Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Členové USAR týmu z MSK se zúčastnili speciálního cvičení v Jordánsku

Cílem speciálního hasičského cvičení v Jordánsku bylo posílit připravenost na možnou katastrofu typu zemětřesní. Od 13. do 16. března se ho účastnili i členové českého USAR týmu z Moravskoslezského kraje v čele s Jiřím Němčíkem. Ten byl i velitelem českého USAR týmu, který zasahoval po ničivém zemětřesení v Turecku v únoru.

Oficiální název cvičení Jordan Israel Palestine full scale Exercise, jehož cílem bylo prověření připravenosti států Jordánsko, Izrael a Palestina (JIP) na možné katastrofy v těchto regionech, jakož i zvýšení interoperability, se konalo v širší oblasti řeky Jordán.

Kamila Langerová, mluvčí HZS MSK: "Díky reálnému operačnímu cvičení s nasazením jednotek přímo v terénu bylo možné získat povědomí zejména o složitosti nasazení mezinárodní pomoci při zemětřesení, které by postihlo všechny hostitelské země JIP, ale také informace o systému a kapacitách bezpečnostních složek, které by v důsledku katastrofy byly nasazeny. Činnost českého týmu spočívala nejen v koordinačních aktivitách, ale také v praktickém testování a aplikování systému průzkumu zřícených budov dle metodiky INSARAG. Členové byli rovněž seznámeni se systémem posuzování poškození statiky budov izraelskou stranou, která má pro tyto případy vycvičeny speciální expertní týmy."

Vzhledem k napjatým vztahům jednotlivých hostitelských zemí, probíhalo celé cvičení za přísných bezpečnostních opatření a český tým byl nasazen v rámci Izraele a Palestiny.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy