Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Více než 50 plachetnic závodilo na Slezské Hartě na jachtařském závodě Bermuda Cup

Celý MS kraj |

Již poosmnácté se sjeli dospělí i dětští jachtaři z celé republiky i Slovenska na tradiční závod Bermuda Cup na Slezské Hartě. 55 lodí čekaly dvoudenní okruhové závody v několika lodních třídách.

Kromě vody a prostředí pro lodě a táboření, potřebují jachtaři k závodu důležitou věc a to je vítr.

Lukáš Vavrla, ředitel závodu: „Sice nám teď nefouká, ale předpověď říká, že by se mělo rozfoukat, protože jachting je sport, který je závislý na počasí, hlavně větru, bez větru se prostě nedá plachtit, jakmile přijde vítr, odstartujeme rozjížďky.“

Vítr se nakonec dostavil a všechny lodní třídy mohly na pokyn rozhodčích postupně odstartovat.

Vladimír Rozsypal, hlavní rozhodčí: „Je tříminutové startovní znamení. Jedna jízda , chceme naplánovat rozjížďku tak, aby nám vycházelo 35 – 40 minut. Přestupků může být na vodě celá řada, když ťukne bójku nebo kolize s lodí, na to jsou pravidla a řeší se to podle pravidel na okruhový jachting.“

Lukáš Vavrla, ředitel závodu: „Startuje se po kategoriích, kategorie tady jsou lodní třída Finn, jednoposádková, Fireball, dvouposádkocá, RS Tera, což je dětská dvouposádková lodní třída, RS Feva, taky dětská jednoposádková lodní třída, Optimist, lodní třída Evropa a kajutové lodě.“

Věra Rozsypalová, rozhodčí kajutové třídy: „Tak máme tady dnes máme 10 kajutových lodí, odstartujeme někde tady na té velké ploše a pojedeme dozadu ke kostelu, tam bude oranžová bójka s motorákem, tam ty lodě otočí a pojedou zpět.“

Startovní listina byl velmi pestrá. Kromě nováčků v ní nechyběli ani zkušení jachtaři a účastník MS.

Ladislav Hyrš, jachtař, účastník MS, vítěz závodu: „Já jsem přijel z Ostravy a mám tady Finna. Dařilo se, byl jsem na osmém místě ze 150 lodí téměř. Bylo to v Řecku.“

Jaromír Šilhavý, účastník závodu, 5. místo: „Já jsem přijel z Plzně a přijel jsem s Finnem. Přijel jsem sám, posádka jsem já. Přijel jsem proto, že jsem ve čtvrtek koupil loď na Slovensku, tak jsem to vzal zkratkou do Plzně přes Hartu.“

Ferdinand Krešner, účastník závodů, 9. místo: „Tohle je kategorie Finn. Já jsem přijel z Boskovic“

Jachting nemusí mít obavy ani o nastupující generaci mladých závodníků.

Lucka Tkačová, účastnice závodu, 3. místo: „Přijeli jsme s Terou, ta je za námi. Někteří tu jsou poprvé tady na závodech, někteří už podruhé, já teď druhým rokem jezdím.“

Agi Rečičárová, 6. místo: „RS Tera je taková menší loď pro jednoho člověka, pokud fouká vítr, tak jezdí rychle a pokud ne, tak nejezdí rychle.“

Vít Kouřil, účastník závodu, 3. místo: „Já jsem z Jacht klubu Brno, mám tady Fireball. Já jsem zvyklý jezdit na Laseru, takže pro mě je to novinka.“

Lukáš Gelnar, vítěz závodu: „My jsme přijeli z Těrlicka, a jezdíme na RS Feva, což je dvouposádková loď.“

Kromě ubytování jachtařů nezapomněli pořadatelé ani na bezpečnost při závodě.

Lukáš Vavrla, ředitel závodu: „Na organizaci s námi spolupracuje hlavně obec Leskovec nad Moravicí, místní Mikroregion Slezská Harta a máme to pod záštitou Jacht klub Razová. Závodníci mají ubytování v místním tábořišti v obci Leskovec nad Moravicí, stany, karavany, obytnými auty.  Záchranu závodníků máme zajištěnu vlastními silami, jsme školení hladinovou záchrannou službou Českého svazu jachtingu, kde máme různé několikadenní školení, jak teoretické, tak praktické na vodě, učíme se jak přistávat a zachraňovat lodi, protože to není jenom o tom, přijet s motorákem k převrácené lodi, ale musí se vědět, jak k ní přijít, aby se nepoškodilo zdraví nebo majetek té lodě.“

Příznivé a větrné počasí nakonec na Slezské Hartě umožnilo jízdy všech kategorií a lodních tříd na 18. ročníku závodů.

Nahlásit chybu


K tématu

Unikátní plovoucí molo bylo otevřeno mezi Razovou a Leskovcem u břehů Slezské Harty

23. srpna 2023 9:04 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Slezská Harta dále ožívá. Poblíž nově otevřené cyklostezky mezi obcemi Razová a Leskovec nad Moravicí vyrostlo unikátní plovoucí molo. Vedle Větřkovické přehrady a Karvinského moře je jedním ze tří nových mol, která vznikla díky investici MS kraje.

Bruntál měl na Dračích lodích důstojné zastoupení a několik posádek

21. srpna 2023 12:47 | Bruntál | Karel Soukop

Festivalu Dračích lodí se letos zúčastnilo 54 lodí. Reprezentovaly města, obce i sportovní kolektivy. Bruntál nezůstal pozadu a obsadil hned několik posádek, včetně té městské.

Dračí lodě opanovaly Slezskou Hartu, v Leskovecké zátoce vyrostlo městečko

21. srpna 2023 9:30 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Malé městečko vyrostlo v Leskovecké zátoce Slezské Harty. Devátý ročník festivalu Dračích lodí přilákal tisíce lidí. Jen závodících lodí bylo 54. Svá želízka v ohni měly obce, města, firmy i sportovní kolektivy.


Nemocnice už nebude tolerovat v areálu kouření, závislým postavila před vchod kuřácký box

Přesto, že už několik let platí zákaz kouření v areálech nemocnic, lidé to nerespektují. Nemocnice v Havířově se rozhodla pro striktní dodržování zákona, nicméně závislým kuřákům postavila před urgentním příjmem kuřácký box.

Ostrava v příštím roce rozdělí na kulturu 46 milionů kč. Pro žadatele je připraven webinář

16. července 2024 11:08 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostrava je velkým podporovatelem kultury o čemž svědčí nabitý kalendář akcí ze všech možných oblastí. V letošním roce mezi jejich pořadatele plánuje rozdělit téměř 50 milionů korun a to jak v jednoletých, tak víceletých dotačních programech.

Nehoda dodávky a cisterny s naftou zastavila provoz na tahu mezi Ostravou a Opavou

Včera 14:51, vydáno včera 7:40 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Doprava na silnici I/11 na úrovni Josefovic se ve středu dopoledne zastavila v důsledku kolize dvou nákladních vozidel.

Senior nezvládl řízení malého traktoru, sjel do potoka, kde ho stroj přimáčkl

Včera 8:07 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Letecky do ostravské fakultní nemocnice musel být převezen starší traktorista, který v úterý večer v Dolní Lomné sekal trávník pomocí malého traktoru. Se strojem sjel do koryta malého potoka, kde po převrácení zůstal zraněný a zaklíněný do příjezdu záchranářů.

Bývalá márnice v Heřmanicích se mění v muzeum, ukáže historii a zajímavosti obce

Bývalá márnice na starém hřbitově v Heřmanicích změní svůj účel. Vznikne zde nové muzeum, které představí historii a zajímavosti obce. V současnosti probíhají potřebné stavební práce a hotovo by mělo být už na podzim.

Bytové muzeum v ostravské Jubilejní kolonii slaví půl roku

16. července 2024 10:46 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Expres Ostrava-Jih

Unikátní bytové muzeum v Jubilejní kolonii je otevřeno už půl roku. Za to dobu se zde dostavila více než tisícovka návštěvníků, kteří si mohli prohlédnout, jak v Ostravě bydleli řadoví dělníci před sto lety. Zájemci zde přijíždějí dokonce i z Rakouska, Švýcarska a Německa.

Hasiči měli ve sběrném dvoře cvičení na únik radiace a nakonec kvůli rtuti i ostrý zásah

16. července 2024 16:40 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

Na sběrné dvory vozí lidé nejrůznější odpad. A mohou dovést například i staré předměty, které obsahují radioaktivní látky. Právě to byl námět cvičení pro profesionální hasiče. Cvičení se ale kvůli nálezu rtuti změnilo v ostrý zásah.

Policie vyšetřuje, co stálo za smrtelným pádem mechanika v železárnách

16. července 2024 19:03 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Tragický pád z výšky zhruba 10 metrů vyšetřují nejen policisté, ale také pracovníci bezpečnosti práce v Třineckých železárnách.

Pod mostem Miloše Sýkory se tančil swing, přijít si ho vyzkoušet mohl kdokoliv

Pravý břeh Ostravice ožil v minulém týdnu swingem. První letní swingovou tančírnu uspořádala pod mostem Miloše Sýkory ostravská škola, věnující se právě této skupině tanců. Okoukat a vyzkoušet si pár tanečních kroků mohl přijít kdokoli, kdo měl zájem.

Frýdek-Místek stále řeší nedostatek parkovacích míst

15. července 2024 16:24 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Výstavba nových parkovišť a změna organizace parkování. To jsou aktuálně probíhající řešení, která mají ve Frýdku-Místku zajistit větší počet parkovacích míst pro osobní auta. Ze sídlišť se postupně vytlačují dodávky a dále se hledají plochy pro nová parkoviště.

Muzeum Těšínska vystavuje díla regionálních umělců

Až do 27. října mohou zájemci navštívit výstavu nazvanou Štětcem, tužkou i dlátem, která je instalována v historické budově Muzea Těšínska v Českém Těšíně.

Na pomoc Bulharsku vyrazili hasiči z Hlučína. Budou se starat o hasící vrtulníky

Na pomoc Bulharsku, které sužuje rozsáhlý lesní požár, vyrazili členové Hasičského záchranného útvaru z Hlučína. Jednotka se bude starat o podporu vrtulníků, které Česká republika také do zasažených oblastí vysílá.

Minimem Baníku Ostrava je v lize 4. místo, v poháru základní skupina

Baník Ostrava je nažhavený na začátek nové ligové sezóny a i když přípravné zápasy příliš nevyšly, v klubu tradičně panuje optimismus a chce v domácí soutěži vybojovat minimálně 4. místo. Dalším cílem je postup do základní skupiny evropské konferenční ligy.

Hasiči připravili projekt bezpečného chování u vody. S první pomocí poradí zdravotníci

16. července 2024 11:56 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka | Magazín 112

Léto je v plném proudu, lidé navštěvují koupaliště a přehrady a to sebou bohužel také přináší případy tonutí. Hasiči proto připravili projekt, jehož cílem je poradit lidem, jak se u vody chovat bezpečně, ale také, jak pomoci tonoucímu. Zásady první pomoci připojili zdravotníci.

Černé napojení do kanalizace odhalují pomocí diskotékové mlhy

16. července 2024 9:12 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Osvědčenou kouřovou metodou ověřuje správce kanalizace, zda do jeho sítě není napojeno nelegální potrubí. Důvodem kontrol bývá přetížení čistíren tzv. balastními vodami z dešťových svodů střech domů. Na hříšníky upozorní bílý kouř vycházející z potrubí v domech nebo na jeho střechách.

Pro zraněné při nehodě auta s motorkou v Těrlicku spěchaly sanitky i vrtulník

15. července 2024 16:42 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Vážná nehoda s několika zraněnými se stala v pondělí odpoledne v Těrlicku. Společně s hasiči a posádkami sanitek tam letěl i záchranářský vrtulník.

Více než 50 plachetnic závodilo na Slezské Hartě na jachtařském závodě Bermuda Cup
Vydáno 10. července 2023 8:40, Celý MS kraj, Karel Soukop
Již poosmnácté se sjeli dospělí i dětští jachtaři z celé republiky i Slovenska na tradiční závod Bermuda Cup na Slezské Hartě. 55 lodí čekaly dvoudenní okruhové závody v několika lodních třídách.

Kromě vody a prostředí pro lodě a táboření, potřebují jachtaři k závodu důležitou věc a to je vítr.

Lukáš Vavrla, ředitel závodu: „Sice nám teď nefouká, ale předpověď říká, že by se mělo rozfoukat, protože jachting je sport, který je závislý na počasí, hlavně větru, bez větru se prostě nedá plachtit, jakmile přijde vítr, odstartujeme rozjížďky.“

Vítr se nakonec dostavil a všechny lodní třídy mohly na pokyn rozhodčích postupně odstartovat.

Vladimír Rozsypal, hlavní rozhodčí: „Je tříminutové startovní znamení. Jedna jízda , chceme naplánovat rozjížďku tak, aby nám vycházelo 35 – 40 minut. Přestupků může být na vodě celá řada, když ťukne bójku nebo kolize s lodí, na to jsou pravidla a řeší se to podle pravidel na okruhový jachting.“

Lukáš Vavrla, ředitel závodu: „Startuje se po kategoriích, kategorie tady jsou lodní třída Finn, jednoposádková, Fireball, dvouposádkocá, RS Tera, což je dětská dvouposádková lodní třída, RS Feva, taky dětská jednoposádková lodní třída, Optimist, lodní třída Evropa a kajutové lodě.“

Věra Rozsypalová, rozhodčí kajutové třídy: „Tak máme tady dnes máme 10 kajutových lodí, odstartujeme někde tady na té velké ploše a pojedeme dozadu ke kostelu, tam bude oranžová bójka s motorákem, tam ty lodě otočí a pojedou zpět.“

Startovní listina byl velmi pestrá. Kromě nováčků v ní nechyběli ani zkušení jachtaři a účastník MS.

Ladislav Hyrš, jachtař, účastník MS, vítěz závodu: „Já jsem přijel z Ostravy a mám tady Finna. Dařilo se, byl jsem na osmém místě ze 150 lodí téměř. Bylo to v Řecku.“

Jaromír Šilhavý, účastník závodu, 5. místo: „Já jsem přijel z Plzně a přijel jsem s Finnem. Přijel jsem sám, posádka jsem já. Přijel jsem proto, že jsem ve čtvrtek koupil loď na Slovensku, tak jsem to vzal zkratkou do Plzně přes Hartu.“

Ferdinand Krešner, účastník závodů, 9. místo: „Tohle je kategorie Finn. Já jsem přijel z Boskovic“

Jachting nemusí mít obavy ani o nastupující generaci mladých závodníků.

Lucka Tkačová, účastnice závodu, 3. místo: „Přijeli jsme s Terou, ta je za námi. Někteří tu jsou poprvé tady na závodech, někteří už podruhé, já teď druhým rokem jezdím.“

Agi Rečičárová, 6. místo: „RS Tera je taková menší loď pro jednoho člověka, pokud fouká vítr, tak jezdí rychle a pokud ne, tak nejezdí rychle.“

Vít Kouřil, účastník závodu, 3. místo: „Já jsem z Jacht klubu Brno, mám tady Fireball. Já jsem zvyklý jezdit na Laseru, takže pro mě je to novinka.“

Lukáš Gelnar, vítěz závodu: „My jsme přijeli z Těrlicka, a jezdíme na RS Feva, což je dvouposádková loď.“

Kromě ubytování jachtařů nezapomněli pořadatelé ani na bezpečnost při závodě.

Lukáš Vavrla, ředitel závodu: „Na organizaci s námi spolupracuje hlavně obec Leskovec nad Moravicí, místní Mikroregion Slezská Harta a máme to pod záštitou Jacht klub Razová. Závodníci mají ubytování v místním tábořišti v obci Leskovec nad Moravicí, stany, karavany, obytnými auty.  Záchranu závodníků máme zajištěnu vlastními silami, jsme školení hladinovou záchrannou službou Českého svazu jachtingu, kde máme různé několikadenní školení, jak teoretické, tak praktické na vodě, učíme se jak přistávat a zachraňovat lodi, protože to není jenom o tom, přijet s motorákem k převrácené lodi, ale musí se vědět, jak k ní přijít, aby se nepoškodilo zdraví nebo majetek té lodě.“

Příznivé a větrné počasí nakonec na Slezské Hartě umožnilo jízdy všech kategorií a lodních tříd na 18. ročníku závodů.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000038115/vice-nez-50-plachetnic-zavodilo-na-slezske-harte-na-jachtarskem-zavode-bermuda-cup