Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Informatici Ostravské univerzity pomáhají Šilheřovicím tvořit digitální modely památek

Celý MS kraj |

Informatici Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity (PřF OU) pomáhají Šilheřovicím s tvorbou 3D modelů vybraných památek. Pro obec navrhli řešení, které v budoucnu nabídne všem zájemcům digitální pohled na tamní pamětihodnosti, a zároveň je pro obec finančně dostupnější.

V rámci projektu „Stezka po stopách rodu Rothschildů“ chce obec na Opavsku s polskými partnery z Krzyzanowic zviditelnit kulturní a přírodní zajímavosti veřejnosti a přiblížit všem zájemcům společnou historii povodí Horní Odry. Jedním z chystaných výstupů je i vytvoření digitálních 3D modelů vybraných památek, které by tak mohly být k dispozici online. Šilheřovice oslovily specializované firmy, které se modelováním zabývají, odhadovaná cena v řádech milionů korun ale byla mimo možnosti projektu. Nakonec se tak rozhodli využít kontaktů na katedru informatiky a počítačů PřF OU a spolu s akademiky i studenty zkusili najít dostupnější řešení.

Pavel Smolka, doktor katedry informatiky a počítačů PřF OU: "Najít ekonomicky dostupnější řešení pro nás byla výzva. Nakonec jsme navrhli takové, které pracuje s hardwarem běžně dostupným takřka každému. Pro mapování památek jsme tak využili dron se 4K kamerou, mobilní telefon s technologií LIDAR. Pro získání podkladů jsme tak kombinovali metodu fotogrammetrie a metodu využívající laserového skeneru společnosti Apple. Následně jsme na výkonnějším herním počítači s vhodnou grafickou kartou byli schopní vytvořit 3D model. Samozřejmě víme, že obě metody mají své limity a naše modely úplně nemají parametry komerčních řešení, náš záměr ale nebyl se jim vyrovnat nebo je překonat. Chtěli jsme návštěvníkům Šilheřovic poskytnout detailnější představu o památkách."

Samotné mapování památek a jejich převod do 3D modelů měli na starost studenti. Celý proces jim zabral několik měsíců.

Marek Malina, doktorand katedry informatiky a počítačů: "Mapování je do značné míry závislé na počasí a světelných podmínkách. Museli jsme mít k dispozici opravdu kvalitní video výstup, což se ne vždy povedlo. I proto, pokud to tedy bylo možné, jsme se snažili kombinovat hned dvojici metod, abychom měli co nejrelevantnější data pro výpočet 3D modelu a jeho následnou ruční úpravu. Třeba kašnu v šilheřovickém zámku jsme modelovali zhruba 3 dny, protože bylo dominantní využití technologie LIDAR a dronem jsme řešili jen sousoší uprostřed."

V současnosti informatici PřF OU finišují s dokončováním 3D modelů. Ty by následně měly najít využití v turistickém centru i na webu.

Stanislav Lipinský (ODS), starosta Šilheřovic: "Těch 3D modelů bude v tuto chvíli zatím pět. Samozřejmostí jsou pro nás zámek a zrenovovaná kašna. Věřím, že to bude ta nejlepší upoutávka pro turisty, která lidem ze vzdálenějších koutů Česka i zahraničí ukáže, jaké památky může u nás v Šilheřovicích vidět na vlastní oči."

Přeshraniční projekt končí 30. června a do té doby by mělo být všechno připravené a k dispozici pro všechny zájemce.

Nahlásit chybu


K tématu

Kostel z Ostravy-Hrušova usiluje o úspěch v celostátní soutěži podporující obnovu památek

15. srpna 2023 13:50 | Ostrava-Slezská Ostrava | Jiří Cileček

Farnost Ostrava-Hrušov usiluje o významné ocenění, které by mohlo pomoct s dalšími opravami tamního kostela. Chrám sv. Františka a Viktora uspěl v krajském kole soutěže Máme vybráno, ve které lidé hlasují pro památky blízké jejich srdci.

V Ostravě začíná výstavba vědecko-výzkumného centra LERCO za 1,8 miliardy korun

22. ledna 2024 16:21 | Ostrava-město | Jiří Cileček

V areálu Lékařské fakulty Ostravské univerzity začala výstavba vědecko-výzkumného centra LERCO (Life Environment Research Center Ostrava). Nové prostory budou zázemím pro devět výzkumných týmů zaměřených na biomedicínu, přírodní vědy a behaviorální zdraví. Celý projekt vyjde na 1,8 miliardy korun. Samotná budova za 700 milionů bude hotová v roce 2026. ve Ve stejném roce má pak projekt začít i fungovat v plném rozsahu.

Ostravská univerzita digitalizuje přijímání přihlášek na všechny své fakulty

9. března 2024 12:09 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Uchazeči o prezenční, kombinované či distanční studium na Ostravské univerzitě mohou podat elektronickou přihlášku do 15. března letošního roku. A to na všech šest fakult i na všechny typy studia: prezenční, distanční i kombinované. Univerzita tak navazuje na loňský podzim, kdy si vyzkoušela spolupráci s Bankovní identitou poprvé.


Obyvatelé Karviné oslavili na náměstí Den Země. Rozhodovali i ve výtvarné soutěži

Na Masarykově náměstí se konal Den Země, jedna z dalších tradiční akcí, které pořádá město Karviná s několika dalšími organizacemi společně.

Kynologové z Frýdlantu nad Ostravicí pořádali Memoriál J. Kaštovského

V kynologickém areálu ve Frýdlantě nad Ostravicí se konal 28. ročník Memoriálu Kaštovského, v jehož disciplínách museli své dovednosti prokázat nejen psi, ale také jejich vůdci.

111 vyloučených z MHD při noční razii v Ostravě, nejčastěji jeli bez lístku

Včera 10:01 | Ostrava-město | Jiří Cileček

903 zkontrolovaných cestujících v celkem 35 spojích, a z toho 111 vyloučených pasažérů za nedodržování přepravních podmínek. To jsou výsledky kontrolní bezpečnostní akce asistentů přepravy Dopravního podniku Ostrava (DPO) a strážníků Městské policie Ostrava (MPO), která proběhla v noci z pátku na sobotu. Noční akce probíhala na tramvajových linkách v Ostravě-Jihu a tramvajových linkách v centru města.

20 kubíků odpadu vysbírali krajští úředníci z okolí Heřmanického rybníka v Ostravě

Včera 10:33 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

I letos se zaměstnanci Krajského úřadu Moravskoslezského kraje v Ostravě zapojili do akce Ukliďme Česko, která se koná u příležitosti Dne Země. Přes 30 lidí uklízelo kolem Heřmanického rybníka v Ostravě.

Děti ze ZŠ a MŠ Prameny se seznámily s hrdiny FAST. Naučily se rozpoznávat příznaky mrtvice

Děti z karviné základní a mateřské školy Prameny zažily nevšední vyučovací den. Učily se rozpoznat příznaky cévní mozkové příhody prostřednictvím programu Hrdinové Fast.

V porubské ZŠ Dětská proběhla oblíbená interaktivní výstava Svět fantazie z kostek

19. dubna 2024 14:39 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Už pošesté se v Porubě uskutečnila výstava modelů ze stavebnice Lego nazvaná Svět fantazie z kostek. Probíhala v prostorách Základní školy Dětská a opět byl o ni velký zájem.

U Dolních Tošanovic začal za jízdy hořet autobus na zemní plyn

19. dubna 2024 19:53 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

V pátek dopoledne vyjely tři jednotky hasičů k požáru autobusu na zemní plyn na okraj Dolních Tošanovic na Frýdecko-Místecku. V autobuse jeli čtyři lidé, kteří ho stihli včas opustit. Po uhašení hasiči pomáhali při odtahu autobusu a uklidili komunikaci, která byla během zásahu neprůjezdná.

Policisté se v pátek zaměřili silniční piráty. V MS kraji se měřilo na desítkách silnic

19. dubna 2024 10:46 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Policisté v pátek provedli v celé naší zemi monstrózní dopravní akci, zaměřenou na silniční piráty, kteří jezdí rychle. V Moravskoslezském kraji měřili například v Petřvaldu na Karvinsku, kde řidiči často překračují povolenou padesátku.

Ministerstvo schválilo záměr stavby Severního spoje. Ostrava o propojení Poruby a centra usiluje dlouho

19. dubna 2024 12:02 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Dobrá zpráva pro Ostravu přišla z ministerstva dopravy. Záměr výstavby tzv. Severního spoje, který propojí Porubu a centrum města je schválen. Investorem stavby je Moravskoslezský kraj.

Marica už nebude strašákem Poruby. Po letech trápení se mění na bytový dům

19. dubna 2024 14:32 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Marica. Ruina, která několik let strašila obyvatele porubského 5. obvodu, se konečně mění k lepšímu. Poté, co získala nového majitele, vzniká tady moderní bytový dům.

Únik radioaktivní látky na ostravském letišti byl námětem cvičení hasičů

19. dubna 2024 18:49 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Při nakládání do auta došlo k poškození balíčku, který přepravoval radioaktivní materiál. To byl námět mimořádného cvičení hasičů v areálu letiště Leoše Janáčka Ostrava.

Nejlepší dezert upekla na krajské soutěži žákyně střední školy v Českém Těšíně

19. dubna 2024 17:18 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Už posedmé se konala soutěž pro budoucí cukráře MARLENKA CUP. Zúčastnili se jí žáci ze všech 7 krajem zřizovaných škol, které nabízejí obor Cukrář. Letos byla hlavní surovinou čokoláda a kakao, které nejvíce proslavil dort à la Sacher. Své dovednosti a kreativitu předvedlo celkem 14 budoucích cukrářů.

Policie hledá padesátiletého muže z Havířova, naposledy ho viděli před měsícem

19. dubna 2024 15:22 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Kriminalisté vyhlásili pátrání po padesátiletém muži z Havířova. Naposledy ho viděli před měsícem v centru města a od té doby, jakoby se po něm slehla zem.

OKD může dál těžit uhlí, schválilo to ministerstvo životního prostředí

19. dubna 2024 12:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Těžební společnost OKD získala od Ministerstva životního prostředí souhlasné závazné stanovisko v procesu posuzování vlivu hornické činnosti na životní prostředí. Takzvaná EIA platí pro období roku 2024 až do ukončení činnosti. Posuzovaná hornická činnost zahrnuje dobývání uhlí i technickou likvidaci Dolu ČSM, která bude následovat po ukončení těžby.

Summit v Abú Dhabí přinesl inspiraci pro energetiku v našem kraji

Delegace MS kraje přijala pozvání na World Future Energy Summit ve Spojených arabských emirátech. Světová obchodní událost pro budoucí energii a udržitelnost se konala v Abu Dhabi a přinesla spoustu inspirativních příkladů i pro náš region.

Podíl obnovitelných zdrojů v Německu prudce roste

18. dubna 2024 21:49 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Energie a kraj

Před rokem, v polovině dubna 2023, skončil v Německu provoz tří posledních jaderných reaktorů. V jaderných elektrárnách Německo v té době vyrábělo již jen zhruba pět procent elektřiny.

Informatici Ostravské univerzity pomáhají Šilheřovicím tvořit digitální modely památek
Vydáno 15. května 2023 19:01, Celý MS kraj, Jiří Cileček
Informatici Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity (PřF OU) pomáhají Šilheřovicím s tvorbou 3D modelů vybraných památek. Pro obec navrhli řešení, které v budoucnu nabídne všem zájemcům digitální pohled na tamní pamětihodnosti, a zároveň je pro obec finančně dostupnější.

zdroj foto: Přírodovědecká fakulta Ostravské univerzity

V rámci projektu „Stezka po stopách rodu Rothschildů“ chce obec na Opavsku s polskými partnery z Krzyzanowic zviditelnit kulturní a přírodní zajímavosti veřejnosti a přiblížit všem zájemcům společnou historii povodí Horní Odry. Jedním z chystaných výstupů je i vytvoření digitálních 3D modelů vybraných památek, které by tak mohly být k dispozici online. Šilheřovice oslovily specializované firmy, které se modelováním zabývají, odhadovaná cena v řádech milionů korun ale byla mimo možnosti projektu. Nakonec se tak rozhodli využít kontaktů na katedru informatiky a počítačů PřF OU a spolu s akademiky i studenty zkusili najít dostupnější řešení.

Pavel Smolka, doktor katedry informatiky a počítačů PřF OU: "Najít ekonomicky dostupnější řešení pro nás byla výzva. Nakonec jsme navrhli takové, které pracuje s hardwarem běžně dostupným takřka každému. Pro mapování památek jsme tak využili dron se 4K kamerou, mobilní telefon s technologií LIDAR. Pro získání podkladů jsme tak kombinovali metodu fotogrammetrie a metodu využívající laserového skeneru společnosti Apple. Následně jsme na výkonnějším herním počítači s vhodnou grafickou kartou byli schopní vytvořit 3D model. Samozřejmě víme, že obě metody mají své limity a naše modely úplně nemají parametry komerčních řešení, náš záměr ale nebyl se jim vyrovnat nebo je překonat. Chtěli jsme návštěvníkům Šilheřovic poskytnout detailnější představu o památkách."

Samotné mapování památek a jejich převod do 3D modelů měli na starost studenti. Celý proces jim zabral několik měsíců.

Marek Malina, doktorand katedry informatiky a počítačů: "Mapování je do značné míry závislé na počasí a světelných podmínkách. Museli jsme mít k dispozici opravdu kvalitní video výstup, což se ne vždy povedlo. I proto, pokud to tedy bylo možné, jsme se snažili kombinovat hned dvojici metod, abychom měli co nejrelevantnější data pro výpočet 3D modelu a jeho následnou ruční úpravu. Třeba kašnu v šilheřovickém zámku jsme modelovali zhruba 3 dny, protože bylo dominantní využití technologie LIDAR a dronem jsme řešili jen sousoší uprostřed."

V současnosti informatici PřF OU finišují s dokončováním 3D modelů. Ty by následně měly najít využití v turistickém centru i na webu.

Stanislav Lipinský (ODS), starosta Šilheřovic: "Těch 3D modelů bude v tuto chvíli zatím pět. Samozřejmostí jsou pro nás zámek a zrenovovaná kašna. Věřím, že to bude ta nejlepší upoutávka pro turisty, která lidem ze vzdálenějších koutů Česka i zahraničí ukáže, jaké památky může u nás v Šilheřovicích vidět na vlastní oči."

Přeshraniční projekt končí 30. června a do té doby by mělo být všechno připravené a k dispozici pro všechny zájemce.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000037219/informatici-ostravske-univerzity-pomahaji-silherovicim-tvorit-digitalni-modely-pamatek