Většina provozů v Liberty Ostrava od 22. prosince stojí a zaměstnanci stále zůstávají doma. Dodavatel Tameh huti vypnul energie a skončil v úpadku, protože mu huť dluží téměř dvě miliardy korun. Kraj situaci sleduje a snaží se pomoci navázaným firmám.
Jan Krkoška (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: "Krajská tripartita žádá vládu, aby se začala intenzivně věnovat situaci v tuzemském ocelářství a začala hledat možná řešení krize. Nejenom ve společnosti Liberty, ale celkově ohrožení konkurenceschopnosti českého průmyslu a ocelářství. Ocel opravdu je strategická surovina, která je důležitá pro náš kraj. Všichni víme, že jezdíme po železnici, všichni víme, že jezdíme auty a já se také domnívám, že není třeba, abychom kupovali ocel ze zahraničí, ale abychom si uchovali tuto surovinu tady doma, u nás. A díky této surovině naši obyvatelé mají práci. Tvoříme hodnoty a zakládáme rodiny. Zmínili jsme také v rámci tripartity celý systém problémů v rámci ocelářství, který se musí začít řešit v rámci Evropské unie a v rámci vlády. Nikoliv tady zespodu, kdy hasíme jeden problém za druhým. Ale musí to být vládou nastavený jasný proces, který půjde a bude hájit naše zájmy našich firem, které jsou v našem regionu. Také jsme se dotkli povolenek emisních, které z našeho pohledu a kolegů, kteří seděli v sále, se dají řídit jakýmsi způsobem, ale je otázka. Chce to někdo řešit nebo to nikdo nechce řešit? Jsou v tom obrovské peníze. V rámci krajské tripartity také navrhujeme, aby se vytvořila v rámci ocelářské komice Ministerstva průmyslu a obchodu pracovní skupina, která by se měla zabývat také problémem negativního vývoje kolem Liberty."
Liberty zaměstnává na 6 tisíc lidí a nikdo neví, co s nimi bude dál. Na huť je také navázáno na 900 firem.
Martin Navrátil, ředitel Moravskoslezského paktu zaměstnanosti: "Aktivní obchodní výměnu má asi 550 a větší problémy nebo relevantní problémy sdělovala třeba třetina z nich. Ale prosím vás berme tato čísla s rezervou.
Kraj už firmy v rámci pomocných seminářů připravuje na možné scénáře dalšího vývoje.
Martin Navrátil, ředitel Moravskoslezského paktu zaměstnanosti: "Minulý týden ve středu jsme zahájili semináře, které jsou k vybraným tématům. A právě v době, kdy byla tripartita, tak probíhal další seminář, který se týká zejména toho, jak se postavit k různým scénářům situace v Liberty. Jedním z těch scénářů pravděpodobně může být i situace úpadku, situace insolvence, která bude chtít, aby si ty firmy v dodavatelském řetězci, aby si ty malé firmy, ti malí věřitelé, dostali do nějaké situace. O to my právě teď usilujeme. Mluvíme o nějakém společném zastupování. My jsme je v tom dneska proškolili, ten obsah toho semináře bude rozeslán na všechny relevantní firmy, kterých se to může dotýkat. A potom my nabízíme individuálně právě tady tu možnost zastupování. Je to ale jenom jedna z věcí, kterou děláme. Připravujeme celou řadu dalších věcí, hledáme možnosti dalších odbytišť pro ty firmy. Připravujeme další semináře. Mluvil jsem tady o tom, že velkým problémem je pro ty firmy cash flow. A v této situaci jim téměř nikdo nechce půjčit. A ony potřebují prostředky na základní provoz, na nákup materiálu a tak dále. Tak to je třeba další věc, kterou teď řešíme."
Odborníci proto nabízejí firmám poradenství, případné zastupování a hledají pro ně i nová odbytiště.