Huť Liberty Ostrava už přes půl roku stojí. Většina zaměstnanců je doma, ale určitou mzdu stále pobírali. Od května už zřejmě nedostanou ani korunu. Huť shodila dlouho připravovaný restrukturalizační plán a podala na sebe insolvenci. Její závazky už překračují pět miliard korun.
Zaměstnancům bude nyní mzdu vyplácet stát přes úřady práce. A to po tři měsíce. S okamžitou pomocí přišel i Moravskoslezský kraj, který nabídl bezúročnou půjčku 25 tisíc korun.
Josef Bělica (ANO), hejtman MSK: "My od pondělka budeme přijímat žádosti. Na našich webových stránkách bude zveřejněn formulář. Samozřejmě se mohou dotazovat i na té zmíněné infolince na detailní informace. A já předpokládám, že k prvním výplatám dojde do konce příštího týdne, do pátku."
Kraj také zřídil bezplatnou infolinku, kde v pracovní dny od 8 do 17 hodin zaměstnancům poradí, jak žádat o půjčku nebo jak požádat o výplaty u úřadu práce.
Roman Ďurčo, předseda OS KOVO: "Pevně věříme, že výroba oceli v Liberty bude zachována. Všem zaměstnancům bych chtěl vzkázat, aby nějakým způsobem nepodléhali panice. Ten stát opravdu ty mzdy bude vyplácet, zkrátila se i ta lhůta."
Huť zaměstnává na 5 tisíc lidí. Přímo navázaných je na ni 900 firem, které mají 15 tisíc zaměstnanců. Třetina z nich je kvůli situaci v problémech.
Jakub Unucka (SPOLU/ODS), náměstek hejtmana MSK: "Na Liberty závisí stavební výroba v České republice. Nebude vyrábět Liberty, nebude se stavět. HDP České republiky bude klesat. Opravdu je to celé provázané."
Josef Bělica (ANO), hejtman MSK: "Já bych byl moc rád, aby se vláda České republiky začala k tomuto problému stavět aktivně. A aby hledala vhodného a důvěryhodného investora, který pokud možno zachrání tu fabriku a udrží integrovanou výrobu oceli."
Liberty dluží také 1,5 miliardy státní pojišťovně Egap. Stát by se tak díky této pohledávce mohl zapojit do restrukturalizace podniku.