Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Lékařská fakulta Ostravské univerzity požádala o akreditaci pro stomatologii

Celý MS kraj |

Ostravská univerzita odeslala aktualizovaný akreditační spis pro výuku v oboru stomatologie. Pokud ho Národní akreditační úřad schválí, na podzim by mohli nastoupit studenti do prvního ročníku. Univerzita je na vše pečlivě připravena. V Moravskoslezském kraji aktuálně chybí až 150 zubařů.

Lékařská fakulta Ostravské univerzity obdržela už na začátku letošního roku souhlasné stanovisko k výkonu povolání v oboru stomatologie z ministerstva zdravotnictví. Fakulta čekala na souhlasné stanovisko několik měsíců, proto musela aktualizovat a doplnit akreditační spis o další nová jména stomatologů, kteří se budou věnovat výuce studentů a zároveň vědecké práci.

Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty OU: "Myslím si, že je to velmi slušné. My vnímáme to, že na nás budou velmi přísné požadavky, jako na začínající studijní program, takže jsme se to snažili posílit, jak to jenom šlo. A i vědecky to není jenom otázka vyučujícího personálu, ale vyžaduje se určitý počet docentů, absolventů z Ph.D., grantová a publikační činnost a podobně. Ale věřím, že se nám to povedlo."

Ve čtvrtek odpoledne odeslala Lékařská fakulta finální verzi akreditačního spisu k nově vznikajícímu Studijnímu programu Zubní lékařství Radě pro vnitřní hodnocení Ostravské univerzity.

Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty OU: "Ta spis zhodnotí a projedná v co nejkratší době a v případě schválení, což se očekává, odešle na Národní akreditační úřad."

Posuzování spisu totiž může trvat až tři měsíce. Univerzita cílí na červnové zasedání Národního akreditačního úřadu.

Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty OU: "Je to významný krok k tomu, aby na ostravské lékařské fakultě mohli první studenti Zubního lékařství nastoupit už v září."

Pokud se lékařské fakultě akreditaci podaří získat, mohlo by na ní nový obor začít studovat zatím prvních dvacet studentů.

Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty OU: "Stomatolog může hned druhý den po ukončení studia pracovat ve vlastní ordinaci. A proto je to velmi náročné pro individualizovanou praktickou výuku."

Zázemí pro studenty fakulta připravuje už delší dobu.

Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty OU: "Máme dokonce i plán B, kdyby to posuzování trvalo delší dobu, tak jsme schopni vypsat přijímací řízení v září a studenti by nám nastoupili v říjnu. Takže my doufáme, že to dopadne. Udělali jsme pro to maximum a teď už je to na straně Národního akreditačního úřadu."

O tom, že je výchova vlastních absolventů stomatologie ve zdejším regionu velmi potřebná podle něj svědčí i fakt, že se do výběrových řízení na praktickou výuku přihlásily desítky stomatologů z praxe, kteří s ní chtějí aktivně pomoci.

Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty OU: "Paralelně probíhají rekonstrukční práce a nákupy i ve Fakultní nemocnici Ostrava, kde vznikají nové stomatologické ordinace a připravuje se laboratorní zázemí nezbytné k praktické výuce studentů."

Vzhledem k tomu, že je výuka zubního lékařství mimořádně finančně náročná, neobešla by se fakulta při zřízení nového studijního programu bez finanční podpory kraje a města.

Ivo Vondrák, hejtman MSK: "Problém s nedostatkem zubařů trápí nejen náš region, je to celorepublikové téma. Věřím, že se Ostravské univerzitě podaří získat potřebnou akreditaci. Stávající situace, kdy spousta lidí nemá vlastního zubaře a své potíže musí řešit pouze na zubní pohotovosti, je totiž neudržitelná. Zubní lékařství na Ostravské univerzitě musí disponovat špičkovým vybavením a zázemím odpovídajícím vybavení nejmodernějších zdravotnických zařízení. Proto společně s městem Ostrava nový obor finančně podpoříme."

Kraj Ostravské univerzitě přispěl částkou 14,3 milionu korun.

Stejnou částkou projekt podpořilo ze svého rozpočtu také statutární město Ostrava.

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Jsme si dobře vědomi, že se jedná o personálně, finančně i organizačně velmi složitý projekt, a práce, kterou tým lékařské fakulty dosud odvedl na jeho přípravě, zaslouží poklonu. Z finančních zdrojů města budou v tomto případě mimo jiné pořízeny dentální simulátory, cvičné zubní soupravy, rentgeny a další vybavení."

