Zasedací sál zastupitelstva Magistrátu města Ostravy hostil třetí ročník konference Domácí násilí v opatrovnických sporech aneb „(ne)rovný“ boj na rodičovském poli.
Hana Schwarz, ředitelka Centra sociálních služeb Ostrava: "Jsme tady právě proto, abychom si vzájemně předávali možnosti, jak pracovat s rodinou, kde se to domácí násilí objeví. A jak pracovat na tom, aby děti, které v rodinách vyrůstají, aby žily plnohodnotný a šťastný život."
Lenka Honusová Russová, vedoucí oddělení sociálně právní ochrany dětí MMO: "Z našeho pohledu je tato konference nesmírně důležitá, protože domácí násilí jako fenomén řešíme samozřejmě i u dětí, které máme ve své evidenci, ve své péči. A touto problematikou se tedy orgány SPOD zabývají.
Za rok 2022 jsme řešili 56 dětí, které žily v rodinách postižených právě domácím násilím. Ale to určitě není celkové číslo dětí ohrožených nebo dětí, které jsou v těchto rodinách vychovávány, v těchto rodinách žijí. Bude to jenom vrchol ledovce toho, co orgány SPOD v rámci své činnosti zachytí. A to nejčastěji tak, že spolupracujeme s policí, s orgány činnými v trestním řízení. Anebo s jinými organizacemi. Ať už je to třeba projekt Nechme dětem dětství. Intervenční centrum Bílého kruhu bezpečí a podobně."
O svém příběhu promluvila na konferenci z videa i paní Anna. 3,5 roku žila s partnerem, který ji psychicky, fyzicky i sexuálně týral. Odejít se od něj rozhodla, až když jejich vyděšený malý syn viděl, jak se pohádali.
Anna, oběť domácího násilí: "Ten den jsem měla neuvěřitelný strach, protože jsem se rozhodla, že odejdu z hodiny na hodinu. Bylo to na popud OSPODu, protože policie u nás poslední měsíc u toho domácího násilí zasahovala vícekrát. Šla jsem do toho, že nevím, jestli to zvládnu, ale že proto udělám všechno. Teď už je to rok a je to všechno skvělé. A jsem za to ráda, že jsem odešla."
Centrum sociálních služeb Ostrava představilo také projekt Nechme dětem dětství, které pomáhá řešit opatrovnické a trestní řízení v návaznosti na domácí násilí.
Jitka Podešvová, přednášející z Centra sociálních služeb Ostrava: ""Můj příspěvek je z pohledu sociální služby. Čili z pohledu služby, která s těmi klienty opravdu a napřímo pracuje. Takže s každým členem té rodiny zvlášť. S tím, který páchá násilí, i s tím, na kom je pácháno násilí, včetně dětí. Je to velmi náročné. Je nás tým sedmi pracovníků, kteří jsme pro tuto práci vyškolení a potkáváme se na pravidelných intervizích. Samozřejmě jsou potřeba i supervize."
Konference se zúčastnila na stovka psychologů a odborníků z celé České republiky.