Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Ostravě začíná výstavba vědecko-výzkumného centra LERCO za 1,8 miliardy korun

Ostrava-město |

V areálu Lékařské fakulty Ostravské univerzity začala výstavba vědecko-výzkumného centra LERCO (Life Environment Research Center Ostrava). Nové prostory budou zázemím pro devět výzkumných týmů zaměřených na biomedicínu, přírodní vědy a behaviorální zdraví. Celý projekt vyjde na 1,8 miliardy korun. Samotná budova za 700 milionů bude hotová v roce 2026. ve Ve stejném roce má pak projekt začít i fungovat v plném rozsahu.

Stavba povolena! Takové nápisy teď stojí na cedulích okolo staveniště v areálu Lékařské fakulty (LF) v Ostravě Vítkovicích. Za plotem roste jeden z nejdůležitějších projektů Ostravské univerzity poslední dekády: Life Environment Research Center Ostrava, takzvané LERCO.

Petr Kopecký, rektor Ostravské univerzity: "Pro Ostravskou univerzitu je LERCO klíčový a zároveň ambiciózní projekt. Pracuje se na něm už mnoho let a toto slavnostní zahájení stavby je důležitým milníkem. Konečně se začíná ta velká myšlenka vybudování velkého vědecko-výzkumného centra zhmotňovat."
Roman Hájek; profesor, hlavní řešitel projektu: "Stavba centra je důležitým krokem k cíli. A tím je vybudování vědeckých týmů, které budou své úkoly řešit ve špičkovém zázemí a konkurenceschopném prostředí. Věřím, že nám LERCO pomůže se etablovat ve světě vědy a výzkumu."
Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity: "Jednou z hlavních priorit celé univerzity je rozvoj vědecké činnosti. Ta se očekává se od každého pracoviště a patří mezi základní kritéria akreditace studijních programů, včetně všeobecného lékařství. S výstavbou centra a sestavením nových vědeckých týmů se objeví řada grantových příležitostí a důraz budeme klást na praktické výstupy přispívající k pozitivní proměně regionu."

Centrum nebude lákadlem jen pro místní vědce a výzkumníky.

Jan Krkoška (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: "Vybudované špičkové centrum pro vědu a výzkum pomůže zvýšit prestiž a atraktivitu celého regionu. Dlouhá léta se potýkáme s takzvaným odlivem mozků. Projekty jako je LERCO mají za cíl je přilákat zpět a taky získat odborníky ze zahraničí. LERCO je jeden ze 13 strategických transformačních projektů, které mají být financovány z Fondu pro Spravedlivou transformaci, ve kterém je pro náš kraj připraveno 19 miliard korun. Proměně našeho regionu mají napomoci například i Černá kostka – Centrum digitalizace, vědy a inovací, které letos začneme stavět, nebo třeba TPA – Inovační centrum pro transformaci vzdělávání."
Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: "LERCO, lákadlo pro vědecké špičky, poslouží předpokládám jako semeniště mnoha výsledků vědeckých týmů, využitelných podnikatelským sektorem. Tvoříme v Ostravě, a vlastně i v kraji, podmínky pro propojení vědy, výzkumu a inovací i pro budoucí byznys. Vedle LERCO je také projekt REFRESH, realizovaný VŠB TU Ostrava, mimochodem v rámci tohoto projektu spolupracuje také Ostravská univerzita, a jde i o snažení města o rozšíření T-Parku. Vše směřuje v co největší využití a vytěžení výsledků snažení vědců působících v Ostravě."

Life Environment Research Center Ostrava (LERCO) je nově budovaný vědecko- výzkumný hub v Moravskoslezském kraji. Je hrazen z prostředků Evropské unie v rámci Operačního programu Spravedlivá transformace, která spadá do agendy Ministerstva životního prostředí. LERCO má za cíl transformovat region z uhelného na zdravější a chytřejší. Ostravská univerzita a její partneři mají vysoký odborný potenciál s ambicí stát se excelentním pracovištěm ve vybraných medicínských, přírodovědných, biomedicínských a behaviorálních oborech jako jeden ze základů vědecko-výzkumného pilíře podporujícího transformaci kraje. Tvořit jej má devět excelentních výzkumných týmů. Potkávat se zde budou odborníci z Lékařské, Přírodovědecké a Pedagogické fakulty OU, Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava (VŠB–TUO) i lékaři z praxe z Fakultní nemocnice Ostrava (FNO). Propojení s komerčním sektorem zajistí spolupráce s Moravskoslezským inovačním centrem (MSIC).

Nahlásit chybu


K tématu

Nemocnice v Ostravě-Vítkovicích nabízí diabetikům unikátní vyšetření žaludku

25. listopadu 2023 18:44 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Vítkovická nemocnice nabízí diabetikům možnost účastnit se důležitého výzkumu. Pomocí unikátního vyšetření žaludku se snaží zkoumat gastroparézu, což je zpomalená funkce žaludečního vyprazdňování. A postihuje i pacienty s cukrovkou a může snížit kvalitu jejich života.

Na magistrátu se setkali výjimeční studenti. Jde o stipendisty programu Talent roku

2. června 2023 8:46 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Ostrava si velice váží nadaných studentů a snaží se je podporovat. Ti nejnadanější pak dostávají od města i stipendium a jejich příběhy jsou zveřejněny jako inspirace ostatním. Vybrané talenty za letošní rok se představily ve foyeru Nové radnice.

Tylův sad ve Slezské Ostravě projde kompletní revitalizací a úpravou

18. července 2023 15:07 | Ostrava-Slezská Ostrava | Jiří Cileček

Nový moderní a přírodě blízký park. Takový bude po revitalizaci a kompletní proměně Tylův sad u Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity. Jeho úpravy byly připraveny ve spolupráci s obvodem, občany a také samotnou fakultou. Park doplní nový mobiliář, pěší trasy i zeleň.


Na zámku Hošťálkovy byly objeveny nové, dosud neznámé malby a fresky

Včera 14:45 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Na zámku Hošťálkovy mezi Krnovem a Bruntálem objevili provozovatelé nové malby, o kterých nevěděli ani restaurátoři. Zámek měl v historii velké štěstí v tom, že nebyl zásadně devastován, pouze výmalby byly kompletně zatřeny. Před válkou patřil rodu Skrbenských a následně rodu Arco.

Ostrava přispěje na opravy památek a městských staveb. Dotační program funguje už 15 let

Ostrava podporuje rekonstrukce a opravy památek a významných městských staveb už mnoho let. V posledních 15 letech pak fungují dva programy, které dělí podporované objekty na klasické nebo industriální a na sakrální stavby.

Festival činoherního divadla hraje týden po celé Ostravě

Tradičně na několika místech se bude letos opět odvíjet program činoherního festivalu Dream Factory Ostrava. Úvodní představení patřilo pražskému Činohernímu klubu. Vedle Vojty Kotka či Ondřeje Rychlého v něm hraje Marta Dancingerová, která je tváří letošního ročníku festivalu.

Mladí hasiči z Horní Suché měli na závodech premiéru, obsadili krásné páté místo

Mladí dobrovolní hasiči rádi trénují požární útok i štafetu uzlů. Ještě více ale mají rádi závody a poměřování sil s ostatními družstvy. A to mohli při konání osmého kola mládežnické ligy, kde mělo svou premiéru i družstvo z Horní Suché.

V Ostravě soutěžili dopravní policisté. Regulovčík roku musí zvládnout křižovatku i skvěle řídit

Ostrava opět po roce hostila dopravní policisty ze všech koutů MS kraje. Uskutečnil se totiž další ročník soutěže Regulovčík roku, který obnáší nejen perfektní řízení křižovatky, ale i další dovednosti, které musejí dopraváci ve službě zvládnout.

Fakultní nemocnici Ostrava pomáhá 125 dobrovolníků. Pacienti díky nim přicházejí na jiné myšlenky

23. května 2024 20:50 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V ostravské Fakultní nemocnici nemocnici v současné době působí 125 dobrovolníků. Zajišťují servis nejen v kavárnách na onkologické a hematoonkologické klinice, ale pomáhají i odbornému personálu vyplnit čas pacientů.

Příští rok začne II. etapa stavby jižního obchvatu Opavy. ŘSD vyhlásilo tendr na zhotovitele

Severní obchvat Opavy, který je v provozu od loňského léta, výrazně ulevil centru města. Využívají ho všichni řidiči, kteří míří z Ostravy do Krnova a Bruntálu nebo opačným směrem. Z centra Opavy by už brzy mohli zmizet i kamiony, které míří do Olomouce a Hradce nad Moravicí.

Opava ušetří miliony na energiích díky fotovoltaickým elektrárnám na střechách škol a MDPO

23. května 2024 19:57 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Město Opava připravuje řadu energetických projektů. V současné době už má vypsáno výběrové řízení na 8 fotovoltaických elektráren, které se objeví mimo jiné na střechách školských zařízení.

Městský fotbalový klub Havířov upořádal pro všechny prvňáky velkou náborovou akci

Havířovský Městský fotbalový klub se opět zapojil do akce Měsíc náborů. Na hřišti si děti vyzkoušely nejen práci s míčem. Klub věří, že po náboru získá do svých řad až 50 nových dětí.

Mimořádné zastupitelstvo k zásahu policie na magistrátu ve Frýdku-Místku neschválilo program

Opoziční zastupitelé Frýdku-Místku chtěli řešit nedávný zásah policie na magistrátu. Několik zaměstnanců mělo být zapojeno do organizované trestné činnosti. Kvůli události se svolalo mimořádné zastupitelstvo. Město je ale vázáno mlčenlivostí a k případu tak nemůže sdělovat informace.

Festival činoherního divadla hraje týden po celé Ostravě

Tradičně na několika místech se bude letos opět odvíjet program činoherního festivalu Dream Factory Ostrava. Úvodní představení patřilo pražskému Činohernímu klubu. Vedle Vojty Kotka či Ondřeje Rychlého v něm hraje Marta Dancingerová, která je tváří letošního ročníku festivalu.

Ostrava přispěje na opravy památek a městských staveb. Dotační program funguje už 15 let

Ostrava podporuje rekonstrukce a opravy památek a významných městských staveb už mnoho let. V posledních 15 letech pak fungují dva programy, které dělí podporované objekty na klasické nebo industriální a na sakrální stavby.

Den Moravské Ostravy a Přívozu zve na bohatý program

Centrum Ostravy se chystá na druhý ročník akce Den Moravské Ostravy a Přívozu. Akce letos slibuje ještě více zábavy a také propojení s průběhem oslav 100 let Velké Ostravy.

Rodiny s dětmi se bavili na Bezva Festu, Přispět mohli i do sbírky Srdce pro Porubu

23. května 2024 21:13 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Letní koupaliště v Ostravě-Porubě patřilo rodinnému festivalu Bezva Fest. Nabídl nejen spoustu atrakcí a soutěží, ale také zábavné zóny, youtubery a hvězdné interprety.

Na školním hřišti ZŠ Gen. Janka se díky novému provoznímu řádu vystřídají všechny děti

Mariánskohorská radnice upravila provozní řád sportovního hřiště u Základní školy Gen. Janka. A to tak, aby se na něm vystřídaly všechny děti. Stávalo se totiž, že menší děti se na něj vůbec nedostaly.

Porubané přispěli Aničce na multifunkční vozík. Poprvé se tak dostane k moři

23. května 2024 20:15 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Další rodině s postiženým dítětem se díky Porubanům usnadnil život. V charitativní sbírce Srdce pro Porubu poslali Aničce desetitisíce korun na tolik potřebný multifunkční zdravotní vozík.

V Ostravě začíná výstavba vědecko-výzkumného centra LERCO za 1,8 miliardy korun
Vydáno 22. ledna 2024 16:21, Ostrava-město, Jiří Cileček
V areálu Lékařské fakulty Ostravské univerzity začala výstavba vědecko-výzkumného centra LERCO (Life Environment Research Center Ostrava). Nové prostory budou zázemím pro devět výzkumných týmů zaměřených na biomedicínu, přírodní vědy a behaviorální zdraví. Celý projekt vyjde na 1,8 miliardy korun. Samotná budova za 700 milionů bude hotová v roce 2026. ve Ve stejném roce má pak projekt začít i fungovat v plném rozsahu.

vizualizace projektu LERCO; foto: Ostravská univerzita

Stavba povolena! Takové nápisy teď stojí na cedulích okolo staveniště v areálu Lékařské fakulty (LF) v Ostravě Vítkovicích. Za plotem roste jeden z nejdůležitějších projektů Ostravské univerzity poslední dekády: Life Environment Research Center Ostrava, takzvané LERCO.

