Sabina Bučková se dostala po rozvodu do tíživé situace. Jako samoživitelka se dvěma dětmi neměla dostatek financí na bydlení v komerčních pronájmech a tak ji velice pomohlo, že ostravský magistrát nabízí sociální bydlení.
Sabina Bučková, nájemnice sociálního bytu: "Já jsem byla v takové situaci, že jsem neměla na kauce. byla jsem s dětmi sama. Ten byt pro mně hodně znamená, protože mám zajištěné děti a mají prostě to svoje."
Nájemnice je v pravidelném kontaktu se sociální pracovnicí, která ji pomáhá a radí při řešení nejrůznějších problémů.
Petra Tkáčová, sociální pracovnice MMO: "Navštěvujeme klienty většinou jednu týdně v domácnosti a pomáháme jim."
Ostrava je v projektech sociálního bydlení lídrem a už od roku 2016 cíleně pracuje na jejich rozvoji.
Zbyněk Pražák, náměstek primátora Ostravy: „Zajištění vhodného bydlení a rostoucí náklady na nájemné a na energie představují pro řadu obyvatel vážné problémy, s nimiž si často neví rady. Proto je zde Kontaktní místo pro bydlení, poskytující základní poradenství s nabídkou možností, jak konkrétní situaci co nejlépe vyřešit. Přijímá také žádosti o sociální byty, které jsou zajišťovány ve spolupráci ostravského magistrátu s městskými obvody a se společností Heimstaden. Kontaktní místo pro bydlení naleznou zájemci v prostoru Sociopointu v budově Magistrátu města Ostravy. Pro ty domácnosti, které jsou začleněny do projektu sociálního bydlení, pak zajišťujeme ‚doprovázení‘ prostřednictvím sociálního pracovníka, který jim pomáhá, aby si dokázali bydlení trvale udržet. V rámci této spolupráce je vždy zpracován individuální plán se stanovením dílčích cílů, na jejichž dosažení by se měl klient zaměřit a které jsou průběžně společně vyhodnocovány."
Od loňského roku nabízí magistrát v rámci Sociopointu i sociální bydlení. Do projektu je zapojeno 6 městských obvodů.
Zdeněk Živčák, vedoucí odboru sociálních věcí MMO: „Sociální bydlení vnímáme jako klíčovou aktivitu pro řešení nepříznivé bytové situace domácností. Naší snahou je pomoci lidem v situacích, z nichž se nemohou dostat vlastními silami."
Ostrava může být vzorem pro ostatní města v celé zemi a proto také spolupracuje s ministerstvy na přípravě zákona o podpoře bydlení.
Anna Hájková, Ministerstvo pro místní rozvoj: „Ministerstvo pro místní rozvoj vychází při přípravě zákona o podpoře v bydlení z dobrých praxí obcí po celé republice a Ostrava je jedním z měst, kterým se dlouhodobě daří nabízet pomocnou ruku lidem v bytové nouzi, proto rádi čerpáme z těchto zkušeností. Připravovaný zákon nabídne systémové ukotvení podpory v bydlení a její dlouhodobé a stabilní financování."
Ostrava se může pochlubit vynikajícími výsledky. 85 procent nájemníků si totiž bydlení udrželo i po skončení sociálního programu.