Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zlomený strom při bouřce vážně zranil muže na Bílé v Beskydech, záchrana byla výrazně komplikovaná

Celý MS kraj |

Složitý zásah mají za sebou zdravotníci a záchranáři v Beskydech. V obtížně dosažitelném terénu byl stromem, který se zlomil při bouřce, vážně zraněn jednatřicetiletý muž. Jeho zranění byla život ohrožující, situaci komplikovaly i povětrnostní podmínky.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: “Krajské zdravotnické operační středisko přijalo po půl jedné informaci o muži, zraněném v terénu lokality Bílá na Frýdecko-Místecku. K události vzlétl vrtulník LZS a vyjely dva pozemní týmy ZZS, stejně jako horská služba a hasiči.”

Přiblížení se k pacientovi bylo značně komplikované pro všechny složky záchranného systému. Na místě i v okolí byly polámané stromy a celkově nepřístupný terén. 

Lukáš Popp, mluvčí HZS MSK: “Během cesty na místo události, kdy všechny záchranné složky jely v koloně, narazili na popadaných cca 20 stromů, které jim již nedovolili dojet až na místo. Hasiči se tak rozhodli rozdělit na dvě skupiny, kdy jedna zahájila odstraňování popadaných stromů, pro případ nutnosti dostat vozidla blíže k postižené osobě, neboť vrtulník záchranné služby nemohl vzhledem k počasí vzlétnout. Druhá skupina hasičů pokračovala spolu se záchranáři cca 2,5 km pěšky ke zraněnému muži, kdy zdravotníkům pomáhali s transportem zdravotnického vybavení. Jakmile se záchranáři dostali k muži, velitel zásahu povolal na místo událost další jednotku dobrovolných hasičů z Ostravice, která na místo dorazila z opačného směru. Hasiči na místo donesli transportní prostředky. Následně všechny složky společně transportovali zraněného muže na místo, odkud bylo možno ho vyzvednout na palubu vrtulníku zdravotnické záchranné služby, neboť během ošetřování osoby se počasí umoudřilo a tím bylo možno k záchraně muže využít i vrtulník, který pomocí palubního navijáku osobu nejprve vyzvedl z lesa a následně naložil na palubu stroje a transportoval ho do nemocnice.”
Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: “Muž utrpěl život ohrožující poranění hrudníku, páteře, dolní končetiny, značnou krevní ztrátu a nalézal se v šokovém stavu. Týmy u něj zajistily tři žilní vstupy a zahájily podávání léků, infuzních roztoků. Nutné bylo také zajištění dýchacích cest a poskytnutí podpůrné ventilace. Po ústupu bouřkové aktivity mohl být na místo pomocí palubního jeřábu vysazen lékař LZS a pacienta bylo možno v podtlakové matraci následně vyzvednut z nepřístupného terénu. Záchranáři jej vrtulníkem transportovali do ostravského traumatologického centra, a to v kritickém stavu.”
Nahlásit chybu


K tématu

10 zraněných cyklistů během víkendu v Moravskoslezském kraji

14. května 2023 23:43 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Záchranáři v Moravskoslezském kraji museli opět zasahovat u pádů cyklistů z kol. Během 48 hodin, od pátku do neděle, spěchali k desítce cyklistů. Mezi zraněnými byly i dvě děti.

Ve Velkých Heralticích našli zraněného cyklistu, vrtulník ho přepravil do nemocnice

14. května 2023 22:14 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

U rybníka ve Velkých Heralticích našli těžce zraněného cyklistu. Zatím se neví, zda ho srazilo auto nebo se zranil při pádu. Do nemocnice ho přepravil vrtulník.

Po pádu z elektrokoloběžky v Bašce skončila žena v ohrožení života

2. května 2023 8:43 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Zdravotnická záchranná služba zasahovala v pondělí večer u vážné nehody na Frýdecko-Místecku. V obci Baška spadla žena z elektrokoloběžky. V ohrožení života ji do nemocnice přepravil vrtulník. Žena bohužel neměla při jízdě ochrannou přilbu.


Obyvatelé Karviné oslavili na náměstí Den Země. Rozhodovali i ve výtvarné soutěži

Na Masarykově náměstí se konal Den Země, jedna z dalších tradiční akcí, které pořádá město Karviná s několika dalšími organizacemi společně.

Kynologové z Frýdlantu nad Ostravicí pořádali Memoriál J. Kaštovského

V kynologickém areálu ve Frýdlantě nad Ostravicí se konal 28. ročník Memoriálu Kaštovského, v jehož disciplínách museli své dovednosti prokázat nejen psi, ale také jejich vůdci.

111 vyloučených z MHD při noční razii v Ostravě, nejčastěji jeli bez lístku

Včera 10:01 | Ostrava-město | Jiří Cileček

903 zkontrolovaných cestujících v celkem 35 spojích, a z toho 111 vyloučených pasažérů za nedodržování přepravních podmínek. To jsou výsledky kontrolní bezpečnostní akce asistentů přepravy Dopravního podniku Ostrava (DPO) a strážníků Městské policie Ostrava (MPO), která proběhla v noci z pátku na sobotu. Noční akce probíhala na tramvajových linkách v Ostravě-Jihu a tramvajových linkách v centru města.

20 kubíků odpadu vysbírali krajští úředníci z okolí Heřmanického rybníka v Ostravě

Včera 10:33 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

I letos se zaměstnanci Krajského úřadu Moravskoslezského kraje v Ostravě zapojili do akce Ukliďme Česko, která se koná u příležitosti Dne Země. Přes 30 lidí uklízelo kolem Heřmanického rybníka v Ostravě.

Děti ze ZŠ a MŠ Prameny se seznámily s hrdiny FAST. Naučily se rozpoznávat příznaky mrtvice

Děti z karviné základní a mateřské školy Prameny zažily nevšední vyučovací den. Učily se rozpoznat příznaky cévní mozkové příhody prostřednictvím programu Hrdinové Fast.

V porubské ZŠ Dětská proběhla oblíbená interaktivní výstava Svět fantazie z kostek

19. dubna 2024 14:39 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Už pošesté se v Porubě uskutečnila výstava modelů ze stavebnice Lego nazvaná Svět fantazie z kostek. Probíhala v prostorách Základní školy Dětská a opět byl o ni velký zájem.

U Dolních Tošanovic začal za jízdy hořet autobus na zemní plyn

19. dubna 2024 19:53 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

V pátek dopoledne vyjely tři jednotky hasičů k požáru autobusu na zemní plyn na okraj Dolních Tošanovic na Frýdecko-Místecku. V autobuse jeli čtyři lidé, kteří ho stihli včas opustit. Po uhašení hasiči pomáhali při odtahu autobusu a uklidili komunikaci, která byla během zásahu neprůjezdná.

Policisté se v pátek zaměřili silniční piráty. V MS kraji se měřilo na desítkách silnic

19. dubna 2024 10:46 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Policisté v pátek provedli v celé naší zemi monstrózní dopravní akci, zaměřenou na silniční piráty, kteří jezdí rychle. V Moravskoslezském kraji měřili například v Petřvaldu na Karvinsku, kde řidiči často překračují povolenou padesátku.

Ministerstvo schválilo záměr stavby Severního spoje. Ostrava o propojení Poruby a centra usiluje dlouho

19. dubna 2024 12:02 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Dobrá zpráva pro Ostravu přišla z ministerstva dopravy. Záměr výstavby tzv. Severního spoje, který propojí Porubu a centrum města je schválen. Investorem stavby je Moravskoslezský kraj.

Marica už nebude strašákem Poruby. Po letech trápení se mění na bytový dům

19. dubna 2024 14:32 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Marica. Ruina, která několik let strašila obyvatele porubského 5. obvodu, se konečně mění k lepšímu. Poté, co získala nového majitele, vzniká tady moderní bytový dům.

Únik radioaktivní látky na ostravském letišti byl námětem cvičení hasičů

19. dubna 2024 18:49 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Při nakládání do auta došlo k poškození balíčku, který přepravoval radioaktivní materiál. To byl námět mimořádného cvičení hasičů v areálu letiště Leoše Janáčka Ostrava.

Nejlepší dezert upekla na krajské soutěži žákyně střední školy v Českém Těšíně

19. dubna 2024 17:18 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Už posedmé se konala soutěž pro budoucí cukráře MARLENKA CUP. Zúčastnili se jí žáci ze všech 7 krajem zřizovaných škol, které nabízejí obor Cukrář. Letos byla hlavní surovinou čokoláda a kakao, které nejvíce proslavil dort à la Sacher. Své dovednosti a kreativitu předvedlo celkem 14 budoucích cukrářů.

Policie hledá padesátiletého muže z Havířova, naposledy ho viděli před měsícem

19. dubna 2024 15:22 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Kriminalisté vyhlásili pátrání po padesátiletém muži z Havířova. Naposledy ho viděli před měsícem v centru města a od té doby, jakoby se po něm slehla zem.

OKD může dál těžit uhlí, schválilo to ministerstvo životního prostředí

19. dubna 2024 12:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Těžební společnost OKD získala od Ministerstva životního prostředí souhlasné závazné stanovisko v procesu posuzování vlivu hornické činnosti na životní prostředí. Takzvaná EIA platí pro období roku 2024 až do ukončení činnosti. Posuzovaná hornická činnost zahrnuje dobývání uhlí i technickou likvidaci Dolu ČSM, která bude následovat po ukončení těžby.

Summit v Abú Dhabí přinesl inspiraci pro energetiku v našem kraji

Delegace MS kraje přijala pozvání na World Future Energy Summit ve Spojených arabských emirátech. Světová obchodní událost pro budoucí energii a udržitelnost se konala v Abu Dhabi a přinesla spoustu inspirativních příkladů i pro náš region.

Podíl obnovitelných zdrojů v Německu prudce roste

18. dubna 2024 21:49 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Energie a kraj

Před rokem, v polovině dubna 2023, skončil v Německu provoz tří posledních jaderných reaktorů. V jaderných elektrárnách Německo v té době vyrábělo již jen zhruba pět procent elektřiny.

Zlomený strom při bouřce vážně zranil muže na Bílé v Beskydech, záchrana byla výrazně komplikovaná
Vydáno 26. srpna 2023 20:23, Celý MS kraj, Lukáš Zavadil
Složitý zásah mají za sebou zdravotníci a záchranáři v Beskydech. V obtížně dosažitelném terénu byl stromem, který se zlomil při bouřce, vážně zraněn jednatřicetiletý muž. Jeho zranění byla život ohrožující, situaci komplikovaly i povětrnostní podmínky.

foto: ZZS MSK

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: “Krajské zdravotnické operační středisko přijalo po půl jedné informaci o muži, zraněném v terénu lokality Bílá na Frýdecko-Místecku. K události vzlétl vrtulník LZS a vyjely dva pozemní týmy ZZS, stejně jako horská služba a hasiči.”

Přiblížení se k pacientovi bylo značně komplikované pro všechny složky záchranného systému. Na místě i v okolí byly polámané stromy a celkově nepřístupný terén. 

Lukáš Popp, mluvčí HZS MSK: “Během cesty na místo události, kdy všechny záchranné složky jely v koloně, narazili na popadaných cca 20 stromů, které jim již nedovolili dojet až na místo. Hasiči se tak rozhodli rozdělit na dvě skupiny, kdy jedna zahájila odstraňování popadaných stromů, pro případ nutnosti dostat vozidla blíže k postižené osobě, neboť vrtulník záchranné služby nemohl vzhledem k počasí vzlétnout. Druhá skupina hasičů pokračovala spolu se záchranáři cca 2,5 km pěšky ke zraněnému muži, kdy zdravotníkům pomáhali s transportem zdravotnického vybavení. Jakmile se záchranáři dostali k muži, velitel zásahu povolal na místo událost další jednotku dobrovolných hasičů z Ostravice, která na místo dorazila z opačného směru. Hasiči na místo donesli transportní prostředky. Následně všechny složky společně transportovali zraněného muže na místo, odkud bylo možno ho vyzvednout na palubu vrtulníku zdravotnické záchranné služby, neboť během ošetřování osoby se počasí umoudřilo a tím bylo možno k záchraně muže využít i vrtulník, který pomocí palubního navijáku osobu nejprve vyzvedl z lesa a následně naložil na palubu stroje a transportoval ho do nemocnice.”
Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: “Muž utrpěl život ohrožující poranění hrudníku, páteře, dolní končetiny, značnou krevní ztrátu a nalézal se v šokovém stavu. Týmy u něj zajistily tři žilní vstupy a zahájily podávání léků, infuzních roztoků. Nutné bylo také zajištění dýchacích cest a poskytnutí podpůrné ventilace. Po ústupu bouřkové aktivity mohl být na místo pomocí palubního jeřábu vysazen lékař LZS a pacienta bylo možno v podtlakové matraci následně vyzvednut z nepřístupného terénu. Záchranáři jej vrtulníkem transportovali do ostravského traumatologického centra, a to v kritickém stavu.”
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000038791/zlomeny-strom-pri-bource-vazne-zranil-muze-na-bile-v-beskydech-zachrana-byla-vyrazne-komplikovana