Celkové náklady na vybudování základního zázemí a přípravu výuky jsou odhadovány na více než 40 milionů korun. S ohledem na finanční náročnost je projekt rozdělen do tří let. V Moravskoslezském kraji aktuálně chybí až 150 zubařů a celé České republice nemá podle stomatologů svého lékaře přes milion lidí.

Nahlásit chybu


K tématu

Studenti Ostravské univerzity se školí na budoucí záchranáře

5. května 2023 12:41 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

První skupina studentů bakalářského oboru Zdravotnického záchranářství z Ostravské univerzity absolvovala v uplynulých dnech úvodní vzdělávání v rámci své povinné praxe. Budoucím kolegům se přitom před prvními zkušenostmi skutečné práce v terénu věnují školitelé Vzdělávacího a výcvikového střediska Zdravotnické záchranné služby MSK.

Ostravští lékaři vyráží na misi do západoafrického Beninu

4. ledna 2024 14:51 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Ostravské lékařské špičky vyráží na misi do Beninu. Skupinu expertů povede děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity Rastislav Maďar. Lékaři budou na místě poskytovat potřebnou specializovanou zdravotní péči obyvatelům jedné z nejchudších zemí západní Afriky.

Lékařská fakulta Ostravské univerzity se otvírá studentům ze zahraničí

4. května 2023 19:04 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Lékařská fakulta Ostravské univerzity získala akreditaci pro výuku studijního programu Všeobecné lékařství v angličtině. První zahraniční studenti nastoupí už v září letošního roku. Ročně by přitom mohlo na fakultě studovat medicínu až 50 zájemců ze zahraničí.


Krnovská nemocnice má jako první v Česku unikátní transportní systém vzorků

Včera 18:41 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Jamajský sprinter Usain Bolt uběhne 250 metrů za cca 23 sekund. Stejnou rychlostí nyní běhají po areálu krnovské nemocnice laboratorní vzorky v novém přepravním systému. Rychlostí 8 až 10 metrů za sekundu jsou transportovány z vyšetřoven do laboratoří nemocnice.

Domovníci preventisté se mariánskohorské radnici osvědčili. Problémy řeší rychle a zodpovědně

Obvod Ostrava-Mariánské Hory a Hulváky postupně zlepšuje technický stav bytových domů, jejich okolí a také bezpečnost. Za vším stojí domovníci preventisté, kteří se momentálně starají o 15 lokalit v obvodu.

Zelené parkoviště na Slezské ve Frýdku-Místku má být hotové ještě letos

Výstavba nového parkoviště na sídlišti Slezská ve Frýdku-Místku je před spuštěním. Místo zde najde na čtyři desítky aut. Stavba by měla začít do konce května a hotovo má být ještě letos. Parkoviště bude zasazeno do zeleně, aby se nenarušoval ráz okolí betonovou plochou.

Památník životické tragédie čeká rekonstrukce, lidé to vítají

Muzeum Těšínska se chystá zahájit práce na rekonstrukci životického památníku v Havířově. Práce by měly být dokončeny do srpna, aby se zde mohl uskutečnit pietní akt k uctění památky zavražděných mužů gestapem.

Marica ožívá. Strašák Poruby se po letech mění na bytový dům

Marica. Ruina, která několik let strašila obyvatele porubského 5. obvodu, se konečně mění k lepšímu. Poté, co získala nového majitele, vzniká tady moderní bytový dům.

Studenti slezskoostravského gymnázia se chystají do Tanzánie, jejich projekt podporuje místní školu

Studenti hladnovského gymnázia možná vycestují ze Slezské Ostravy až do Tanzánie, a to díky projektu Hakuna Matata. Projekt sami vypracovali od píky s cílem zlepšit výuku na partnerské škole, podpořit výstavbu internátu, a zároveň si rozšířit vlastní obzory. Africkou expedici plánují už na leden.

Cyklistická doprava se stává v Ostravě fenoménem. Důležité ale je dbát na bezpečnost

Cyklistická doprava se v Ostravě stává fenoménem. Mnozí obyvatelé města i okolí využívají kolo denně a díky husté síti cyklostezek je to stále bezpečnější způsob dopravy. Na oblibě získává také sdílení jízdních kol. Strážníci proto často pořádají nejrůznější preventivní akce a vzdělávají cyklisty.

Kamerami jsou už vybaveny všechny vozy MHD v Ostravě. Velmi to zvyšuje bezpečnost

Jedním z důležitých faktorů při snaze o přilákání pasažérů do městské hromadné dopravy je její bezpečnost. Ostravský dopravní podnik na to velmi dbá a proto byla všechna vozidla vybavena kamerovým systémem. Nejen že to působí preventivně na zloděje a výtržníky, ale pomáhá to také policistům při odhalování pachatelů trestných činů.

Ve Slezské Ostravě se po zimě opravují výtluky, silnice se ale v obvodu opravují celoročně

Slezská Ostrava začala stejně jako ostatní městské obvody po zimě s opravou výtluků. Ve Slezské ale probíhá oprava silnic celoročně. Zajišťují ji slezskoostravské technické služby.

Studenti VŠB zkoumali možnosti rychvaldských veřejných prostranství a jejich využití

17. dubna 2024 20:00 | Rychvald | Michal Slonina | Rychvaldský miniexpres

Workshop studentů Vysoké školy báňské naplno odstartoval spolupráci s městem Rychvald. Cílem projektu bude zvelebit veřejná prostranství a navrhnout jejich možné další využití.

Podíl obnovitelných zdrojů v Německu prudce roste

Před rokem, v polovině dubna 2023, skončil v Německu provoz tří posledních jaderných reaktorů. V jaderných elektrárnách Německo v té době vyrábělo již jen zhruba pět procent elektřiny.

Odboráři z Liberty: přicházejí jen špatné signály

Situace v ostravské huti Liberty je stále složitá. Výroba byla utlumena, už zhruba 1000 zaměstnanců společnost opustilo, ostatní nepracují a dostávají 70 procent platu. MS kraj velmi stojí o to, aby se kritická situace, která vznikla mimo jiné i neschopností Liberty platit za energie, co nejdříve vyřešila.

Koloběžkář bez přilby skončil po nehodě u Třince v ohrožení života v nemocnici

17. dubna 2024 20:29 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Zdravotnická záchranná služba zasahovala ve středu ráno u vážně zraněného koloběžkáře v třinecké místní části Oldřichovice. Lékař ho musel kvůli vážným zraněním uvést do umělého spánku a v ohrožení života ho vrtulník přepravil do nemocnice.

Hasiče zaměstnal velký požár haly s dřívím na Novojičínsku. Uchránili majetek za 32 milionů

17. dubna 2024 15:23 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Devět jednotek hasičů zasahovalo v noci na středu u náročného požáru haly s dřívím v Bartošovicích na Novojičínsku. Byl vyhlášen druhý stupeň poplachu. Oheň způsobil škodu za 5,3 milionu korun. Hasiči svým zásahem uchránili majetek za 32 milionů.

Valenta a Blašková si v Havířově olympiádu nevybojovali

16. dubna 2024 21:23 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

Unikátní turnaj se podařilo získat Havířovu do svého Národního tréninkového centra stolních tenistů. Smíšené páry z celého světa tam bojovaly o přímý postup na olympijské hry v Paříži. Své želízko v ohni měla i České republika.

V Bruntále otevřeli nové prostory pro pečovatelskou službu v adaptované vile

16. dubna 2024 17:33 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Bruntál adaptoval nové prostory pro pečovatelskou službu ve vilovém objektu v Domově pro seniory. Bývalá lékařská vila na zahradě domu po odchodu odborného lékaře zůstala bez využití. Plánované propojení s domovem pro seniory by bylo velmi nákladné. Domov proto nabídl prostory městu.

Lékařská fakulta Ostravské univerzity požádala o akreditaci pro stomatologii
Vydáno 24. března 2023 22:22, Celý MS kraj, Jiří Cileček
Ostravská univerzita odeslala aktualizovaný akreditační spis pro výuku v oboru stomatologie. Pokud ho Národní akreditační úřad schválí, na podzim by mohli nastoupit studenti do prvního ročníku. Univerzita je na vše pečlivě připravena. V Moravskoslezském kraji aktuálně chybí až 150 zubařů.

ilustrační snímek; zdroj foto: freepik.com

Lékařská fakulta Ostravské univerzity obdržela už na začátku letošního roku souhlasné stanovisko k výkonu povolání v oboru stomatologie z ministerstva zdravotnictví. Fakulta čekala na souhlasné stanovisko několik měsíců, proto musela aktualizovat a doplnit akreditační spis o další nová jména stomatologů, kteří se budou věnovat výuce studentů a zároveň vědecké práci.

Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty OU: "Myslím si, že je to velmi slušné. My vnímáme to, že na nás budou velmi přísné požadavky, jako na začínající studijní program, takže jsme se to snažili posílit, jak to jenom šlo. A i vědecky to není jenom otázka vyučujícího personálu, ale vyžaduje se určitý počet docentů, absolventů z Ph.D., grantová a publikační činnost a podobně. Ale věřím, že se nám to povedlo."

Ve čtvrtek odpoledne odeslala Lékařská fakulta finální verzi akreditačního spisu k nově vznikajícímu Studijnímu programu Zubní lékařství Radě pro vnitřní hodnocení Ostravské univerzity.

Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty OU: "Ta spis zhodnotí a projedná v co nejkratší době a v případě schválení, což se očekává, odešle na Národní akreditační úřad."

Posuzování spisu totiž může trvat až tři měsíce. Univerzita cílí na červnové zasedání Národního akreditačního úřadu.

Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty OU: "Je to významný krok k tomu, aby na ostravské lékařské fakultě mohli první studenti Zubního lékařství nastoupit už v září."

Pokud se lékařské fakultě akreditaci podaří získat, mohlo by na ní nový obor začít studovat zatím prvních dvacet studentů.

Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty OU: "Stomatolog může hned druhý den po ukončení studia pracovat ve vlastní ordinaci. A proto je to velmi náročné pro individualizovanou praktickou výuku."

Zázemí pro studenty fakulta připravuje už delší dobu.

Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty OU: "Máme dokonce i plán B, kdyby to posuzování trvalo delší dobu, tak jsme schopni vypsat přijímací řízení v září a studenti by nám nastoupili v říjnu. Takže my doufáme, že to dopadne. Udělali jsme pro to maximum a teď už je to na straně Národního akreditačního úřadu."

O tom, že je výchova vlastních absolventů stomatologie ve zdejším regionu velmi potřebná podle něj svědčí i fakt, že se do výběrových řízení na praktickou výuku přihlásily desítky stomatologů z praxe, kteří s ní chtějí aktivně pomoci.

Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty OU: "Paralelně probíhají rekonstrukční práce a nákupy i ve Fakultní nemocnici Ostrava, kde vznikají nové stomatologické ordinace a připravuje se laboratorní zázemí nezbytné k praktické výuce studentů."

Vzhledem k tomu, že je výuka zubního lékařství mimořádně finančně náročná, neobešla by se fakulta při zřízení nového studijního programu bez finanční podpory kraje a města.

Ivo Vondrák, hejtman MSK: "Problém s nedostatkem zubařů trápí nejen náš region, je to celorepublikové téma. Věřím, že se Ostravské univerzitě podaří získat potřebnou akreditaci. Stávající situace, kdy spousta lidí nemá vlastního zubaře a své potíže musí řešit pouze na zubní pohotovosti, je totiž neudržitelná. Zubní lékařství na Ostravské univerzitě musí disponovat špičkovým vybavením a zázemím odpovídajícím vybavení nejmodernějších zdravotnických zařízení. Proto společně s městem Ostrava nový obor finančně podpoříme."

Kraj Ostravské univerzitě přispěl částkou 14,3 milionu korun.

Stejnou částkou projekt podpořilo ze svého rozpočtu také statutární město Ostrava.

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Jsme si dobře vědomi, že se jedná o personálně, finančně i organizačně velmi složitý projekt, a práce, kterou tým lékařské fakulty dosud odvedl na jeho přípravě, zaslouží poklonu. Z finančních zdrojů města budou v tomto případě mimo jiné pořízeny dentální simulátory, cvičné zubní soupravy, rentgeny a další vybavení."

Celkové náklady na vybudování základního zázemí a přípravu výuky jsou odhadovány na více než 40 milionů korun. S ohledem na finanční náročnost je projekt rozdělen do tří let. V Moravskoslezském kraji aktuálně chybí až 150 zubařů a celé České republice nemá podle stomatologů svého lékaře přes milion lidí.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000036369/lekarska-fakulta-ostravske-univerzity-pozadala-o-akreditaci-pro-stomatologii