předal velitel zásahu panelový dům Policii ČR, která zahájila šetření příčiny exploze. Jelikož bylo rozhodnuto, že celý dům bude nepřístupný pro obyvatele až do ranních hodin 30.12.2022, zajistili hasiči, ve spolupráci s vedení města Kopřivnice, provizorní ubytování pro dvě osoby. Ostatní osoby našly zázemí u svých příbuzných a známých. Hasiči na místě pomáhali i s převozem osob do provizorního ubytování."
Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Policisté na místě pracovali v podstatě až do brzkých ranních hodin, přičemž zajistili stopy a předměty, jejichž odborné zkoumání provedou pyrotechnici. Kriminalisté dokumentovali i další související skutečnosti. Z dosud zjištěných informací vyplývá, že muž měl mít v bytě různé chemické látky a současně pyrotechnické výrobky, přičemž k explozi mělo dojít při či následně po manipulaci s chemikáliemi."

S touto verzí zatím policisté pracují, protože neměli možnost muže ještě kvůli jeho zranění vyslechnout.

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Kriminalisté oddělení obecné kriminality územního odboru Nový Jičín věc prověřují pro podezření z trestného činu obecné ohrožení. I nadále budou pokračovat v jednotlivých úkonech trestního řízení."

Od pátečních ranních hodin se postupně vrací evakuovaní obyvatelé do svých bytů.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy