Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Hrádek na Frýdecko-Místecku je Vesnicí roku Moravskoslezského kraje

Celý MS kraj |

Vesnicí roku Moravskoslezského kraje 2023 se stala obec Hrádek na Frýdecko-Místecku. Hodnotící komisi obec zaujala intenzivním komunitním životem i koncepčním přístupem v rozvoji obce. Hrádek tak postupuje do národního kola soutěže Vesnice roku 2023, vyhlášení výsledků už 27. ročníku se bude konat v polovině září v Luhačovicích.

Šárka Šimoňáková, náměstkyně hejtmana MSK pro regionální rozvoj: "Mnohé venkovské oblasti už dávno nejsou opomíjenými lokalitami. Spousta lidí pochopila, že život ve vesnicích nabízí oproti velkoměstům propojenější společenský život a příjemnější životní podmínky. Přibývá totiž malých obcí, které intenzivně zkvalitňují infrastrukturu, kladou důraz na spolupráci s místními spolky a podnikateli, pracují na propojeném komunitním životě a celkově se snaží svým obyvatelům vytvořit co nejpříjemnější atmosféru. Mezi takové obce určitě patří letošní vítěz krajského kola soutěže Vesnice roku, tedy obec Hrádek."
Robert Borski, starosta obce Hrádek: "Děkujeme všem spolkům, které se podílely na zdárném průběhu akce u příležitosti příjezdu hodnotící komise a všem občanům za jejich podporu. Nesmírně si toho vážíme."

Na druhém místě se umístily Hodslavice, třetí příčku obsadila Ostravice.

Nikola Birklenová, mluvčí MSK: "Moravskoslezský kraj se na krajském kole soutěže podílí organizačně, ale i finančně. Mezi tři vítězné obce kraj rozdělí půl milionu korun, které budou obce moci využít na svůj rozvoj. Od minulého roku jsou navíc obce, které se do krajského kola soutěže zapojily, zvýhodněny v rámci krajského dotačního programu Podpora obnovy a rozvoje venkova v Moravskoslezském kraji."

Jedenáctičlenná hodnotící komise soutěže Vesnice roku každoročně posuzuje úroveň společenského života v obci, aktivity občanů, celkový obraz vesnice, občanskou vybavenost a infrastrukturu, spolupráci s podnikateli v obci, veřejná prostranství, péči o zeleň a krajinu a také koncepční dokumenty obce.

Šárka Šimoňáková, náměstkyně hejtmana MSK pro regionální rozvoj: "Hrádek zaujal svou celkovou atmosférou a propojeností, kdy jsou do komunitního života zapojováni i noví obyvatelé obce nebo polská menšina. Heslo NIKOLIV BYDLET, ALE ŽÍT zde skutečně hmatatelně funguje, stejně jako koncepční přístup vedení obce v jejím rozvoji. Zástupcům obce, ale také všem jejím občanům srdečně gratuluji a držím place do národního kola. Gratulace samozřejmě patří také obcím, které byly úspěšné v dalších kategoriích soutěže."

V Hrádku žije téměř 2000 obyvatel, výrazně je tam zastoupena polská menšina. Kromě Základní a mateřské školy Hrádek v ní funguje také základní a mateřská škola s polským vyučovacím jazykem. V obci funguje řada spolků, včetně hokejového a tenisového klubu. 

Vloni se Vesnicí roku Moravskoslezského kraje stala obec Závada na Opavsku. V minulosti pak bodovaly Otice, Úvalno, Větřkovice nebo Velké Hoštice.

Výsledky 27. ročníku krajského kola soutěže Vesnice roku 2023

Zlatá stuha a 1. místo v krajském kole – obec Hrádek
2. místo v krajském kole - obec Hodslavice
3. místo v krajském kole - obec Ostravice
Modrá stuha za společenský život – obec Morávka
Cena naděje pro živý venkov – obec Staré Hamry
Vesnická knihovna roku – obec Žabeň

Zlatá cihla v Programu obnovy venkova

ocenění příkladných staveb realizovaných v duchu Programu obnovy venkova

  • obec Morávka – Seník
  • obec Hrádek – Vesnické muzeum maštal
  • obec Žabeň – Čistička odpoadních vod

Diplomy

  • Zlatého koláče – obec Morávka
  • Zlatých hlásků – obec Ostravice
  • Za příkladnou práci s místními firmami – obec Žabeň
  • Za podporu moderního vzdělávání – obec Hodslavice
  • Za péči o obyvatele vzdálených osad – obec Staré Hamry
  • Za nasazení JSDH ve ztížených podmínkách – obec Staré Hamry
Nahlásit chybu


K tématu

Lidé mohou opět vybírat nejlepší turistické skvosty v Moravskoslezském kraji

7. září 2025 12:49 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Moravskoslezský kraj spustil šestý ročník soutěže Ceny cestovního ruchu 2024/2025. Hledá se to nejlepší, co region nabízí návštěvníkům z celé republiky i ze zahraničí. Veřejnost může aktuálně hlasovat, odborná porota rozhodne o ocenění osobností a významných počinů.

Děti z Moravskoslezského kraje bojovaly o postup do finále dopravní soutěže

27. května 2025 17:21 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Ve Frenštátě pod Radhoštěm proběhlo krajské finále Dopravní soutěže mladých cyklistů. Nejlepší čtyřčlenná družstva z okresních kol soutěžila o postup do celostátního kola, které bude v červnu ve Žďáru nad Sázavou.

Oceněného policistu má také služebna ve Studénce

2. ledna 2025 9:50 | Studénka | Petra Dorazilová

Policie ocenila své nejlepší pracovníky z území Novojičínska za rok 2024, mimo jiné také z obvodního oddělení ve Studénce. Slova uznání si vyslechli na slavnostním ceremoniálu za přítomnosti starostů měst a krajského ředitele policie.


Poranění pyrotechnikou nečekala na silvestrovské oslavy, jedno dítě má zasažený obličej

Dnes 9:50 | Celý MS kraj | Libor Běčák

S blížícím se koncem roku začalo přibývat výjezdů záchranné služby k lidem, kteří se poranili zábavnou pyrotechnikou. Je mezi nimi i 7leté dítě, které petarda poranila v obličeji.

Polonahý kuřák, plyšák na schodech a figurína v biotopu. Městská policie Ostrava se podělila o kuriozity za uplynulý rok

Včera 10:30 | Ostrava-město | Anna Břenková

Žena předala muži na ulici psa a odešla. Během tréninku muže zamkli ve fitness centru. Zavolal na linku 156, protože chtěl poradit. Strážníci z Ostravy letos řešili několik úsměvných případů.

Výročí Palackého připomene speciální Muzejní škola, začne už v lednu

Včera 8:20 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Rok 2026 bude v Muzeu Novojičínska rokem Františka Palackého. Uplyne 150 let od jeho úmrtí. Hned v lednu bude muži přezdívanému Otec národa, který se narodil v nedalekých Hodslavicích, věnována speciální Muzejní škola.

Mladá hasička ze Svinova mezi evropskou špičkou

29. prosince 2025 13:31 | Ostrava-Svinov | Pavel Straka

Ve Svinově vyrůstá mladý sportovní talent, který už dnes konkuruje dospělým závodnicím na mezinárodní úrovni. Místní dorostenka přivezla z mistrovství Evropy cenný kov — a my jsme se za jejími úspěchy vypravili.

Boží hod na ledě v centru města byl první takovou akcí v historii Bruntálu

29. prosince 2025 12:51 | Bruntál | Karel Soukop

Svou zimní premiéru zažilo letos centrum Bruntálu s novou rekreační ledovou plochou na náměstí. Nová kulturní i sportovní akce dostala název Boží hod na ledě a za jejím pořádáním stála místní pobočka evangelické církve i další sportovci a oddíly.


Přežili díky pomoci svědků. V Třinci a Mošnově se podařilo oživit dva muže v jeden den

Včera 9:34 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Přestalo jim bít srdce. Svědci nezaváhali a okamžitě pomohli. Během jednoho dne záchranáři vyjížděli ke dvěma případům srdeční zástavy. Díky poskytnutí včasné první pomoci byli zachráněni dva muži.