Petr Kopecký, rektor Ostravské univerzity: "Pro Ostravskou univerzitu je LERCO klíčový a zároveň ambiciózní projekt. Pracuje se na něm už mnoho let a toto slavnostní zahájení stavby je důležitým milníkem. Konečně se začíná ta velká myšlenka vybudování velkého vědecko-výzkumného centra zhmotňovat."
Roman Hájek; profesor, hlavní řešitel projektu: "Stavba centra je důležitým krokem k cíli. A tím je vybudování vědeckých týmů, které budou své úkoly řešit ve špičkovém zázemí a konkurenceschopném prostředí. Věřím, že nám LERCO pomůže se etablovat ve světě vědy a výzkumu."
Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity: "Jednou z hlavních priorit celé univerzity je rozvoj vědecké činnosti. Ta se očekává se od každého pracoviště a patří mezi základní kritéria akreditace studijních programů, včetně všeobecného lékařství. S výstavbou centra a sestavením nových vědeckých týmů se objeví řada grantových příležitostí a důraz budeme klást na praktické výstupy přispívající k pozitivní proměně regionu."

Centrum nebude lákadlem jen pro místní vědce a výzkumníky.

Jan Krkoška (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: "Vybudované špičkové centrum pro vědu a výzkum pomůže zvýšit prestiž a atraktivitu celého regionu. Dlouhá léta se potýkáme s takzvaným odlivem mozků. Projekty jako je LERCO mají za cíl je přilákat zpět a taky získat odborníky ze zahraničí. LERCO je jeden ze 13 strategických transformačních projektů, které mají být financovány z Fondu pro Spravedlivou transformaci, ve kterém je pro náš kraj připraveno 19 miliard korun. Proměně našeho regionu mají napomoci například i Černá kostka – Centrum digitalizace, vědy a inovací, které letos začneme stavět, nebo třeba TPA – Inovační centrum pro transformaci vzdělávání."
Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: "LERCO, lákadlo pro vědecké špičky, poslouží předpokládám jako semeniště mnoha výsledků vědeckých týmů, využitelných podnikatelským sektorem. Tvoříme v Ostravě, a vlastně i v kraji, podmínky pro propojení vědy, výzkumu a inovací i pro budoucí byznys. Vedle LERCO je také projekt REFRESH, realizovaný VŠB TU Ostrava, mimochodem v rámci tohoto projektu spolupracuje také Ostravská univerzita, a jde i o snažení města o rozšíření T-Parku. Vše směřuje v co největší využití a vytěžení výsledků snažení vědců působících v Ostravě."

Life Environment Research Center Ostrava (LERCO) je nově budovaný vědecko- výzkumný hub v Moravskoslezském kraji. Je hrazen z prostředků Evropské unie v rámci Operačního programu Spravedlivá transformace, která spadá do agendy Ministerstva životního prostředí. LERCO má za cíl transformovat region z uhelného na zdravější a chytřejší. Ostravská univerzita a její partneři mají vysoký odborný potenciál s ambicí stát se excelentním pracovištěm ve vybraných medicínských, přírodovědných, biomedicínských a behaviorálních oborech jako jeden ze základů vědecko-výzkumného pilíře podporujícího transformaci kraje. Tvořit jej má devět excelentních výzkumných týmů. Potkávat se zde budou odborníci z Lékařské, Přírodovědecké a Pedagogické fakulty OU, Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava (VŠB–TUO) i lékaři z praxe z Fakultní nemocnice Ostrava (FNO). Propojení s komerčním sektorem zajistí spolupráce s Moravskoslezským inovačním centrem (MSIC).

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000041147/v-ostrave-zacina-vystavba-vedeckovyzkumneho-centra-lerco-za-18-miliardy-korun