Jakub Unucka (ODS), náměstek hejtmana MSK pro průmysl, energetiku a chytrý region: "Elektromobilita a vodíková mobilita je jistá budoucnost. Vozidla s alternativním pohonem produkují méně škodlivin. Zejména vodíkový pohon je čistý a naprosto čistá může být v budoucnosti i jeho výroba. Elektřinu a vodík si také umíme vyrobit sami, což nám dává jistou svobodu a nezávislost na ruském plynu a ropě. V Moravskoslezském kraji navíc můžeme k výrobě vodíku využít i jiné suroviny, jako jsou typicky důlní a koksárenské plyny nebo uhelné kaly – tedy odpad, který se dnes většinou spaluje a zatěžuje životní prostředí. Proto pracujeme na tom, aby u nás vzniklo první české ‚Hydrogen Valley‘, kde energetiku a dopravu založenou na fosilních palivech nahradí vodíkové technologie. Proto jsme společně s univerzitami a podniky založili Vodíkový klastr. Proto vzniká Vodíková strategie Moravskoslezského kraje, která je po Ústeckém kraji druhým takovým dokumentem v Česku."
Například do sedmi let chce Moravskoslezský kraj na vybraných autobusových linkách nasadit téměř tři stovky vodíkových autobusů.
Jakub Unucka (ODS), náměstek hejtmana MSK pro průmysl, energetiku a chytrý region: "Náklady na jejich pořízením se pohybují kolem jedné miliardy korun. Byl bych rád, kdyby stranou krajské vodíkové iniciativy nezůstala ani železnice."
Expozice Moravskoslezského kraje v Brně, kterou letos návštěvníci najdou v pavilonu A1, na ploše č. 014, také tradičně dává prostor vybraným firmám, které v regionu sídlí a podnikají v oblasti chytrých technologií, vysokého strojírenství nebo technologií s vysokou přidanou hodnotou. Chce prezentovat nejen technologickou vyspělost, představit své vize a strategické projekty, které povedou k bezemisní budoucnosti regionu, ale dát také prostor firmám k navázání nových kontaktů a propojit je se silnými partnery v zahraničí.
Jakub Unucka (ODS), náměstek hejtmana MSK pro průmysl, energetiku a chytrý region: "Moravskoslezský kraj, spojovaný v minulosti převážně s těžkým průmyslem a hutnictvím je dnes vnímán jako kraj moderních oborů, především IT. Dokazuje to účast našich firem na veletrhu, které se každoročně mění. Dáváme najevo světu, že Moravskoslezský kraj již není krajem starých fabrik a montoven, ale naopak rejdištěm firem, které vyvíjejí hi-tech. Našim podnikatelům umožňujeme bezplatně se prezentovat na nejprestižnějším veletrhu ve střední Evropě a před těmi nejlepšími v oboru."
Partnery moravskoslezské expozice z firem jsou letos společnosti ATEsystem, SECTRON a ZEBRA GROUP.
Filip Volný, sales manager společnosti ATEsystem: "Mezinárodní strojírenský veletrh dlouhodobě nabírá na své velikosti a důležitosti nejen pro strojírenství. I automatizace má zde své místo, a proto na této akci nemůžeme chybět. Každý veletrh umožňuje osobní setkání se stávajícími a novými zákazníky, a to je způsob kontaktu, který je pro nás velmi důležitý. Představíme několik zajímavých technologií z oblasti strojového vidění, např. měření pomocí 3D a řádkové kamery na živo a mnoho dalšího."
Petr Skopal, vedoucí produktového oddělení ze společnosti SECTRON: "Strojírenský veletrh je významnou výstavou v našem regionu, kde jako technologická firma nesmíme chybět. Na veletrh přivezeme ukázku nejnovějších nabíjecích stanic pro elektromobily značky OlifeEnergy a MyBox. Z oblasti bezdrátových technologií potom 5G routery značky Robustel, Teltonika a široké portfolio 5G příslušenství."
Petr Řihák, jednatel společnosti ZEBRA GROUP: "Po téměř deseti letech od vzniku chápeme jako velkou perspektivní výhodu být součástí většího progresivního chytrého týmu, který jsme našli v Moravskoslezském kraji. Na Mezinárodním strojírenském veletrhu inovativní česká automobilka ZEBRA GROUP prezentuje čistě elektrickou verzi užitkového komunálního vozidla ELZEBRA, která jistě zaujme české i zahraniční partnery a budoucí zákazníky."
O veletrhu
Mezinárodní strojírenský veletrh je nejvýznamnější průmyslový veletrh ve střední Evropě. Návštěvnost je vysoce odborná, téměř osmdesát procent návštěvníků ovlivňuje rozhodování o investicích, třetina patří k vrcholovému managementu. Prezentovat se bude přes 1 200 vystavujících firem z desítek zemí. Hlavním tématem MSV je Průmysl 4.0 a digitální továrna, tedy digitalizace výroby, jeden z hlavních směrů inovačního procesu. Mezi další zvýrazněná témata patří cirkulární ekonomika – nakládání s materiálními zdroji. Jde o trend, který je jednou z prioritních oblastí udržitelného rozvoje, a adaptace průmyslu a obchodu se bude ubírat právě tímto směrem. Součástí veletrhu je špičkový doprovodný program složený z odborných konferencí, seminářů a workshopů na aktuální technická, obchodní a ekonomická témata.