Nošovický advent zahájilo rozsvícení stromu a kulturní program za Radegastovým šenkem

Včera 8:30 | Nošovice | Michal Slonina

Vánoční nálada opanovala opět po roce centrum Nošovic, a hlavně venkovní prostory Radegastova šenku. Po každoročním průvodu sem dorazili občané obce, aby si užili bohatý program a samozřejmě rozsvícení vánočního stromu.

Primátor Ostravy bilancuje rok 2025: investice, doprava i velké projekty

29. prosince 2025 10:23 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Rok 2025 byl pro Ostravu rokem obnovy po povodních, rozsáhlých investic i příprav zásadních projektů do budoucna. Město pokračovalo v opravách infrastruktury, rozvoji bydlení, dopravních stavbách i modernizaci kulturních a sportovních areálů. Primátor Jan Dohnal (ODS/SPOLU) hodnotí uplynulý rok a přibližuje, na co se Ostrava ještě zaměří.

Rok 2026 bude v Muzeu Novojičínska ve znamení Palackého

28. prosince 2025 7:11 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Rok 2026 bude v Muzeu Novojičínska rokem Františka Palackého. Uplyne 150 let od jeho úmrtí. Hned v lednu bude muži přezdívanému Otec národa věnována Muzejní škola.

Škola s polským jazykem v Horní Suché oslavila 95 let

29. prosince 2025 12:02 | Horní Suchá | Bára Kelnerová

Slavnostní program připravený žáky a pedagogy ZŠ v Horní Suché přenesl návštěvníky do minulosti i současnosti. Netradičním příběhem a společným vystoupením se do připomínky 95 let existence zapojili všichni žáci.

Bytové muzeum v Ostravě vrací návštěvníky do 30. let minulého století

29. prosince 2025 9:30 | Celý MS kraj | Andrea Holeszová

Jak žili obyvatelé Ostravy na konci třicátých let 20. století ukazuje unikátní bytové muzeum v historické Jubilejní kolonii. Ojedinělý projekt v rámci celého Česka se snaží interaktivní formou přiblížit historii meziválečného bydlení na Ostravsku.

Při čelním střetu škodovky s volvem na Rýmařovsku se zranilo 8 lidí

28. prosince 2025 8:54 | Celý MS kraj | Libor Běčák

K vážné dopravní nehodě mezi obcemi Stará Ves a Žďárský potok na Bruntálsku spěchali v sobotu odpoledne záchranáři a policisté, aby tam pomohli několika zraněným. Příčinou by mělo být nečekané přejetí jednoho z osobních aut v zatáčce do protisměru.

Pomoc záchranářů si v MSK o Vánocích vyžádala více než tisícovka lidí

27. prosince 2025 13:21 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Na nedostatek práce během tři vánočních dnů si zdravotníci záchranné služby v Moravskoslezském kraji rozhodně nemohli stěžovat. Celkem zasahovali o 1073 lidí.

56letý muž oznámil na tísňové lince, že usmrtil svého známého, pak zavěsil. Policie zveřejnila další informace k tragédii ve Vratimově

25. prosince 2025 19:19 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Policie zveřejnila další informace ke štědrovečerní tragické události ve Vratimově na Ostravsku. Policisté obvinili muže středního věku ze spáchání zvlášť závažného zločinu vraždy. Kriminalisté pokračují v intenzivním vyšetřování.

Vražda na Štědrý den v domě ve Vratimově? Policie zadržela podezřelého

24. prosince 2025 16:29 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Policisté vyjížděli na Štědrý den dopoledne k tragickému případu do Vratimova na Ostravsku. V jednom z domů nalezli muže bez známek života. Policie potvrdila, že šlo o násilnou smrt, případem se nyní zabývají krajští kriminalisté.

Hrádek na Frýdecko-Místecku je Vesnicí roku Moravskoslezského kraje
Vydáno 14. června 2023 21:31, Celý MS kraj, Jiří Cileček
Vesnicí roku Moravskoslezského kraje 2023 se stala obec Hrádek na Frýdecko-Místecku. Hodnotící komisi obec zaujala intenzivním komunitním životem i koncepčním přístupem v rozvoji obce. Hrádek tak postupuje do národního kola soutěže Vesnice roku 2023, vyhlášení výsledků už 27. ročníku se bude konat v polovině září v Luhačovicích.

obec Hrádek; zdroj foto: Moravskoslezský kraj

Šárka Šimoňáková, náměstkyně hejtmana MSK pro regionální rozvoj: "Mnohé venkovské oblasti už dávno nejsou opomíjenými lokalitami. Spousta lidí pochopila, že život ve vesnicích nabízí oproti velkoměstům propojenější společenský život a příjemnější životní podmínky. Přibývá totiž malých obcí, které intenzivně zkvalitňují infrastrukturu, kladou důraz na spolupráci s místními spolky a podnikateli, pracují na propojeném komunitním životě a celkově se snaží svým obyvatelům vytvořit co nejpříjemnější atmosféru. Mezi takové obce určitě patří letošní vítěz krajského kola soutěže Vesnice roku, tedy obec Hrádek."
Robert Borski, starosta obce Hrádek: "Děkujeme všem spolkům, které se podílely na zdárném průběhu akce u příležitosti příjezdu hodnotící komise a všem občanům za jejich podporu. Nesmírně si toho vážíme."

Na druhém místě se umístily Hodslavice, třetí příčku obsadila Ostravice.

Nikola Birklenová, mluvčí MSK: "Moravskoslezský kraj se na krajském kole soutěže podílí organizačně, ale i finančně. Mezi tři vítězné obce kraj rozdělí půl milionu korun, které budou obce moci využít na svůj rozvoj. Od minulého roku jsou navíc obce, které se do krajského kola soutěže zapojily, zvýhodněny v rámci krajského dotačního programu Podpora obnovy a rozvoje venkova v Moravskoslezském kraji."

Jedenáctičlenná hodnotící komise soutěže Vesnice roku každoročně posuzuje úroveň společenského života v obci, aktivity občanů, celkový obraz vesnice, občanskou vybavenost a infrastrukturu, spolupráci s podnikateli v obci, veřejná prostranství, péči o zeleň a krajinu a také koncepční dokumenty obce.

Šárka Šimoňáková, náměstkyně hejtmana MSK pro regionální rozvoj: "Hrádek zaujal svou celkovou atmosférou a propojeností, kdy jsou do komunitního života zapojováni i noví obyvatelé obce nebo polská menšina. Heslo NIKOLIV BYDLET, ALE ŽÍT zde skutečně hmatatelně funguje, stejně jako koncepční přístup vedení obce v jejím rozvoji. Zástupcům obce, ale také všem jejím občanům srdečně gratuluji a držím place do národního kola. Gratulace samozřejmě patří také obcím, které byly úspěšné v dalších kategoriích soutěže."

V Hrádku žije téměř 2000 obyvatel, výrazně je tam zastoupena polská menšina. Kromě Základní a mateřské školy Hrádek v ní funguje také základní a mateřská škola s polským vyučovacím jazykem. V obci funguje řada spolků, včetně hokejového a tenisového klubu. 

Vloni se Vesnicí roku Moravskoslezského kraje stala obec Závada na Opavsku. V minulosti pak bodovaly Otice, Úvalno, Větřkovice nebo Velké Hoštice.

Výsledky 27. ročníku krajského kola soutěže Vesnice roku 2023

Zlatá stuha a 1. místo v krajském kole – obec Hrádek
2. místo v krajském kole - obec Hodslavice
3. místo v krajském kole - obec Ostravice
Modrá stuha za společenský život – obec Morávka
Cena naděje pro živý venkov – obec Staré Hamry
Vesnická knihovna roku – obec Žabeň

Zlatá cihla v Programu obnovy venkova

ocenění příkladných staveb realizovaných v duchu Programu obnovy venkova

  • obec Morávka – Seník
  • obec Hrádek – Vesnické muzeum maštal
  • obec Žabeň – Čistička odpoadních vod

Diplomy

  • Zlatého koláče – obec Morávka
  • Zlatých hlásků – obec Ostravice
  • Za příkladnou práci s místními firmami – obec Žabeň
  • Za podporu moderního vzdělávání – obec Hodslavice
  • Za péči o obyvatele vzdálených osad – obec Staré Hamry
  • Za nasazení JSDH ve ztížených podmínkách – obec Staré Hamry
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000037723/hradek-na-frydeckomistecku-je-vesnici-roku-moravskoslezskeho-kraje